VİRGİNİA WOOLF’UN EŞİNE VEDA MEKTUBU

Mesut Erdemir

Yazarın şu ana kadar yazılmış 121 makalesi bulunuyor.

Kimilerinin kendilerini bedensel ve ruhsal olarak yok etmeleri hayattan bir vazgeçiş değildir. Tam aksine bir başkasının hayatına saygı duymanın gerekliliğini kavramanın davranışsal örnekleridir. Yaşamınız da bir anlam arayışı yoksa neden yaşıyorum sorusunu kendinize sormanızı beklemem size karşı olan iyi niyetimin ancak bir dışavurumu olabilir.

Virginia Wolf bu iyi niyetin ötesine geçerek hem hayatındaki derin kederi  sonlandırmanın hem de bir başkasına bunalımlarıyla yük olmamanın en erdemli davranışını gösteriyor. Ölürken öğretiyor. Yaşayarak öğretemeyenlerin gerçek ölüler olduğunu gösterircesine…

Virginia Woolf’un eşine veda mektubu: “Kimselerin bizden daha mutlu olabileceğini sanmıyorum”

 

28 Mart 1941

 

Sevgilim,

 

Yeniden delirmekte olduğumdan şüphem yok: Böyle korkunç bir dönemi bir kez daha kaldıramayacağımızı hissediyorum. Aynı zamanda, bu kez toparlanmayı başaramayacağımı da seziyorum. Yeniden sesler işitmeye başladım ve dikkatimi toplayamıyorum.

 

Bu durumda bana en doğru görünen şeyi yapıyorum. Bana olabilecek en büyük mutluluğu yaşattın. Benim için başka kimsenin olamayacağı insan oldun. İki varlığın bu korkunç hastalık gelene kadar olduğumuzdan daha mutlu olabileceğini sanmıyorum. Daha fazla mücadele edemeyeceğim. Senin hayatını da ziyan ettiğimi biliyorum. Ben olmasam çalışabilirdin. Çalışacaksın da, biliyorum.

 

Görüyorsun, doğru dürüst yazmayı bile başaramıyorum. Okuyamıyorum. Söylemek istediğim, hayattaki tüm mutluluğumu sana borçlu olduğum. Bana karşı her zaman tam bir sabır timsali oldun ve inanılmaz iyiydin. Sana bunları söylememe gerek yok — herkes biliyor zaten.

 

Beni kurtarabilecek biri olsaydı, o sen olurdun. Hiçbir şeyden senin iyiliğinden olduğu kadar emin olmadım. Hayatını ziyan etmeye daha fazla devam edemem. Kimselerin bizden daha mutlu olabileceğini sanmıyorum.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ