SEVGİ SÖYLEŞİSİ

ASIM ÖCAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 67 makalesi bulunuyor.

Hayatımızda en çok kullandığımız fakat gerçekte çok az tattığımız bir duygudur sevgi. Oysa ne çok bahsederiz sevgiden. İnsan sevgisi, doğa sevgisi, hayvan sevgisi say sayabildiğin kadar.

Benim burada asıl tartışmak istediğim konu insanlar arasındaki etkileşimden doğan sevgi ve sevgili kavramı. Şöyle bir çevremize bakalım, ya da kendinizi bir yoklayın ne kadar çok insan sevdiğinizi fark edeceksiniz. Ya da eşinizi, nişanlınızı veya sevgilinizi çok sevdiğinizi düşünerek nasılda mutlu olacaksınız. Aman allahım yoksa siz kalbi sevgi dolu bir melek misiniz? Durun canım acele etmeyin önce şu soruya bir cevap verin: bu kadar sevgi dolusunuz da peki ama nedir sevgi?

Bu sorunun cevabı çok çeşitlidir. Kimine göre sevgi paylaşmaktır, kimine göre almadan vermek. ( oysa almadan vermek Tanrı’ya mahsustur ) bir delikanlıya sorsan bu soruyu güzel bir kızın rüzgârda savrulan saçıdır beklide sevgi. Veya bir genç kıza göre yakışıklı bir gencin kaçamak ( ya da ısrarlı) bakışıdır. Sevgili dostum Ömer’e sorarsan ihtiyaçtır sevgi.

Cevaplar ne kadar çok ve değişik. Yoksa şairin dediği gibi bir kuşun kanadında mı saklı sevgi. Eğer öyle ise işimiz daha zor, zira bir kanat çırpışta uçup gider sevgi.

Eğer paylaşmak diyorsanız cevap olarak biraz daha düşünün derim. Zira sevmediğimiz, istemediğimiz halde paylaşmak zorunda olduğumuz nice değerler ve insanlar var ki saymakla bitmez.

Veya almadan vermekse cevabınız, bu birazda duygusal bir yaklaşımla kendinize zarar vermektir, ya da karşınız dekine acıma hissinizden doğan bir iyimserliktir.

Eğer rüzgârla savrulan saç veya bir bakış diyorsanız, bu bir duygudur ve geçicidir.

Aslında sevgi alışveriştir, etkileşimdir, öğrenmedir. Karşınızdakinden ne kadar çok şey alırsanız o kadar verme ihtiyacı hissedersiniz. Eğer verdiğinin karşılığını alamadığını düşünüyorsan bir süre sonra ondan uzaklaşır, belki de koparsın.

O halde ömür boyu sevmekse maksadın, ömür boyu alışveriş olmalı cevabın

 

 

ASIM ÖCAL

YAZARIN SON YAZILARI
KUYRUK ACISI - 10 Şubat 2019
AR DAMARI ÇATLAMIŞ - 3 Şubat 2019
SOLA DÖNÜŞ YOK MU? - 25 Ağustos 2018
SİLİVRİ NÖBETÇİLERİ - 12 Ağustos 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ