…ONLAR DA “YERLİ VE MİLLİ” DEĞİL…

  • 25 Şubat 2019
  • 140 kez görüntülendi.
…ONLAR DA “YERLİ VE MİLLİ” DEĞİL…

Geçenlerde bir kuruyemiş paketini inceliyordum. Kuruyemiş paketinin arkasında paketin içerisinde bulunan kuruyemişlerin menşei belirtiliyordu. Pakette bademin menşei ABD, diğerlerinin menşei Türkiye olarak belirtilmişti. Bu durum dikkatimi çekti ve bademin niçin ülkemizde üretilmediği sorusunu kafamı kurcaladı. Biraz bilgi taraması yaptığımda, ABD’nin dünya badem üretiminin ve satışının %80’ini yaptığını gördüm. Dolayısıyla biz badem ağaçlarını kesip üzerine ev yapmayı tercih ederken veya yerli üreticiyi üretime teşvik etmezken legal veya illegal yollarla ülkemize ciddi bir badem girişi gerçekleşmektedir.

Toprak Mahsülleri Ofisi Genel Müdürü İsmail Kemaloğu’nun açıklamasına göre; 2018 yılının ilk yarısında 13.716 ton badem ithal edip 72 milyon dolar para ödemişiz. İkinci yarısında bir bu kadar da badem alıp, para ödediğimizi varsayarsak 26-27 bin ton bademe 144 milyon dolar civarında bir para ödemiş durumdayız. 26 Şubat 2018 yılında çıkan bir habere göre ise ülke içerisinde tüketilen bademin %80’i ithat badem durumunda. Ülkemiz içerisinde önemli badem üretimi yapılan Datça’nın üretimi az ve bundan dolayı da çok pahalı olduğundan dolayı talep görmüyor. Devlet tarafından destek görmeyen yerli üreticisi de üretmek istemiyor.

Geçen gün bir arkadaşımla muhabbet ederken  bu badem meselesinden bahsediyordum. Arkadaşımın babası ceviz de öyle dedi. Bu konu da ilgilimi çekti. Baktığımda 26 Şubat 2018 tarihli haberde ülkemizde tüketilen cevizin %72’si legal veya illegal yollardan ABD, Ukrayna ve Özbekistan’dan ithal ediliyor deniliyordu. Gerek badem gerekse ceviz ülkemize kaçak yollardan da sokuluyor. Biz ise ülke olarak badem ve ceviz üretiminde her zaman dem vurduğumuz yerli ve milli yerine, ülkeye sokulan badem ve cevizi legal olarak alabilmek için ithalat vergilerini düşürüyoruz. Dolayısıyla yerli üreticinin hiç rekabet imkanı kalmıyor.

Kuruyemiş sektörünün Türkiye’deki hacmi 2.6 milyar dolar olarak belirtiliyor. Badem ve cevizin Türkiye kuruyemiş piyasasındaki yeri 800 milyon dolar. Bu kadar büyük bir payı yerli mal yerine ithal edilen ürünlerin satıcıları elde ediyor.

O gün arkadaşla otururken bu meseleyle ilgili TV’de gördüğüm haberde, Çin çekirdeğinin piyasadaki ismiyle Dakota Çekirdeği’nin yerli çekirdeğin yerini aldığı ve gerek devletin gerekse insanların yerli çekirdek yemediği, daha pahalı olmasına karşın ithal Çin menşeili çekirdeği tüketmeyi tercih ettiği belirtiliyordu.

Politikası üretmek ve üreticiyi desteklemek olmayan devletin, üreticisinin de üretmeyi bırakıp üretimden umudunu kesmesi doğaldır. Her konuda yerli ve milli olmaktan dem vurup, ABD üretimi cevizleri, bademleri; Çin malı çekirdekleri güle oynaya ülkede sattırmak ve budurumun sadece kuruyemişte değil hemen hemen her alanda yaşanması geri dönüşü olmayan hatalar silsilesidir. Taşıma su ile değirmen döndürmeye devam edelim. Ama nereye kadar…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ