Tarihin Sonu mu? Felaketlerin başlangıcı mı?

Murat Kavak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 67 makalesi bulunuyor.

Fukuyama’ya göre,liberalizm tarih sonuydu.İnsanlığın gelebileceği en ileri nokta;daha iyisi olmayan bir sistemdi.Liberalizm,her türlü sorunu çözebilen dinamikleri içinde taşıyan sihirli bir formüldü.

Doğu bloku yıkıldığında,Fukuyama’nın tezleri bir din gibi kabul ediliverdi.Artık insan,serbest piyasa ekonomisi içinde;girişim özgürlüğüne sahip,her türlü kişisel hak ve özgürlükleri kullanabilecek yani mutlu bir dünyanın kapısınn önünde olan bir dönemin eşiğindeydi.Hele demokrasi ile iç içe geçmiş liberalizm tadından yenmezdi.Daha iyisi imkansızdı.

Liberalizmin insana sunduğu özgürlükler,tüm sorunların üstesinde gelecek,sistem kendi içindeki dengesi ile tüm sorunlar kendiliğinde çözülüverecekti.

Ancak bir nokta gözden kaçmıştı.Bu sistemin yakıtı,onu besleyen temeller:kar güdüsü ile sermayenin neredeyse tanrılaştırdığı dünya görüşüydü.

Kar eden ayakta kalıyor,para ise tanrılaşıyordu.Para,her kapıyı açıyor,ona sahip olma güdüsü ,liberalizmin öngördüğü tüm ideallerin üzerine kara bir sis gibi çöküyordu.

Geliştirilen sosyal devlet anlayışıda bu iki karabasan içinde,bir girdaba düşüp kaybolmaya yüz tutuyordu.

Bu sistemde,paranız varsa özgür,yoksa köleydiniz.İnsan emeği bir istatistikti.İnsan,kariyer denen dışı yaldızlı,içi kokuşmuş bir ambalajın peşinden koşarken,onu insan yapan tüm değerleriniçöpe atıveriyordu.Paranız kadar sağlık hizmeti,paranız kadar eğitim,paranız kadar,adalet,paranız kadar adamdınız.

Şimdi;liberalizmin geldiği nokta,dünyadaki gelir dağılımının korkunç şekilde bozulduğu bir noktadır.Dünyanın en zengin nüfusunun yüzde birinin,geri kalan yüzde doksan dokuzu kadar gelire sahip olduğu bir tablo koydu önümüze liberalizm.

Petrol uğruna savaşların yapıldığı;silah sanayinde,insanları kitlesel olarak yok edebilecek silahların alınıp satıldığı bir dünya getirdi bize.

Para,sosyal yaşamda tanrılaştıkça;paranın sağladığı hedonist zevk merkezli hayat tüm değerlerin önüne geçti.Liberlizm’de insanlar mesai saatleri arasında köleleşti,kişisel gelişim kitapları kutsallaştı.Büyük tanrı para,kimine cennet getirdi,kimine açlıktan ölüm tehlikesi…

Fukuyama,insanın bitip bilmeyen isteklerini,canavarlaşan nefsini,korkunç bencilliğini unutmuştu.İnsanı,onun manevi değerlerini yok saymıştı.Bugün tüm insanlıkiçine düştüğü zevk düşgünlüğünün çıkmaz sokaklarındadır.Tarihin bittiğini söyleyenler,şapkalarını önüne koyup yeniden düşünmelidir.

YAZARIN SON YAZILARI
Notlarımdan - 15 Ekim 2018
Geçmişe Mektup - 12 Ekim 2018
Depresif Seçimler - 23 Haziran 2018
Hayır Diyebilmek - 10 Haziran 2018
Zihinsel Uçurum - 13 Nisan 2018
Özgürlük - 24 Ocak 2018
Yeni Ahlak - 25 Aralık 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ