MURAT DOYMAZ YAZDI: YENİ ZÜBÜKLER

MURAT DOYMAZ YAZDI: YENİ ZÜBÜKLER

Bu günlerde AKP yandaşlığı nedir, diye düşündükçe 3 ana başlık altında toplandıkları daha net görülüyor.
1. grup, o yada bu şekilde nemalanan siyasetçi, cemaatçi, gazeteci, medya patronu ve iş adamlarından oluşuyor.
2. grup, manası çözülemeyecek, bir mantığı da olmayan fanatik taraftarları kapsıyor. Özellikle bunlar, liderleri kendi ağzıyla -Ben hırsızım, şerefsizin önde gideniyim, dese haşa, “Beraber yürüdük biz bu yollarda, durmak yok yola devam” diyecek kadar omurgasız olanları kapsar.
3. grup, asıl oy potansiyelini temsil eden en kalabalık gruptur. Çoğu ötekinin berikinin lütfuyla, sadakasıyla yaşayan tufeyliler zümresinden müteşekkildir. Epeycesi de okumadan alim, araştırıp öğrenmek yerine söylenenler ile yetinen, bir tarafıyla 2. gruba benzeyen ama özünde rüzgar nereden esse o yana savrulan döngelcilerden ibarettir. Ağır mı oldu. Bu gruptan ağrına giden olduysa sevindim. Bu onlar için hala umut var anlamına gelir.

CHP ve MHP yandaşları için de benzer saptamalar yapılabilir. Gerçek anlamda CHP li ve gerçek anlamda MHP li olanları tenzih ederek;

Mesela bir grup CHP li vardır ki koltuğunun altında Cumhuriyet Gazetesi sıkıştırıp dolaşmakla entellektüel olduğunu sanır. EVET ve HAYIR, diye önlerine iki şık sunulduğunda, olmayan üçüncü şıkkı yani YETMEZ AMA EVET şıkını seçerek MİLYON KERE EVET derler. Atatürkçüyüm, Cumhuriyetçiyim, der ama Antiemperyalist Kemalist Devrim’in esamesini okumazlar. Üniter yapıyı tehdit eden unsur irtica olunca dirsek gösterirken, aynı üniter yapıyı tehdit eden unsur PKK gibi etnik bölücü bir terör örgütü olunca yada Ermeni Diasporası olunca kem küm eder, insan haklarından, hümanizmden dem vururlar. Bir bakmışsın hepsi Hırant Dink olmuş, bir bakmışsın hepsi Mahsum Korkmaz olmuş. Sağ bir partiden oy kotarmak için sağcı söylemlerde dahi bulunur, hatta Cemaatin oylarına talibiz, demekten bile geri kalmazlar. Biz onlardan daha iyisini yaparız, diye AÇILIM a bile talip olurlar. Bir önceki seçimde HDP barajı aşsın, diye HDP ye oy veren, HDP ye oy toplayan CHP İlçe Teşkilatları bilirim ben.

MHP ye gelince; Malesef Türk milliyetçiliği, Osmanlı coğrafyasını paylaşan emperyalizme tepki gösterdiği kısa mücadele yılları dışında, emperyalizme demagojik bağımlılıktır. 1950 lerde CIA’nın antikomünizim projesi olan “Türk-İslam Sentezi Milliyetçilik” yalanına kendileri dahi öyle bir inandı ki 6.Filo’yu kıble edinip, emperyalizmin askeri oldular. Hala aynı hastalık ile ümmet mi millet mi ikilemi içinde bocalarken, Milliyetçiliği ayaklar altına aldığını haykıran, T.C. ile Bayrak ile kavgalı, Antiemperyalist Kemalist Devrim’e savaş açmış olan AKP’nin stepnesi olmaktan öteye bir hedefi olmayan, Turan Ülküsünü dahi anımsadığından şüpheli olduğum bir garip siyasi oluşum. Nasıl o bir takım CHP li İrticaya çemkirip, Etnik Bölücülere gülücük sunuyorsa, bu MHP li arkadaşların da büyük çoğunluğu Etnik Bölücülere çemkirip, İrticaya gülücükler verirler. Ne zaman AKP HDP ile yakınlaşsa AKP ye söylemde de kalsa en ağır muhalefeti yaparlar. Ne zaman AKP HDP ile ters düşse AKP nin en büyük ortağı oluverirler.

Eminim herkesi kızdırdım. Sen kimsin kardeşim, doğrusu ne söyle biz de bilelim, diyenleri duyar gibiyim. Arkadaşlar tabi ki herşeyin doğrusunu bildiğimi iddia edemem. Hatta bu sorunuza cevap bile veremem. Doğrusu nedir bilmem ama bunların hepsinin yanlış olduğundan adım gibi eminim. Bence AKP Dindar değil, Dinci bir partidir. MHP Milliyetçi değil, Ümmetçi bir partidir. Bence CHP Sosyalist değil, … “Yeni CHP”nin ideolojisini bilen var mı?!

Kısacası arkadaşlar demek istiyorum ki sizce de bir yanlışlık yok mu bu işlerde. İktidarıyla, muhalefetiyle tarihimizin gördüğü en berbat siyasetçiler tarafından, en kötü politikalar ile yönetilmiyor muyuz.

-Murat Doymaz-

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ