Zihinsel Uçurum

Murat Kavak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 67 makalesi bulunuyor.

Yüzünü  Kabeye, kalbini bankaya dönmüş, konformizmle, kanaatkarlık,dünya ile ahiret sevgisi arasında kalmış insanların her köşe başını kaptığı günlerin tam ortasındayız.Din, taziye evlerine,cuma mesajlarına, kandil günlerine indirgenmiş, alabildiğine şekilci,ahlakını yerin dibine sokarken,ibadeti ile göklere yönelmiş durumda.

İhale sırasında ağzından salyalar akan, paranın sağladığı tüm hazlara müptala, yedi yıldızlı otellerin sabah kahvaltılarına ağzı kulaklarında inmenin keyfini arzularken, Hz Peygamberin çölün ortasındaki 5 metrekarelik odasındaki hasır yatağına methiyeler düzen,zihniyetli kapitalist görünüşü sözde İslamcı insanlar…

İnanç ile yaşantı arasındaki yarık o kadar geniş ki zihinsel bölünmüşlüğün emarelerini görmemek elde değil, hem de hayatın her alanında. Boğazına kadar lükse gömülşmüş tarikat şeyhleri ve onların aileleri holdingleşme ve devletin köşe başlarını ele geçirirken sömürdükleri müritlerine de El Rezzak zikri tavsiye ediyor.

İlahiyatçılar medya yıldızı gibi,Herkesin kendi görüşüne uygun favori ilahiyatçısı bulunmakta.Renkli dekorların arasında,kamera spotlarının ışığı altında bu ilahiyatçılar Hz İsa yeniden yeryüzüne inecek mi inmeyecek mi meselesinde anlaşamayınca neredeyse birbirlerine açıktan küfür edecek hale gelmişler.

İlahiyatçıların medya yıldızı olduğu ülkede Tosuncuklar türüyor.Kitapçıların rafları dini kitaplar tarafından doldurulurken,kitapçıların olduğu caddede  çöpleri karıştıran bir ana ile aç bir kedi,yeni taşlanmış bir köpek yavrusu yan yana duruyor.

Lükse batmış siyasetçiler,pahalı Fransız malı çantaları,binlerce TL ödenmiş eşarpları ile alışveriş merkezlerinde, elinde Amerikan malı telefon ile mesajlaşıp Ramazanda hatim indirme planları yapan kadınlar… Kafayı örten türban ile kafanın içinde istenen yaşam arasında derinleşen uçurum…

Yaşanan dinin  ahlaki boyutunun çöktüğü, ritüel boyutunun parladığı, kitabın metni ile yaşanan din arasında büyük farkların olduğu, herkesin övdüğü güzel ahlakın hayatın içinde enayilik olarak değerlendirilip parmakla gösterildiği son derece çarpık ve kokuşmuş  dahası bilgisiz bir yaşam.

Paranın çağrısı ile ezan sesinin çağrısı hacı efendiyi  bankada yakalıyor. Siyasi rant dönen bir ihalenin ardından secdeye giden başta nasıl bir zihniyetin olduğunu hayal etmek bile mümkün değil

Kapiatlizm rakamların,istatistiğin, karlılığın düzenidir.Bu düzende hiçbir hümanist ahlakın ömrü uzun olamaz. İnsan emeğini sermayenin unsurlarından biri sayıp rakamlara indirgeyen, verimlilik adı altında emek sömürücülüğü yapan,insanların kanun önünde sözde eşit olduğu ancak kiminin çöp toplarken kiminin alem yaptığı düzene ahlakilik tanıyan düzendir kapitalizm. Bu kapitalizm canavarı paranın salyaları arasında hiç bir ahlaki düzenin yeşermesine izin vermez. Çünkü kapitalizmde hırs,açgözlülük,hızlı yaşam erdem sayılır.Kanaatkarlık, minimalizm ve dengelenen yaşamdan nefret eder çünkü kanaatkar insan kadar antikapitalist olan kimse olamaz.

Paranın çağrısı ile ezanın çağrısı iki ayrı kutuptan gelir. Biri hırsın diğeri kanaatkarlığın çağrısıdır. İnsan kapitalizme düşman olmadan müslümanca yaşayamaz. Kapitalizmle,müslümanca bir yaşantıyı yan yana getirmek mümkün değildir.Muaviye’nin kurduğu,Emevilerin kurumsallaştırdığı sistemde din insanların hizmetinde değil,insanlar dinin hizmetindedir.Oysa din insan içindir insan din için değildir.İnsanın din için olduğu Emevi sisteminde din devletin elinde insanı köleleştirmiştir.

Bu zihniyet bugünkü hem dinci hem kapitalist garabetlerin tek sığınak noktası olmuştur.

MK

YAZARIN SON YAZILARI
Notlarımdan - 15 Ekim 2018
Geçmişe Mektup - 12 Ekim 2018
Depresif Seçimler - 23 Haziran 2018
Hayır Diyebilmek - 10 Haziran 2018
Zihinsel Uçurum - 13 Nisan 2018
Özgürlük - 24 Ocak 2018
Yeni Ahlak - 25 Aralık 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ