YUNANİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ’NİN AÇIKLAMASI

YUNANİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ’NİN AÇIKLAMASI

YUNAN KOMÜNİST PARTİSİ (KKE)’NİN REFARANDUM SÜRECİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

Açıklamada iki cevabın da “AB” ve kapitalist barbarlığa “evet” demeye yol açtığı söylenirken, KKE’nin Syriza’dan referanduma “AB-Avrupa Merkez Bankası-IMF ve Yunanistan hükümetine hayır, AB’den çıkılsın, Anlaşmalar ve buna bağlı uygulanan yasalar iptal edilsin” seçeneklerini eklemesini talep ettiğini, ancak Syriza’nın bunu kabul etmediği belirtildi.

Hükümetin halka şantaj yapmaya çalıştığı ve Syriza’nın önerisinin de halk karşıtı planları içerdiği, halka sunulanların halk karşıtı seçenekler olduğu bildirildi.

KKE, referandumu AB karşıtı muhalefeti ve kapitalist barbarlıktan çıkış yolunu güçlendirmek için bir fırsat olarak kullanacağını duyururken, bunun için konulan hedefin AB’den kopuş, borçların tek taraflı iptali, tekellerin kamulaştırılması ve işçi-halk iktidarı olduğunu duyurdu.

Halktan konulan bu iki kötü seçenek arasında seçim yapması istenirken, seçimin “kırk katırla kırk satır” arasında olduğu belirtildi. Halkın mümkün olan her yolla AB’ye karşı olduğunu göstermesi istenirken, bu ikilemden KKE’nin önerisiyle çıkılabileceği vurgulandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ