YEDİ HAZİRAN SEÇİMLERİ FARKLI OLSA İDİ

ASIM ÖCAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 67 makalesi bulunuyor.

Her gün birkaç yiğit vatan evladı şehit olup gidiyor. Siyasetçiler ise kendi gündemleri arasında vatandaşı boğuyor. Doğudaki boğazlaşma için kimse doğruyu konuşmuyor. Büyük ihtimal zaten olan bitenin farkında değil, görmüyor. İnsanlar mensup oldukları partinin düşüncesini sorgulamadan savunuyor.

Siyasetin bir bölümündekileri ne bakarsan yaşananlar vatan savaşı, bir başka tarafta olanlara göre saray savaşı. Sarayda oturan zat istedi diye tüm bu boğazlaşmalar. HDP sempazitanı komşuma göre ise hak mücadelesi. Peygamber efendimizde hendek kazarak kazandı. Dolayısıyla biz de bu şekilde amacımıza ulaşacağız. Ve inanarak söylüyor.

Bu kısır çekişmelerin sonucunda ise olan yoksul, tertemiz halk çocuklarına oluyor.

Saray savaşı şeklinde gören kesime göre eğer 7 haziran seçim sonuçları böyle olmasaydı bu çatışmalar çıkmayacaktı. Bunu söyleyenlerin bir kısmı inanarak, bir kısmı ise siyasetini sağlamlaştırmak amacıyla çarpıtarak söylüyor.

Peki, o zaman bende şu soruyu sorayım: 7 haziran seçim sonuçları farklı çıksa idi, HDP barajı aşmayıp parlamento dışında kalsa idi, kazılan onca hendekler, tuzaklanan bombalar, yığılan silahlar, dağdan inen militanlar ne olacaktı. Bombalar yığılmaya devam mı edecekti yoksa tüh seçimi kazanamadık haydi kandile dönelim mi denecekti.

Ülkenin bir bölümünde hendekler kazılmışsa, silahlar yığılmış, bombalar tuzaklanmışsa devlete karşı bir ayaklanma var demektir. Ve devlet gereğini yapmalıdır. Bedeli ne olursa olsun otoritesini kurmalıdır. Bu gün yaşananlar bunlardır. Bu gerçeği görüp de dillendirmeyenler yaftalanırım korkusuyla sinip saklananlardır. Ya da sarayda oturana karşı beslenen öfke ile gerçekleri göremeyip doğru politika üretemeyenlerdir. Bu bakış açısı ile sinmek, politika üretememek PKK ve savunucularına destek olmanın bir başka şeklidir.

Burada takınılması gereken tutum, Devletin otorite kurma, parçalanmama mücadelesine destek vermek aynı zamanda da 4 yıl boyunca bu silahların yığılmasına, hendeklerin kazılmasına, bombaların tuzaklanmasına göz yumanlarında hesap vereceğini, sorumluluktan kurtulamayacaklarını haykırmaktır. Bu sorumlular en başta siyasi iktidar ve  aveneleridir. Bölgede görev yapan valiler, kaymakamlar bu sorumluluktan kurtulamazlar.

7 haziran seçim sonuçları ile bu savaş çıktı diyenler şu soruya samimiyetle cevap vermelidir. Bu hendekler, bu silahlar, bu bombalı tuzaklar 7 hazirandan sonramı kazıldı, yığılmaya başlandı. Öyle olmadığını hepimiz biliyoruz. Öyleyse 4 yıl boyunca bu tahkimat neden yapıldı. Silah bırakan militanlara spor olsun diye yaptırılmadığına göre bu neyin hazırlığı idi.

Kısacası olayları seçim sonuçlarına bağlamak gerçekleri gizlemek, görmemektir, bu nedenle yaşananları saray savaşı diye önemsizleştirmek doğru değildir.

Evet, önce bu vatan mücadelesi verilecek aynı zamanda da bunun sorumlularına hesap sorulacağı söylenmelidir. Bundan kaçış yoktur. Bombaları yığanlar nasıl vatan haini ise o bombaların oralara yığılmasına göz yumanlarda vatan hainidir. Bu topluma, ülkeye bedel ödetenler kendileri de en ağırından bedel ödeyeceklerdir.

Allahın sopası yok derler…….aslında var da görebilmek gerek. Sarayda oturan zat Onur Öymen’e yaptığını hatırlamalı……………….

 

ASIM ÖCAL

12.4.2016

YAZARIN SON YAZILARI
KUYRUK ACISI - 10 Şubat 2019
AR DAMARI ÇATLAMIŞ - 3 Şubat 2019
SOLA DÖNÜŞ YOK MU? - 25 Ağustos 2018
SİLİVRİ NÖBETÇİLERİ - 12 Ağustos 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ