TÜRKİYE’DE MEMUR TERÖRÜ

 • 31 Temmuz 2016
 • 1.053 kez görüntülendi.
TÜRKİYE’DE MEMUR TERÖRÜ

Türkiye’de terör denilince akla sadece ülkemizin başına yıllardır musallat olmuş silahlı ve kanlı müsibet gelmektedir. Fakat Türkiye’de sadece silahlı terör olmadığı, ayrıca memur terörü, eğitim terörü, gıda terörü, trafik terörü vs… terör türlerinin de varlığı görülmektedir.  Bu türlerin herbiri ayrı yazılara konu olacak türdedir. Biz ise sadece “memur törürü”nü ele almakla yetineceğiz ki bu mesele Türkiye’nin önündeki en büyük engellerden birisidir. Bu mesele çözülmedikçe Türkiye’nin geleceğe yönelik bir vizyona sahip olmasına ve hedeflerini gerçekleştirmesine imkan yoktur.

Şimdi konuyu açabiliriz…

“Memur” kelime manası olarak “emredilen”(amir kelimesinin ism-i mefulü) manasına gelen arapça kökenli bir kelimedir. Dolayısıyla memur denilince akla emir altında çalışan, bir patronu olan, denetlenen, hesap sorulan bir şahıs gelmektedir. Fakat Türkiye’de memur kelimesinin bu tanımlamalarla alakası yoktur. Memur kendisini halka hadim(hizmetkâr) olarak değil hâkim olarak görmektedir.Türkiye’de memur demek;

 • Bir sınavla hayatını ömür boyu garanti altına almak demek,
 • Maaşını vergilerinden aldığın insanlara hizmet etmemek, işlerini zorlaştırmak, yardımcı olmamak demek,
 • Vatandaşa hizmet etmek için memur olduğunun farkına varmamak demek,
 • Vatandaşı devlet dairesinin bütün kapılarında dolaştırıp, sorununu çözümsüz bırakmak demek,
 • Hele öğretmense hiçbir şey öğretmeden, belki derse girmeden maaşını çatır çatır almak ve hatta kimsenin sen niye derse girmedin diye sormaması demek,(idealist ve mesleğine sarılan öğretmenlerimi tenzih ediyorum)
 • Hiçbir şey üretmeden sadece tüketmek demek,
 • Mesai saatleri içerisinde yerinde olması ve vatadanşa hizmet etmek için can atması gereken şahsın görev yerini terk etmesi ve kişisel işleriyle ilgilenmesi demek,
 • Boşa ödenen milyonlarca lira demek,
 • Denetlenmemek ve hesap sorulmamak demek,
 • Mesaiye riayet etmeden işe gelip gitmek demek
 • Tarikat veya cemaatlerin devlet sistemini ele geçirme aracı demek,

Bu liste uzar gider…

Böyle şartlar altında kendisini imtiyazlı statüde gören bir kadronun insana hizmet etmesini beklemek bir hayli zor olsa gerek.

Ayrıca memuriyetteki bu rahatlık, denetimsizlik ve sorumsuzluk terör örgütlerinin devlet içerisindeki yapılanmasını da kolaylaştırmıştır. 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilmek istenen darbe girişimini de bir nevi memurlar yapmıştır. Memurların bu kadar rahat hareket edip, sivil ve seçilmiş bir hükümeti devirmeye yönelik yaptıkları bu hareket memurluk sisteminin devlete getirdiği zaafiyet olarak görülmelidir. Memuriyette ve her alanda devletin tarikat veya cemaat yakınlığından ziyade liyakat esasını getirmesi devletin bekası için kaçınılmazdır.

Peki ne yapmalı?

Yapılması gereken en öncelikli hareket memur statüsünü içinde bulunduğu imtiyazdan arındırmak ve iş garantisini ortadan kaldırmaktır. İnsan işini kaybetme korkusunun verdiği motivasyonla daha verimli çalışıp görevlerinin bilincine varabilir. Ayrıca sıkça denetim yapılmalı ve devletin memurun patronu olduğunu ve istediğinde onun işine son verebileceğini hissettirmesi büyük zorunluluktur. Aksi takdirde Türkiye’de kendisini imtiyazlı sınıf olan gören bu geniş kitle sabah 9:00 da mesaisine başlayan(o da vaktinde gelirse!!! Nasıl olsa soran yok.) ve akşama kadar dakika sayan ve 17:00’da bitmesi gereken mesaisini 16:30 da bitiren ve mesaisini niçin 30 dakika erken bitirdiği sorulmadığı için disiplinsizlikte sınır tanımayan bir kitle olmaktan ileri gidemez.

Bu satırları yazmamda son bir veya bir buçuk aydır devlet memurlarına çok fazla işimin düşmüş olması ve memurların umursamazlıkları ve işleri zorlaştırmaları oldukça etkili olmuştur. Tek istediğimiz ise devletin maaşlı işçisi olan memurun maaşını Türk Milletinin vergisi ile aldığının bilincine varması ve insanlara hizmet etmeyi işinin bir parçası halin getirmesidir.

İşini hakkıyla yapan bir kitlede olduğu muhakkaktır. Bu kitleyi de tenzih etmek gerek.

İşini hakkıyla yapıp halka hizmeti amaç edinmiş bütün devlet memurlarımıza saygılarımla…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ