COĞRAFYA ÖĞRETİMİNDE YENİ BİR TEKNİK

  • 10 Şubat 2016
  • 1.933 kez görüntülendi.
COĞRAFYA ÖĞRETİMİNDE YENİ BİR TEKNİK

Soru: Hocam maketler ve deney düzenekleriyle coğrafya öğretimi tekniği e-kitabınızı yayınlamışsınız. Hayırlı olsun. Peki böyle bir tekniği geliştirmeniz ve bunu bir kitapla öğretmen ve öğrencilere ulaştırmanızın sebepleri nelerdir?
Cevap: Öncelikle teşekkür ederim. Coğrafya uygulamalı bir bilimdir. Arazi gözlem ve incelemelerinden elde edilen bulgulara dayanır. Oysa günümüzde özellikle kentlerde öğrenci ve öğretmenin bunu gerçekleştirmesi neredeyse imkansız. O zaman yapılması gereken şey, doğayı bu tür çalışmalarla sınıfımıza taşımaktır. İşte bu teknikle yapmaya gayret ettiğimiz şey budur.
Soru: Bu çalışma sınıflarda uygulanıp sonuçları gözlenmiş midir ve tasarımlar nasıl kim tarafından gerçekleştirilmişdir?
Cevap: Ben bu tekniğin içeriğini oluşturan yüze yakın maket ve düzeneği son 14 yıl içinde geliştirip çok farklı kurumlarda ve çok farklı öğrencilerle kullandım. Başarıyı arttırıp sınıf iklimini olumlu yönde etkilediklerini defalarca gördüm. Zaten, bu projeyi ısrarla eğitim sistemimize kazandırmak istememin nedeni budur. Tüm maket ve düzeneklerin tasarımı tarafımızdan gerçekleştirilmiş olup çok basit ve ucuz, ulaşılabilir malzemelerden yapılmışlardır.
Soru: Hocam kitabın kurgusundan söz edebilir misiniz?
Cevap: Bu çalışma Türkiye’ de ilk ve ortaöğretimde e-kitap olarak yayınlanan ilk ders kitabı örneklerinden biridir. İçinde her bir maket ve düzeneğin yapımı, yapım için gerekli malzemeler, kullanımları, yapılabilecek etkinlikler ve sorularla birlikte tüm çalışmaların 112 adet slaytı da yer almakta olup 153 sayfa metin dosyası ve ayrıca slayt dosyasından oluşmaktadır.
Soru: Hocam son olarak yayın linki ve fiyatı konusunda bilgi verebilir misiniz?
Cevap: Kitabımıza www.rehacatikkaslar.com adresinden ulaşılabilir. Google üyeliği olmadığından internet üzerinden açmak mümkündür. Fiyatı KDV dahil 20 TL dir.
Soru: Hocam iletişim adresinizi de söyleyebilir misiniz?
Cevap: catikkaslarreha@hotmail.com 1455117671437-651888994

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ