Ozan, Yazar, Besteci, Sporcu BİR KÜLTÜR ADAMI HASAN DUYMAZ  -2  

  • 14 Temmuz 2017
  • 933 kez görüntülendi.
Ozan, Yazar, Besteci, Sporcu  BİR KÜLTÜR ADAMI HASAN DUYMAZ  -2  

Hasan Duymaz-Ferit Binzet001

 

Hasan Duymaz çok yönlü bir kişiliğe sahiptir. Yazdığı şiirlerini besteler, çalıp söyler. Bu besteleri ünlü ses sanatçıları tarafından okundu. Bu yoğun çalışmalar içinde iki müzik albümüne imza attı. Yaşadığı coğrafyanın çocuğudur o. Bunu hiç göz ardı etmeden açık yüreklilikle söyler ve tüm Adıyamanlılara şöyle seslenir:  “… biz Adıyamanlılar çok şanslı bir yörede yaşıyoruz. Gerek tarihsel, gerek ekonomik, gerekse de sosyal faaliyetler açısından eşsiz bir zenginliğe sahibiz. Çünkü tarihsel açıdan ilk insanların yaşadığı, ilk medeniyete önderlik eden insanların bıraktığı izler, bu topraklardan geçmiş.” (1)

Adıyaman’a kültürel hizmetleri çok olan Hasan Duymaz, müzik çalışmaları ile de ses sanatçıları ile dayanışma içinde olmuş, onlara kendi ürettiği parçaları verdiği gibi, onların da ürettiği ve derlediği parçaları, o yıllarda geçerli olan ses bantlarına ve kasetlerine kaydederek ün kazanmalarını sağlamıştır. Yine o yıllarda müzik aletleri çalan, müzik çalgıları ile ilgilenen arkadaşları bir araya getirerek, onlarla dinletiler(konserler) vermiş, uyum içinde onlarla Adıyaman ezgilerini de bantlara, kasetlere kaydederek, Adıyaman ezgilerinin kentimizde olduğu gibi, yurt içinde de yayılmasını ve tanınmasını sağlamıştır. İlk kez onun tarafından müzik ortamına sunulan Adıyaman ezgileri oldukça büyük beğeni toplamıştır.

Daha düzenli çalışmalar yapabilmek, yetenekli arkadaşlarının daha çok üretebilmesi için “Adıyaman Halk Oyunları” ve “Adıyaman Musiki Derneği” adıyla dernekler kurdu. Uzun yıllar bu derneklerin yöneticiliğini yaptı. Bir araya gelmek, birlikte ses vermek, müzikle uğraşanların atılım yapmalarına neden olmuştur. Örneğin KahtalıMıçı, Mehmet Seske, Mustafa Yavuz, Mahmut Özçiftçi gibi sanatçıların yön kazanmasında ve tanınmasında katkıları göz ardı edilemez.

Hasan Duymaz’ın kültürel çabaları sonuç vermiş, Nevşehir ilinde, 2010 yılında yapılan “Ses ve Solo” yarışmasında birinciliği almışlardır.

Hasan Duymaz salt müzikle ilgilenmemiştir. O’nun çok yönlü bir kişiliği vardır. Kültürel çalışmalar yanında sporla da çok yakından ilgilenmiş, judo antrenörlüğü de yapmıştır. Atletizimde de oldukça başarılıdır. Bunu 1974 yılında Samsun’da yapılan maraton koşusunda Türkiye üçüncüsü olmakla kanıtlamıştır. Ayrıca spor kulüpleri başkanlıkları gibi oldukça başarılı yöneticilik görevlerini yapmıştır. “Adıyaman Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu” nu kurup bir süre bu federasyonun başkanlığını üstlenmiştir.

Hasan Duymaz durmak bilmeyen bir enerji ile çevresine yararlı olmaya çaba harcayan bir kişiliktir. Bu nedenle durmadı, didindi, çabaladı, yoğun bir devinimlilik içinde müzikle iç içe yaşadı. “Gençlik Merkezi”nde uzun süre bağlama dersleri vererek Adıyaman müzik ortamına gençlerin severek ve bilinçli olarak katkıda bulunmalarını sağladı. Müzikten anlayan, müziği seven yüzlerce genç yetiştirdi.

Kendini bunca kültürel çabaları ile Adıyaman kültürüne adamış olan Hasan Duymaz’ yürekten kutlarım. O’nun bu çabaları elbette gelecek yıllara damgasını vuracak, kültür sayfalarında hak ettiği değerli yerini alacaktır.

İşte bu nedenle;  2015 yılında Rotary Meslek Hizmet Ödülü’ne layık görüldü. Hasan Duymaz’ın Adıyaman’da, özellikle de müzik alanındaki çalışmaları, başarıları ve kentin kültürel gelişimine olan katkıları nedeniyle ödüle değer görülmüştür. 17 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilen ödül töreninde Rotary Başkanı Ferit Binzet tarafından kendisine plaket verilmiştir.

Oldukça olumlu ve yerinde bir karardır. Çünkü Hasan Duymaz özünü ve toprağını hiç unutmamış, halkımızla olan bağını hiç koparmamıştır.  Bunu şöyle açıklar:  “Aslında ozanlar ve şairler, halkın bir dilidir. Bir ozanın(şairin) halka mal olabilmesi için halk gibi yaşaması, halk gibi düşünmesi lazımdır. Ben şairin tarifini şöyle yapayım. Nasıl ki bir arı kovandan sabahtan uçar, her çiçekten bal zerrecikleini toplar, geri döner kovanda bunu nasıl bal yaparsa; şair de şiirleri, milletin fertlerinden gördüğü sevinçleri ve heyecanları ahenkli bir tarzda anlatır veya saz ile söyler.  Zaten türkü; şiir ve müziğin işbirliği, sözün müziğe sığınışı, müziğin açıklanan duyguları destekleyişidir. “ (2)

İşte budur Hasan Duymaz.  Kendini kültürüne adamış, kendini doğup, büyüdüğü kültürü ile yoğurmuş alçak gönüllü bir sanatçıdır. Sessizce kendi kozasını örmüş, değerli yapıtlarını ortaya koymuştur. Yazmış, biriktirmiş ve sürekli üretmiştir. Bize kalan bu üretimlerinden, yazdıklarından payımıza düşeni alabilmektir.

Hasan Duymaz’ı  bu bitmez, tükenmez çabalarından ötürü gönülden kutlarım.

Mehmet Erbil

www.mehmet-ebil.tr.gg

 

Anılarımıza ışık tutan bir şiirini sunmak istiyorum:

ADIYAMAN’A ÖZLEM

Gidenden haber yok dönmüyor geri

Bu şehir tarumar o günden beri

Yad ettim yaşadım eski günleri

Unutmak mümkün mü Adıyaman seni

 

Nakıbın havuzunda çimer karpuzlar yerdik

Hacı pınarın düzünde nane yarpuzlar yerdik

Mansur kalesinde akşam çayı içerdik

Unutmak mümkün mü Adıyaman seni

 

Çerkez kayasından cümbüş sesi gelmiyor

Aynalı kavakta artık mey içilmiyor

Çok denedim senden vazgeçilmiyor

Unutmak mümkün mü Adıyaman seni

 

Höllükte büyüdük gırcik oynadık

Uçan kuşlara sapan salladık

Dedikoduna doyduk ama sana doymadık

Unutmak mümkün mü Adıyaman seni

 

Bağları söküp de tütün ekmişler

Bahçelerin yerine beton dikmişler

Gelom, gidom diyen diline yazık etmişler

Unutmak mümkün mü Adıyaman seni

 

Bıraktığım gibi bulurum sandım

Musalla taşı çöplük olmuş haline yandım

Meğerse rüyaymış birden uyandım

Unutmak mümkün mü Adıyaman seni

 

Ozanım çıksam Karadağ’ın yücelerine

Eş olsam hasretinin gecelerine

İmrenir dururum nicelerine

Unutmak mümkün mü Adıyaman seni

 

 

(1)- Hasan Duymaz, Tarihle Folklörün Kucaklaştığı Belde,  Adıyaman, Adıyaman Belediyesi Yayını, s.4.

(2)-a.g.e. s.9.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ