SAVUNMA SANAYİNDE YAZILIMIN ÖNEMİ MİLGEM

  • 15 Temmuz 2016
  • 1.782 kez görüntülendi.
SAVUNMA SANAYİNDE YAZILIMIN ÖNEMİ 				MİLGEM

Yaşı 45 in altında olanlar bilmezler, yaşı 45 in üstünde olanların bazıları belki hatırlar. 1982 yılında Falkland adaları nedeniyle Arjantin ve İngiltere savaşmıştı. İki ay süren savaş Arjantin üstünlük sağlamışken aniden İngiltere’nin zaferiyle sonuçlanmıştı. Arjantinlilerin bu savaşta en önemli kozları Fransız yapımı Exocet ve Roland füzeleri ile yine Fransız yapımı Mirage ve Süper Etendart savaş uçakları idi.

Arjantin elinde bulundurduğu füzelerle İngilizlerin en önemli destroyerlerinden H.M.S Sheffield’ i batırdı. Bundan üç hafta sonra 15000 tonluk Atlantik Conveyor yük gemisini batırdı.

Arjantin, İngilizleri tam kıstırmışken savaşın seyri aniden değişti. Arjantin’in attığı füzeler hedefi bulmamaya, uçakları nedensiz hatalar yapmaya başladı.ve Arjantin yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldı. Ne olmuştu da aniden savaşın seyri değişmişti? Aslında cevap basit. İngiltere ile Fransa anlaşmış, Fransa, Arjantin’e sattığı silahların yazılımlarını İngilizlere vermişti. İngilizler bu yazılımların üzerinde yaptığı oynama ile Arjantin’i yenilgiye uğratmıştı.

Yakın zamanda T.S.K nın ve Türkiye’nin kara günü olan bir çuval olayı gerçekleşti. Bunu herkes hatırlar. Bu olay Türkiye’ye Kuzey Irak politikalarından dolayı A.B.D nin verdiği bir gözdağı olarak yorumlandı. Fakat bazı kaynaklar farklı bir yorum getirmişti. Bu farklı yorum sayılı ajanslara kısa süreli düştü sonra üzerinde durulmayarak unutuldu gitti. Yapılan yorum şöyle idi: ASELSAN askeri amaçla kullanılan sahra haberleşme araçlarına yeni bir yazılım yükledi. Bu sayede yapılan şifreli konuşmalar çözülemiyor, ABD bundan rahatsız oluyordu. İşte çuvalın asıl amacı bu yazılımı elde etmekti. O günlerin toz dumanı arasında bu yorumu dikkatli gözlerin haricinde kimse fark etmedi.

Ağustos 2009 da Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit’in önüne Amirallere suikast yapılacağı iddia edilen bir dosya kondu. Oramiral YİĞİT ve kurmayları ‘Amirallere suikast’ dosyasını, devam eden soruşturmayı ayrıntılı olarak incelediler. Eşref Yiğit, Deniz Kuvvetlerinin kritik birimlerine şu uyarıyı yaptı: ne suikastı? Bu teğmenler bana siper olurlar. Dikkat edin! Hedefte Amiraller değil MİLGEM var

MİLGEM ya da Milli Gemi Projesi, Türkiye’nin savunma sanayisinde en önemli projelerinden biridir. MİLGEM in hedefi, yüzde yüz milli savaş gemisi üretmek. Proje son aşamada ve Türkiye, bir yıla kalmadan her şeyi ile milli ilk savaş gemisini denize indirecek.

Milli savaş gemisinin en önemli ayağı, silahlarda kendi milli yazılımını kullanıyor olması. Geminin toplarıyla yapılan denemelerde olağanüstü bir başarı sağlandığı söyleniyor. Kilometrelerce uzaklıktan nokta atışlarında tam isabet sağlandığı söyleniyor. Bu yazılım ABD nin ilgisini çekti ve yazılım kodları Türkiye’den istendi.

Türkiye, ABD’nin bu talebine hayır dedi. MİLGEM in kodları ABD ye verilmedi. Tıpkı savaş uçaklarında ABD’nin Türkiye’ye yazılımı vermediği gibi.

Oramiral Eşref Yiğit, boşuna hedef MİLGEM demiyordu. Şimdi kodlar ABD’nin elinde. Nasıl mı? Fuhuş soruşturması diye başlatılıp daha sonra askeri casusluk denilen operasyonla, Türk ordusunun gözü, kulağı, kalbi, elektronik savaş denince akla gelen ilk birimi GES aranarak sırlar ortaya döküldü.

Hatırlarsınız, ağlayan adama ( SAYIN Arınç) suikast hazırlığı yaygarasıyla üç subay tutuklanmıştı. Ellerinde adres yazılı kağıt yakalandı diye günlerce yayın yapıldı. Bugün ortada suikastla ilgili hala bir iddianame yok. Ama bu olay bahane edilerek genelkurmayın kozmik odası, yani en gizli sırların bulunduğu oda haftalarca arandı, didik,didik edildi. Ortada askeri, milli sır diye bir şey kalmadı.

Türk ordusunun dışarıya para vermemek, silah dökümünü ABD’ye tam bağımlı kılmamak için 15 yıl önce başlattığı reformun sonuçları olan MİLGEM, MİLTANK,MKE, ASELSAN’ın çalışmaları böylece heba olup gitti. Bu yapılanlar hep demokratikleşme, sivilleşme, normalleşme, insan hakları söylemleri adı altında yapıldı. Sonuçlarının kime hizmet olduğu araştırılmadan.

Bu konularla ilgili 2004 yılında ‘ BOP, Türkiye, TSK ve ABD çekişmesi’ adı altında bir yazı yazmıştım. Bu yazımı geçen yıl tekrar yayınladık. Yıllardır uygulanan sinsi planın geldiği sonuç ortada. Günümüzde sivilleşme, demokratikleşme yalanlarıyla anlatılanlara bir de bu gözle bakın, kulağa hoş gelen sözlerin bizi getirdiği yer neresi ve nereye doğru gidiyoruz. Görebiliyor musunuz?

NOT: 1974 Kıbrıs barış harekatında da savaş uçağımız kendi gemimizi vurup batırmıştı. O bölgede Amerikan savaş gemileri bulunakta idi acaba Amerikalılar bilerek bize oyun mu oynadılar insan düşünmeden edemiyor.

 

ASIM ÖCAL

06.12.2010

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ