YAŞAMA DAİR

  • 12 Mart 2019
  • 175 kez görüntülendi.
YAŞAMA DAİR

Klasik bir söz vardır; insanoğlu doğar, yaşar ve ölür. Doğum ve ölüm, insanın iradesine bağlı değildir. Dünyaya gelip gelmemekle ilgili herhangi bir tercih yapamazsın. Aynı şekilde ölüm de canlı varlıkların iradesi ile tecelli etmez. Vakti zamanı gelince, her canlı ölür. Bu vakti zamanın nerede ve ne zaman olacağı ya da erken mi geç mi olacağı belli değildir. İkisinin arasında kalan yaşamla ilgili bölüm ise insanoğlunun tercihine kalmıştır. Yani yaşamak; ama nasıl yaşamak; iyi–kötü, mutlu–mutsuz ya da onurlu onursuz–yaşamak, biraz da insanın kendi tercihleri ile ilintilidir.

İyi yaşamak, sadece zengin olmakla ölçülemez. Her ne kadar ekonomik durum, insanın sosyal statüsünü belirler gibi gözükse de iyi yaşamanın ölçüsü para değildir.  Aynı şekilde mutlu olmak ya da olmamak da insanın yaşamı esnasında yakaladığı anları değerlendirmesi ile bağlantılıdır. Hele hele onurlu olmak, para ile kesinlikle ilintili değildir. Zira çevremizde nice zengin var, ama onursuz insanları görmek her zaman mümkündür.

Yukarıdaki girişten de anlaşılacağı gibi hayattaki mücadelelerin en çetini, yaşam mücadelesidir. Kimi insan, yaşadığını zanneder ama yalnızca nefes alıp veriyordur. Hayatın akışına bırakmıştır kendini, akıntı nereye sürüklerse oraya gider. Kimi insan da inatçıdır, fırsatları kendisi yaratır ve durmadan mücadele eder. Kısacası bu hayatta, çeşit çeşit insan vardır.  Nitekim Usta Ozan RUHİ SU, bu konuda şunu der:

Çalgılar da insanlara benzer

Zort zort edeni var

Zom zom gideni var

Gerçekten de kimi insan ne zaman ve nerede ne konuşacağını bilemez. Acemi borazancının çıkardığı ses gibi “zort zort” eder durur. Kimi insan da nereye gittiğini sorgulamadan “zom zom” gider. Bu tip insanların genelde davulu kendi sırtlarında, tokmakları ise her zaman başkasındadır. Kime neyi çaldığını bilmeden “zom zom” gider. Bir çeşit insan daha vardır ki bunlar tavşan bokuna benzer, yani ne kokar ne bulaşır. Herkese iyi görünmeye, herkesle iyi geçinmeye çalışırlar. Etliye sütlüye karışmazlar. İşte asıl zavallı olanlar bunlardır. Zira herkesin iyi adam dediği aslında hiçbir şeye karışmayan, mücadele etmeyen ve üretmeyen kişidir. Bir insanın seveni olduğu gibi sevmeyeni de olmalıdır. Eğer bir insan gerçek manada seviliyorsa bir şeyler üretmiş demektir. Sevmeyeni ise çıkarına çomak sokulduğu için sevmez. Kısacası yine bir şeyler üretmişsin demektir.

İster “zort zort” edin, ister “zom zom” gidin; ama siz siz olun, tavşan boku olmayın! Çünkü Usta RUHİ SU, bu konuda bakın ne diyor:

Bir sesim vardı benim

Bin sesim olsa ne olacak

Çocukların sesi ile adam vurulmaz.

 


 ASIM ÖCAL

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ