YA OLMASAYDI!

  • 27 Ocak 2016
  • 1.102 kez görüntülendi.
YA OLMASAYDI!

Yazı yazmak zevkli bir iş. Ama öyle her kalemi eline aldığında yazmak kolay değil. Öncelikle yazı yazmak için okumak gerekir. Sürekli kendini geliştirmek zorundasın. Eğer öyle olmazsa yazdığın birkaç yazıdan sonra tıkanır kalırsın. Hele sürekli yazmak zorunda isen bol-bol okumanın yanında çevre ile iletişiminin olması da gerekir.

Yıllardır gazetecilik ile ilgim devam etmiştir. Adıyaman’da bir dönem faaliyet gösteren KATILIM gazetesinin kuruluş aşamasında bulunmuş, daha sonra çizgi farklılığı nedeni ile ayrılmıştım. Toplantıları yirminin üzerinde kişi ile başlamıştı. Adı da zaten oradan geliyordu. Besni’den benim dışımda bir de Zülfigar Emre var idi. Adıyamanlı arkadaşlardan aklımda kalan A. Murat Bilgiç, Hamit Toprak,Kadir Danış gibi isimlerdir.

Besni Ekspres’te ara sıra okur mektubu olarak yazardım. Besni Yaşam gazetesi kapanana kadar yazdım. Bir süre ise Türkay gazetesinde yazdım. Ama en uzun süre ve aktif şekilde Güncel gazetesinde yazdım. Burada ‘Lüzumsuz Bilgiler Köşesi’ ile başladım ve hatırı sayılır bir okur kitlesine ulaştım. Lüzumsuz Bilgiler Köşesi ismini Tamer Korugan’ın kitabından esinlenerek koymuştum. Artık burada da Mehmet Bicik ‘in ‘Dünya Tarihi Hakkında 101 Çılgın Fikir’ kitabından faydalanarak –YA OLMASAYDI- adı altında ara sıra yazı yazmayı düşünüyorum. Umarım sıkılmazsınız. Yazmam  için beni uzun süredir sıkıştıran Mesut Erdemir arkadaşıma teşekkür ediyorum. Umarım pişman olmaz.

Bu gün Endülüs Emevi Devletinin yıkılması sonrası ile ilgili varsayımlar üreteceğiz.

Endülüs Emevi Devleti’nin yıkılmasından sonra,İspanya’daki Müslüman ve Yahudilere Katolikler tarafından işkence ve baskı uygulanıyordu. Endülüs Müslümanları, Osmanlı Devleti’nden yardım istedi.II.Bayezid, Endülüs’teki Müslümanları baskıdan kurtarmak için Oruç ve Kemal Reisleri İspanya’ya gönderdi. Kemal Reis, Müslümanları Kuzey Afrika’ya, Yahudileri de İstanbul ve Selanik’e gemilerle taşıdı. (1505)…………..Allah,Allah neden Müslümanlar Afrika’ya , Yahudiler İstanbul’a acep……Yoksa Osmanlı Padişahları aslında gizli Yahudi mi?……. Şu yeni Osmanlıcılar gerçek tarihlerini okusalar hala aynı hödüklüğe devam ederler mi acep….. ederler,ederler…..Zira onlar için tarihi gerçekler değil, tarihi saptırmalar önemli……

YA II. BAYEZİD, ENDÜLÜS’TEKİ MÜSLÜMANLARA VE YAHUDİLERE YARDIM ETMESEYDİ?…..

Eğer öyle olsa idi, Müslümanların çoğu Fas ve Cezayir’e, Yahudilerin önemli bir bölümü ise İstanbul’a getirilemeyecek, İspanya’da katledilecekti. Müslümanlara karşı soykırım uygulanacaktı.

Endülüs Emevileri’ne ait İslam kültür ve medeniyetine dair binlerce eser yok edilecekti.

II.Bayezid, Endülüs’teki Müslümanlara ve Yahudilere yardım etmeseydi, Müslümanların isimleri dinleri değiştirilecek, karşı koyanlar akla gelmedik işkencelere maruz kalacaktı.

Müslümanlar, Katalanca konuşacaklar, çocuklarına Arapça öğretemeyecekler, geleneksel kıyafetleri terk ederek Hıristiyanlar gibi giyinecekler ve şapkalarına kumaştan mavi bir hilal takmak mecburiyetinde olacaklardı. (Aynen Nazi dönemindeki sarı yıldız mecburiyeti gibi.)

II.Bayezid, Endülüs’teki Müslümanlara ve Yahudilere yardım etmeseydi, gizlice İslam’ı yaşamaya devam edenler, Sevilla’da kurulmuş olan Engizisyon mahkemelerinde baskı ve işkenceye maruz kalacak, binlerce Müslüman ya kazığa oturtulacak ya da diri diri yakılacaktı….

Aynı şekilde Yahudilere de soykırım uygulanacak; belki de Hitler, Yahudilere soykırım yapmayacaktı.

II.Bayezid, Endülüs’teki Yahudilere yardım etmeseydi, ‘besle kargayı oysun gözünü’ atasözümüz gerçekleşmeyecek; Theodor Herzl, II.Abdülhamit’ten rüşvet karşılığı Filistin’i isteyemeyecek, Abdülhamit’i tahttan indiren heyetin içinde Yahudiler olmayacaktı.

II.Bayezid, endülüs’teki Yahudilere yardım etmeseydi, İsrail Devleti olmayacak Filistin sorunu diye bir sorun olmayacak, milyonlarca Filistinli ölmeyecek ya da evini barkını terk edip Irak, Mısır ve Ürdün’e sığınmayacaktı, belki…..

Belki de bu gün dünyayı ekonomik olarak Yahudiler yönetemeyecekti….

Belki, belki, belki……ama tarih beklilerle yazılmaz biz sadece ya olmasaydı dedik….

ASIM ÖCAL     26.01.2016

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ