UTANÇ

  • 11 Nisan 2016
  • 1.284 kez görüntülendi.
UTANÇ

UTANÇ
Çağrımız sizlere, zamana şahit olanlara, korkup susana değil, korkmayana…
Ataol Behramoğlu bir şiirinde Yunus Emre’den esinlenerek şöyle seslenir:
Korkan varsa konuşmaya
Anlam yükleyip susmaya
Gerek kalmadı korkmaya
Çünkü korkulan olmuştur…

Evet korkulan oldu. 45 çocuğa siyasi iktidardan destek alan bir kurumun çatısı altında tecavüz edildi.

Tacize ve tecavüze uğramış çocuğun ve onun ailesinin halini hiç düşündünüz mü?
Bizler bu olayı düşündükçe insan olmaktan utanır olduk. Daha fazlasını yazmayı ve haykırmayı isterdik. Utancımızı gökyüzü bile örtemezken suskunluğun ötesinde bu ahlaksızlığı sorgulayanları sorgulamak ve onları “siyasi sapık” ilan etmek başka bir garabet olsa gerek. Ancak mesele o kadar iğrenç o kadar kabul edilemez konumdaki bir an için böyle bir olayla insan empati bile kurmaktan tiksiniyor.

Kutlu doğum haftası sebebiyle lüks otellerde etkinliklerin düzenlendiği,konferansların verildiği,pilavların pişirildiği günlerdeyiz. Anlaşılıyor ki Hz Peygamber’den geriye ahlak değil, salavat ve ibadetten başka bir şey kalmamış.

“Alemlere rahmet” peygamberinin adını ağızına alanlarda korkunç bir ahlak çöküntüsü görülüyor. Sadece bizde değil diğer Müslüman ülkelerde de durum böyle.
İslam dünyası, bir ahlaki geri kalmışlık yaşıyor.Çoğu yer de manzara o kadar sıkıntılı ki yaşanan olayları açıklamak bile çok zor.

Adlarına İslam Devleti diyen bir örgüt kafa kesiyor, burnumuzun dibinde kadın alıp satıyor.Tüm bunlar yetmiyormuş gibi dini eğitim veren bir kurumda çocukların –söylerken bile zorlanıyorum- ırzına geçiliyor.

Son on yıldır çocuk tacizleri sebebiyle özellikle ABD’de başı beladan kurtulmayan katalolik kilisesi bile yaşananlardan dolayı defalarca özür diledi. Bu olayda kurumsal sorumluluğu kabul etmeyen sözde vakıf Katolik kilisesi kadar bile olamamıştır.
Aileler acı içinde, çocuklar şokta, analar çaresizdir.Tecavüzcü içeri atılmış, bu herife imkan verenler TBMM gibi bu ülkeyi kuran kutsal bir mekanda korunmuştur.
Bunun ötesi yoktur.
Bitmişliktir.
İğrençliktir.
Çaresizliktir.
Ahlakın iflası adaletin havlu atmasıdır.
Bu apaçık dibe vurmaktır.
ACEP

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ