YORT SAVUL VE KENDİNİ BİL

  • 22 Haziran 2015
  • 2.795 kez görüntülendi.
YORT SAVUL VE KENDİNİ BİL

YORT SAVUL VE KENDİNİ BİL

Rousseau’nun “İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı” adlı eserinde Grek Felsefesi’nin kült sözü haline gelmiş ve Delphi Tapınağı’nın duvarında yazılı olan ‘Kendini tanı.’sözünü yorumladığımızda;

“İnsanların sahip oldukları bilgiler içinde en yararlı ve en az ilerlemiş olanı, insanın kendini tanımak adına söylediği ‘kendini tanı’ sözü olduğunu görüyoruz. Bu sözün moralistlerin (ahlakçıların) ciltler dolusu lkitaplarından çok daha önemli ve temel kural olduğunu söylemeye cesaret ettiğini dile getirdikten sonra “İnsanlar kendilerini neden tanımalıdır?” sorusuna yüreklice cevap verir. Ona göre insanlar kendilerini tanımaya başlamazsa, sınıfsal eşitsizliğin kaynağını bilemeyecekler-dir.

Rousseau aynı eserinde kapitalist ekonominin temelini oluşturan özel mülkiyetin eleştirisini yaparken
“Bir toprak parçasının etrafını çitle çevirip ‘Bu, bana aittir.’ diyebilen, buna inanacak kadar saf insanlar bulabilen ilk insan, uygar toplumun gerçek kurucusu oldu.” der.

Rousseau,insanlar arasındaki eşitsizliğin psikolojik ve ekonomik boyutlarını analiz ederken,Yunus insanlar arasındaki eşitsizliğin temel dinamiğini

“Kul padişahsız olmaz,
padişah kulsuz değil,
Padişahı kim bildi,
kul etmese yort savul.”
dizeleriyle bir üst boyuta taşır.
Yunus bu dizeleriyle ne demek ister?

Ece Ayhan kendisiyle yapılan bir röportaj da “Diyalektik’i en güzel anlattığını düşündüğüm Yunus Emre şiirlerinden biridir der. “Kul padişahsız olmaz.” diyor Yunus Emre.

Padişah kulsuz değil
Ama kim bileydi
Halk aytmasa yort savul…
Hangi Marksist sınıfsal çelişkiyi “yort savul” gibi iki kelimeyle bu kadar güzel açıklayabilir?

Yine bu konuyla ilgili internetten okuduğum bir yazıda, “Nemrud’a, vahiy gücüyle kafa tutan Hz.İbrahim’in de bir yort savulcu olduğu saptaması yapılır.

Firavun’a başkaldıran Musa da bir yort savulcu idi. Yort savul, bir anlamda tüm asilerin şiiridir. Kâbe’deki putları kıran Hz. Muhammed ise yort savulcuların en büyüğü idi.

Yort savulcu “İktidar sahiplerine yaltaklanmanın deşifrecisidir. Hakkı gasp edilenlerin, zulme uğrayanların ve statükoya başkaldıran bütün asilerin yoldaşıdır.”

İnsanın aklına gelmiyor değil bugünde modern tellallar “büyük lider geliyor “, “başbakan geliyor”, “yoldan çekilin”, “şöyle kenara açılın” demeseydi, kim bilebilirdi bu insan düşmanı emek hırsızlarını?

Hem “Mülk Allah’ındır.” diyeceksiniz hem de ihtiyacınızdan fazlasını infak etmeyip kenz biriktireceksiniz. Ve küçük allahlara dönüşüp malınızı mülkünüzü Allah adına elinizde tutacaksınız. Allahtan bu ledünnî şiirler var. İnsanlığımızı unutmamak dileğiyle…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ