VATANDAŞA SAYGI

ASIM ÖCAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 62 makalesi bulunuyor.

Bugün İstanbulluların çile günü. İstanbul Emniyet Müdürlüğünün  yaptığı açıklamaya göre Küçükçekmece Belediyesi Fatih caddesi, opet benzinlik ve ekin evler sokağı arası, Fulya sokak, dere boyu caddesi, Tokel sokak, Funda sokak, Fırat sokak trafiğe kapalı.

Açıklamaya sebep olarak Cumhurbaşkanı’nın Yahya Kemal Beyatlı kültür merkezinde gerçekleştireceği programlar gösteriliyor. Cuma günü gece yarısı 00 dan başlayıp, tedbirlerin bitimi süresince denilerek süre belirtilmeyip önü açık bırakılmış.

Trafiği zaten keşmekeş olan kentin bugün vay haline.

Ama haberin ve önlemlerin aslı farklı. Cumhurbaşkanının kültür merkezinde gerçekleştireceği program aslında kızının düğünü. 35 bin kişilik bir salon Sümeyye Erdoğan’ın düğünü için hazırlanıyor. Alınan tüm önlemler düğün için.

En son 23 Nisanda olduğu gibi son dönemlerde bütün resmi kutlamalar şehitler dolayısıyla iptal edilirken, Cuma günü helikopterimiz düşmesine, patlamalar ve çatışmalar sebebiyle 10 un üzerinde askerimizin şehit olmasına rağmen büyük bir şatafatla düğüne devam. Düğüne devam olduğu gibi alınan önlemler sebebiyle vatandaşa da eziyet

Sadece düğün için değil, cumhurbaşkanı nereye gitse binlerce koruma ve özel harekatçı kuş uçurtmuyor. Abartmıyorum binlerce. En son Kahramanmaraş ta gördüğümde şaşırmış, alınan önlemlere bakarak savaş mı çıktı demiştim.

Devlet adamları elbette korunmalı ama alınan önlemler vatandaşa eziyet olmamalı.

Cumhurbaşkanının kızının düğünü ile ilgili önlemleri okuyunca aklıma Ukrayna’dan bir anı geldi. Toplamda 27 gün süren bir gezinin Ukrayna ayağındayız. Sıradan şirin bir şehir, küçük güzel bir otel. Akşam yemek saati için otelin lokanta bölümünde oturmuş şarap içiyoruz. O gün garsonlarda olağanın dışında ama rahatsızlık vermeyen bir hareketlilik var. Yan tarafımızda uzunca bir masa hazırlanıyor. Dikkatimi çekti tercümanlığımızı yapan GAGAVUZ TÜRKÜ arkadaşa sordum. Bu hareketlilik neden diye o da garsona sordu. Ukrayna başbakan yardımcısının doğum günü imiş ve arkadaşları ile kutlama yapacakmış.

Bunu duyunca ben arkadaşlara haydi çabuk toparlanıp çıkalım dedim. Tercüman itiraz etti hayır ben zaten bu adamı merak ederdim fırsat düştü görmek istiyorum. Hem neden kalkacakmışız şarapları yeni açtırdık diye diretince kaldık. Bir süre sonra geldiler yan tarafta kendilerince kutlama yaptılar. Onlar bizden rahatsız olmadı biz onlardan.

Bu kadar mı? Hayır, dahası da var. Bir gün sonra tercümanımızdan öğrendik. Aslında gün içerisinde  rezervasyon yaparken oda talebinde de bulunmuşlar. Benim kaldığım oda başbakan yardımcısının daha önce kalıp memnun olduğu oda imiş. Ve aynı odayı talep etmiş. İşletmeci o odada müşterisinin olduğunu ve veremeyeceğini söylemiş.rezervasyon yapanlar ısrar edince, işletmeci kabul ediyorsanız mevcut odalarımız bunlar, aksi takdirde başka otelde kalabilirsiniz demiş.

Tercüman aracılığıyla olayı duyunca şaşırdım, herhalde şaka yapıyorsunuz dedim. O benim şaşırmama şaşırınca da hayretimi içime sakladım.

Düşünebiliyor musunuz:  atıyorum Yalçın Akdoğan bir otelden oda isteyecek orası dolu başka oda verelim denecek, otelde kutlama yapacak, başka müşterilerde olacak. Hadi canım sende…………….

Demek ki neymiş…………..Şatafat, görgüsüzlük, israf, eziyet, hakir görme dinle ilgili değil kültürle ilgiliymiş. Lafa gelince onlar gavur biz Müslüman

 

 

ASIM ÖCAL

14.05.2016

 

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
SOLA DÖNÜŞ YOK MU? - 25 Ağustos 2018
SİLİVRİ NÖBETÇİLERİ - 12 Ağustos 2018
BUGÜNE NASIL GELDİK - 15 Temmuz 2018
BESNİLİ VEKİL - 7 Temmuz 2018
DİP DALGASI MI? - 9 Haziran 2018
ALLAH LİLLAH AŞKINA - 15 Mart 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ