NECATİ ATAR: “VAY BE! NEMRUT’TA ERMENİYMİŞ”

NECATİ ATAR: “VAY BE! NEMRUT’TA ERMENİYMİŞ”

Geçtiğimiz günler Nemrut Dağına çekilen 100 mt’lik Ermenistan bayrağıyla önceleri pek ilgilenmedim. Bugün söz konusu olay tekrar gündeme gelince bi bakayım dedim. Böyle durumlarda ne olup bittiğini anlamak için resmi kaynaklara bakmakta fayda var; ben de öyle yaptım. ermenihaber.am’da Nemrut Dağı’na çekilen 100 mt’lik Ermenistan bayrağıyla ilgili şunları yazıyor:

 

“Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümünün sembolü olan 100 metrelik Ermeni bayrağı, her seferinde Batı Ermenistan’ın farklı bölgelerinde açılarak 100 yıl önce işlenen soykırıma ve o yörelerde yaşayan Ermenilerin yarattığı kültürel ve tarihi anıtlarına dünyanın dikkatini bir kez daha çeviriyor.

 

Bu sefer de, Ermeni Soykırımı’nın sembolü olan Eraguyn (Üç renkli) bayrak, Ermeni Tanrıları heykellerinin bulunduğu Nemrut Dağı’nda açıldı. Etkinlik, Eski Ermeni takvimine göre Yılbaşı (Navasard) bayramına denk gelen 12 Ağustos’ta gerçekleştirildi.

 

12 Ağustos sabahı Nemrut Dağı’na çıkmaya başlayan Ermeni turistler grubu, eski Ermeni hac yerine gelerek ve sembolik bayrağı açarak, daha sonra daire oluşturup Ermeni Soykırımı’nın masum kurbanlarının anısına 100 saniyelik saygı duruşunda bulundu.”

 

Şimdi bu Ermeni turistler grubu’nun devletten habersiz Adıyaman’a gelişleri düşünülemez. Eğer Adıyaman’a gelişleri ve Nemrut’a çıkış amaçları devlet tarafından bilinmiyorsa bu daha büyük bir aymazlıktır. Biliniyorsa bunun faturasını kimseye mal etmelerine, kendilerinden başka suçlu aramalarına gerek yok.

 

Ermeni turistler grubu’nun Nemrut’un tepesine 100 mt’lik Ermenistan bayrağı çekmiş olması ve bunun” Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümünün sembolü” olması aynı zamanda yapılan soykırımı kabul ettiğimiz anlamına da geliyor. Ayrıca haberde “Ermeni Tanrıları heykellerinin bulunduğu Nemrut Dağı’ denilerek bize kabul etmediğimiz veya bugüne kadar bilmediğimiz bir gerçeği daha kabul ettiriyor; Nemrut’un Ermeni olma gerçeğini. Şimdi birileri Nemrut’un Ermeni olmasından yola çıkarak, “ biz artık Nemrut’u istemiyoruz. Öyle bir tarihi mekânız da olmaz olsun. Bir ermeni heykelini ziyaretten elden edilecek turizm gelirini yemek haramdır” dese hiç şaşırmayın.

 

Bir diğer husus yıllardır Malatya’yla aramızda kan davası haline gelen Nemrut Dağına çekilen Ermenistan bayrağıyla ilgili Malatyalıların ne düşündüğü. Bizimkilerin bile yeterince dikkatini çekmeyen böyle bir olayın Malatya’da gündem olmasını beklemek

Abesle iştigal olur biraz. Bu aslında yerel kurumların değil devletin resmi makamlarının gündemine alması gereken bir olaydır.

 

Sonuç itibarıyla Malatya’yla aramızda husumet konusu olan Nemrut’u Ermenistan’a kaptırmış bulunuyoruz. Yıllardır yapamadığımız yolu, teleferiği, götüremediğimiz suyu, açamadığımız tesisleri belki Ermenistan açar da hem biz hem değerli komşumuz Malatya Nemrut yolunda çekilen çilelerden kurtulmuş olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ