NEDEN 24 KASIM?

Mesut Erdemir

Yazarın şu ana kadar yazılmış 121 makalesi bulunuyor.

1980-81 Adıyaman Lisesi mezunuyum.
12 Eylül Askeri Darbesi’nin en keskin dönemlerinde hem lise hem de üniversite öğrenciliğini bir devri daim içinde yaşadım. Lise yıllarında vicdanlı öğretmenlerim olduğu gibi öğrencisini ihbar eden öğretmenlerim de oldu. Bu ihbarcı tayfası öğretmenler, o dönemde Adıyaman Sıkıyönetim komutanı Necabettin Ergenekon’la aynı karede poz vermekten vicdani bir rahatsızlık duymadıkları gibi bizlere verilmesi gereken akademik bilgi birikimdende oldukça yoksundular. Hatta bunların bir kısmı 12 Eylül’ün yarattığı insanlık dışı atmosferden yararlanarak siyaseten yetkili, bir kısmı ise yazar bozuntusu olarak piyasaya çıktılar. Bunların isimlerini ifşa etmek ne bu sayfanın ne de benim görevimdir. Bu sayfada cevap aradığım soru: Neden 24 Kasım sorusudur.

Binlerce öğretmeni cezaevlerine gönderen,işkenceden geçiren,sürgün eden ve dönemin en etkili öğretmen örgütü olan TÖB-DER’i kapatan 12 Eylül faşist cuntası, eğitim emekçileriyle alay eder gibi 1981 yılında 24 Kasım’ı “Öğretmenler Günü” olarak ilan etti. O dönemin koşullarına göre bu bir algı operasyonudur. Şimdilerde ise toplum olarak 12 Eylül’ün biz öğretmenlere “armağan” ettiği bir günü kutluyoruz.

Oysa Dünya ülkelerinde “Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür örğütü (UNESCO) tarafından 5 Ekim 1966 tarihinde ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’ alınmasının ardından 5 Ekim tarihi UNESCO tarafından 1994 yılından itibaren Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edilmişti.

Benim önerim Köy Enstitüleri’nin kuruluş tarihi olan 17 Nisan Türkiye de öğretmenler günü olarak kutlanabilir.

Sözde kutlanan öğretmenler gününde Eğitim-İş Sendikası tarafından bir araştırmanın sonuçları açıklandı. “Eğitim-İş’in 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle, 38 ilde 1165 öğretmenle yüz yüze görüşerek yaptığı “Öğretmenlerin gelirlerine ilişkin öğretmen görüşleri” adlı araştırma sonuçları öğretmenlerin karşı karşıya olduğu ekonomik sorunları ortaya koymuştur. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 73’ü gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını, yüzde 61’i gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını, yüzde 69’u ise daha çok para kazanacağı bir iş imkanı olursa öğretmenliği bırakacağını belirtmiştir.

Araştırmanın dikkat çeken sonuçları şöyle:
Araştırmaya katılan kişilerin % 42’sinin erkek, %58’inin ise kadın olduğu belirlenmiştir.
Araştırmaya katılan öğretmenlerin % 77’sinin hiçbir sendikaya üye olmadığı, sadece % 23’ünün herhangi bir sendikaya üye olduğu tespit edilmiştir.
Öğretmenlerin % 93’ü mesleğinden elde ettiği gelirleri yetersiz bulmuşlardır.
Öğretmenlerin % 91’i Eğitim öğretime hazırlık ödeneğini yetersiz bulmuşlardır.
Öğretmenlerin % 84’ü gelirindeki yetersizliğin mesleki verimini düşürdüğünü belirtmiştir.
Öğretmenlerin % 91’i verilen çocuk yardımının yetersiz olduğunu belirtmiştir.
Öğretmenlerin % 91’i ekders ücretlerinin yetersiz olduğunu belirtmiştir.
Öğretmenlerin % 87’si ekders ücretlerinin kesilmemesi için hasta raporlarını işleme koydurmak istemediklerini belirtmiştir.
Öğretmenlerin % 73’ü gelişmiş ülkelerdeki öğretmenlerle benzer çalışma koşullarına sahip olmadıklarını belirtmiştir.
Öğretmenlerin % 68’i kazandığım para ile çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayamadığını, %22’si ise kısmen karşıladığını belirtmiştir.
Öğretmenlerin % 73’ü gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını belirtmiştir.
Öğretmenlerin % 61’i gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını belirtmiştir.
Öğretmenlerin % 69’u daha çok para kazanacağı bir iş imkanı olursa öğretmenliği bırakacağını belirtmiştir.
Öğretmenlerin % 89’u gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle öğretmenlik mesleğinin saygınlığının azaldığını belirtmiştir.
Öğretmenlerin % 86’sı öğrencilerine örnek olabilecek şekilde giyinemediğini belirtmiştir.
Öğretmenlerin % 85’i son on yılda alım gücünün düştüğünü belirtmiştir.”

Anladığım kadarıyla bu araştırma sadece devlet okullarında çalışan öğretmenler üzerinde yapılmış. Özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin de durumunu yansıtan bir araştırma yapılsa ne iyi olur.
Not: Bu bir kolaj yazıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ