ANATÜRK VE BÜTÜN ANNELERİMİZİN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN…

Özgür Büyüksolak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 39 makalesi bulunuyor.

İslam dininin anneye verdiği değer ortadadır. Cennetin annelerin ayakları altında olması, Allah’ın annelere yoktan bir beden yaratma özelliği(doğurma)  vermesi gibi durumlar kadının ve annenin önemini uzun uzun izah etmeyi gereksiz kılar.

Fakat ülkemiz Müslümanlarının(ne kadar Müslüman sayıldıkları tartışılır.) veya daha doğru bir ifadeyle siyasal islamcılarının belden aşağı tabir edilebilecek bir yoldan vurma çabalarına kadınları adet etmeleri adet haline gelmiş gözüküyor.

Atatürk’ün annesi üzerinden Atatürk’e saldırı hareketlerinin daha ötesi, ” bu hareketler cesareti nerden almaktadır?” Sorusunu sormakta fayda var. Sorunun cevabı da oldukça açıktır.

Atatürk’ün annesi üzerinden yapılan Atatürk’ü değersizleştirmeye yönelik saldırıların ana kaynağı olarak yine karşı devrimcilerin başucu kitabı niteliğinde olan Rıza Nur’un hatıratını görmekteyiz. Rahmetli Turgut Özakman’ın “Dr. Rıza Nur Dosyası” isimli ince ama bir o kadar besleyici kitabı Rıza Nur’un foyasını ortaya çıkarmaya yetmiştir. Rıza Nur’un hatıratının 561’inci sayfasında yer alan “İhtiyar Tesalyalıların rivayeti şudur.” Şeklinde başlayıp Atatürk’ün annesinin Selanik’te genelevde çalıştığı şeklinde devam edip giden cümleler günümüzde karşı devrimci ve siyasal islamcıların sarıldığı bir iftira kaynağı olmuştur. Rıza Nur hiçbir şekilde gözüyle görmediği, tanıklık etmediği bir durumu sanki gözüyle görmüş gibi hatırasına işlemiş ve tarih bilimine bir ihanet vesikası bırakmıştır.

Rıza Nur bu ve buna benzer yalanlarını yine kendisi şu ifadeyle ele vermektedir:

“Böyle yalanı her yalancı uyduramaz, çünkü biraz utanır.”

Bu konuyla ilgili olarak Turgut Özakman, Osmanlı hanedanından bir Sultan Hanım’ın bu iddiayla ilgili görüşüne yer vermektedir:

“Bu iddiada bulunanlar, bir devri ve son üç padişahı da küçülttüklerinin farkında değiller. M. Kemal Paşa, Sultan Abdülhamit devrinde askeri okula girmiş, resmi adı Mekteb-i Fünun-u Harbiye-yi Şahane olan Harbiye’ye, daha sonra da erkan-ı harp sınıflarına devam etmiş, Sultan Reşat zamanında paşalığa terfi etmiş, Sultan Vahdettin de kendisini fahri yaverliğe seçmiştir. O devirlerin şartlarını bilen, biraz tarih bilgisi olan bir kimse M. Kemal Paşa’nın rahmetli annesi konusundaki bu çirkin iddianın, kasıtlı bir iftira olduğunu kolayca anlar.”

Daha fazla söze gerek yok sanırım.

Başta ülkemizin ve bütün mazlum milletlerin kaderini değiştiren Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde annemiz ve bütün annelerin anneler gününü kutlarım…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ