MURAT MERİÇ : 100 ŞARKIDA MEMLEKET TARİHİ

  • 06 Haziran 2016
  • 1.356 kez görüntülendi.
MURAT MERİÇ : 100 ŞARKIDA MEMLEKET TARİHİ

Muhammed Ali
Cassius Marcellus Clay, 1964 yılında Dünya Boks Şampiyonu oluyor, bu isim Türk’ler için pek bir anlam ifade etmiyor.
Fakat şampiyonluğun ardından Clay, dinini değiştirerek İslam’a geçtiğini ve adını da Muhammed Ali olarak değiştirdiğini açıklıyor.
Bu açıklamanın ardından tüm müslüman ülkelerde ve Türkiye’de tanınmaya başlıyor.
Derken, Vietnam savaşına katılmama kararı alarak, bu kez yumruklarını ülkesi Amerika’nın emperyal politikasına karşı çeviriyor, bu başkaldırısı nedeniyle hapse giriyor ve bu kez de tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çekiyor.
Hapisten çıktıktan sonra tekrar ringlere dönüyor. Türk’ler onun maçlarını tv ve radyoların başında büyük bir heyecanla takip ediyor. 1974’te bir kez daha dünya şampiyonu oluyor.
Bu kez Muhammed Ali dünyanın ilk müslüman boks şampiyonu unvanını alınca ülkemizde de bir bayram havası estirmiş. Sanki bir Türk şampiyon olmuşcasına, ülkede büyük bir sevinç dalgası oluşmuş.
Öyle ki, adına türküler dahi yazılmış, bu türküler her yerde marş havasında okunmaya başlanmış.

Konuyla ilintili olarak,
Birkaç ay önce yayımlanan, ülkemizin önemli müzik tarihçilerinden Murat Meriç’in yazdığı “100 Şarkıda Memleket Tarihi” adlı kitapta da Muhammed Ali’ye dair bestelenen şarkılar hakkında bilgi verilmiş.
Ağaçkakan Yayınları tarafından, Hazır Bilgi Serisi adı altında yayımlanan kitaptaki Hazır Bilgide de Murat Meriç söyle demiş.

maxresdefault

70’Ii yılların ilk yarısında Amerikalı bir boksör, “milli hisIerimizi” coşturdu: Muhammed Ali. Dünyanın ilk Müslüman boks şampiyonu. Hakkında, Türkiye’de birden fazla plak yapıldı. Plaklar iki türlü: Adındaki Muhammed’den doğru Müslümanlığını öne çıkartanlar ve Ali ismine odaklanarak Alevilik Propagandası yapanlar -ki bunlar arasında tanıtımı, Muhammed Ali’nin eline iliştirilmiş Zülfikar’la yapılanlar da- var!

43TJP1C4w9ZIYZgApgwsSti8WabMWdRBzf6gYvOcEpPB7j57o0_Cgz5oI8I54P-rQa7c1HnHug1YBAOXZUKnS96510dJ32jcnDPvQA=w512-h288-nc

Didikleyeceğimiz örnek, sözlerini Vahap Kocaman’ın yazdığı Rıza Konyalı bestesi… Konyalı, adını yazmaya gerek duymadığı bir hanım kızımızla birlikte seslendiriyor şarkıyı. Kızımız, coşkulu sesiyle plak boyu övgüler diziyor: “Oy aslanım Muhammet Ali / İki soldan vurdun, bir sağdan çaktın / Foreman’a güzel ziyafet çektin / Ayağa kalksa öldürecektin / Vuruşta yamansın Muhammet Ali / Şöhretin dünyada yükseldi kat kat / Hasmını bırakma iyi dayak at / Ağzını burnunu birbirine kat / Al kana boyansın Muhammet Ali…”
Konyalı ise övgüleri derinleştiriyor: “Kalbinde iman var, kuvvet kolunda / Gerçek Müslümansın Allah yolunda / S(i)por dünyasının bok(u)s dalında / Eşsiz kahramansın Muhammet Ali.”
Şarkının ilerleyen dakikalarında İslam övülüyor (“Sevindirdin bizi, bin yaşa, sağol / Zaten islam dini en gerçek yol”) ve laf Türklüğün kudretine geliyor: “Sende ayrı sır var, ayrı bir tavır / Türk kadar güçlüsün Türk kadar cesur / Elin dert görmesin, vur yiğidim vur / Yorulmaz civansın Muhammet Ali…”
Sonunda, söz yazarı, hayranlığının sebebini net bir şekilde dile getiriyor: “Yumrukların ışık tuttu dünyaya / İslam bayragını çektin semaya /… / Hayranlarındandır Vahap Kocaman / Çünkü Müslümansın Muhammet Ali…”

Bu arada;
Murat Meriç’in yazdığı “100 Şarkıda Memleket Tarihi” adlı bu kitapla, kısa ama çok keyifli bir Müzikli Cumhuriyet Tarihi okuması deneyimleyebilirsiniz.

Kitapta bir güzellik de yapmışlar. İrdelenen her şarkıya ait bölümün sonuna koydukları karekod sayesinde, nasıldı bu şarkı diye merak edenler, anında o müziği dinleyebiliyor.

Yazarın önsözünde dediği gibi; “Tarihi şarkılarla bütünlemek, geçmişin izlerini şarkılarda sürmek, heyecanlı.”
Kesinlikle tavsiye olunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ