NEDEN KABUL ETMEDİ?

NEDEN KABUL ETMEDİ?

NEDEN KABUL ETMEDİ?
Bazen hafızamız kendini inkar eder. Hatta unutma, hafızamıza bir isyandırda diyebiliriz. Bu sebeple şairlerin şiirlerinin hikayeleriyle çok fazla ilgilenmeyiz. Onlar şiirleriyle hafızamıza, dik durmayı öğretirler. Anlatacağım bu olay, edebiyat tarihimizin en aydınlık yerinde duran, dik durmanın, isyanın, şiirin ve şairin hası böyle olur dedirten bir olay.

Sait Faik bir gün Orhan Veli’ye ne bu nasır (Kitabe-i Seng-i Mezar) şiiri; “Bildiğim kadarıyla sende nasır falan yok. Niye böyle bir şiir yazdın?” demiş. Orhan Veli ise Sait Faik’e “Süleyman Efendi’nin ahı tuttu. Bende de nasır çıktı.” diyerek esprili bir dille cevap vermiş.

Yazdığı şiir,şairinin kaderi olur mu? Neden olmasın? Fakat daha ilginç olanı şaire “Kitabe-i Seng-i Mezar” şiiriyle ilgili olarak bir ecza laboratuarının sunduğu tekliftir. Şimdi şiiri okuyalım, bakalım ne demiş şairecza laboratuarının sunduğu teklife bakalım.

Hiçbir şeyden çekmedi dünyada
Nasırdan çektiği kadar;
Hatta çirkin yaratıldığından bile
O kadar müteessir değildi;
Kundurası vurmadığı zamanlarda
Anmazdı ama Allahın adını,
Günahkar da sayılmazdı.
Yazık oldu Süleyman Efendi’ye.

Okuduğunuz bu şiiri, teklifi sunan
İstanbul’daki ecza laboratuarları satışa çıkaracağı nasır ilaçlarının ambalajına koymak istiyor. Şaire yüksek miktarda para teklif ediyorlar. Orhan Veli bu teklif karşısında Sait Faik’e ” O şiir, nasır ilaçlarının kutularına değil, şiir antolojilerine girsin diye yazılmıştır.” der.
Benim gibi culsuzlara
Cep delik, cepken delik,
Kol delik, mintan delik,
Yen delik, kaftan delik,
Kevgir misin be kardeşlik !
“Delikli Şiir”iyle ayar veren Orhan Veli’ye selam olsun.

Not: Orhan Veli’nin “Kitabe-i Seng-i Mezar” adlı şiirini seslendiren Müşfik Kenter.

http://m.youtube.com/watch?v=L_YHO-aIMLE

Mesut Erdemir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ