Modern Putperestlik

Murat Kavak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 67 makalesi bulunuyor.

Putperestliğin,Mekke’nin fethi ile birlikte,Kabe’deki putların kırılması ve yok edilmesi ile bittiğini;tarihin sayfalarına gömüldüğünü düşünenler yanılıyor.

Putperestlik asla yok olmadı.

Sadece taştan yapılmış putların yerini daha tehlikeli daha sinsi olanlar aldı.

Putperestlik,taştan yapılmış heykellere,bir takım resimlere,ateşe,güneşe tapmak değildir sadece.

Öyle olsa Kur’an heva hevesini tanrı edinenlerden bahsetmezdi şüphesiz.

Kur’an Ateizmi bir mesele olarak ele almaz.Kur’anda ateizm ile ilgili açık bir eleştiri yoktur.Kur’an küfre sapanlar,yani bildikleri halde gerçeği gizleyenler ve Allah’tan başkasını tanrı edinip ,bunlardan şefaat bekleyenlerle uğraşır.Tanrıtanımazlık kavramı insana mahsus değilmiş gibi bir tutumu vardır Kuran’ın.

Peki Latif ve Habir olan ,yarattığı kulu en iyi şekilde bilen neden böyle bir açıdan baksınki?

Tanrıtanımazlık madem dine karşı bir tutumsa,Kur’an bunlara neden birkaç ayette olsa seslenmiyor?

Belki insanı tanrısız ,putsuz yaşayabilen bir varlık olarak kabul etmediği içindir.

İnsan,birşeyi tanrı edinme,edindiği bu tanrıyı tüm hayatının merkezine koyma eğilimi olan bir varlıkta ondan.

Taşa,toprağa,güneşe,ateşe,Olimpos dağındaki tanrılara,İştar’a,Sin’e,Marduk’a,Zeus’a,Lat’a,Uzza’ya,Menet’a tapmıyor modern insan artık.

Çünkü onlardan çok daha sinsi ve modern tanrıları var artık.Taştan,topraktan değil bu tanrılar,çok daha güçlü hammaddesi var bunların;heva ve heves.

Hedonizmin(zevkperest)liğin öncülüğünde bu tanrılara yeni modern insanın yeni Olumpusuna bir göz atalım.

Para Putu

Kapitalizmin tanrısı,hakim renk ABD doları yeşili…Mabedleri bankalar,Peygamberleri çok bu tanrının.Merkez bankası başkanları,çok uluslu şirketlerin CIO’ları,büyük finansörler,paraya yön veren büyük kapital sahipleri…

Borsalar,para piyasaları,banka şubeleri bu putun Hac merkezleri,bu sektörde çalışanlar ise büyük tapınağın tapınak görevlileri aslında.

Kendilerine para putunu tanrı edinenler için tek ahlak bu puta giden yolda çalışmak ve tüm hayatını,tüm ahlaki değerlerini,haysiyetini,onurunu bu putun uğruna adamayı hayatlarının tek amacı seçiyor.

Kapitalizimde para putu kudretlidir.Bu put herşeyi satın alabilir.Bu put rızasını kazanan,lüks yaşar,istediği bedeni satın alır,insanı istediği gibi kullanır.Kendi çıkarı için savaş çıkarır.Bu amaçlarını da güzel sözlerle süsler.

Ambalajı güzeldir para putunun.Kapitalizm kredi kartları adı altındaki dini muskalarını herkesin boynuna asmıştır.Para putunun sahipleri AVM’lerde ibadet edip vecd ile kendinden geçerler.

İlahi zikirleri de vardır mesela.

-Money is power,power is money.(Para güçtür,güç paradır.)

-Paran kadar konuş.

-Zekisin o halde neden zengin değilsin.

-Bırakınız yapsınlar,bırakınız geçsinler.

Bu puta tapanların elinde tespih yoktur ama dolar,euro zikrini günde yüzlerce kez çekerler.Kalpleri dolar yeşilidir.Kendilerini,ahlakları,bilgileri yerine banka cüzdanları,kredi puanları,kart limitleriyle tarif ederler.

Bunların cennetleri AVM’ler ,tatil merkezleri,para ile satın aldıkları bedenlerle geçirdikleri yatak,tapularını koydukları kasa odası vb…dir.

Cehennemleri ise iflas,para kayıpları ve paraya ulaşmanın önündeki engeller.İflas etmiş bir para putperesti cehenneme düşmüş,herşeyini kaybetmiştir.

İmaj Putu

Şekillerin,güzel ambalajların,tarzın tanrısı.İbadet yerleri bakım ve güzellik merkezleri,lüks mağazalar,lüks otomobiller,lüks villalar.

İmaj putuna tapanlar korkunç bir şekilciliğin girdabına düşmüştür.Tüm gerçeklikleri yüzeyseldir.İç derinlik dünyasına yabancıdırlar.

Bütün manevi değerleri şekilciliğin labirentindedir bunların.

Manevi duyguları yoktur.Ambalajları,ambalajın içindekilerden daha çok severler.Ambalaj güzelse içindekinin bir değeri yoktur.

Aşk gibi çok derin bir kavram bedensel beğenmeye indirgenmiştir.İnsan bedenini,insanın kendisi sanmak gibi bir yanılgıya düşmüşlerdir.

Kavramsal düşünme,içerik analizi ,şeylerin özüne inme gibi bir kaygıları yoktur.Bu dünya onlar için anlamsız ve saçmadır.

Birşeyin görüntüsünün iyi olması beğenmeleri için yeterlidir.

İmaj herşeydir,tarzını beğenmek,tarz olmak gibi zikirleri vardır.

Aynaları severler.Aynadaki görüntü hayranlık ve tiksinti kaynağı olabilir onlar için.

İmaj putu dindarları saatlerini giyim sitelerini ziyaret ederek geçirir.Güce ulaşmanın görünüşten geçeceğine canı gönülden iman etmişlerdir.

Makam ,Şöhret Putu

Tanrıları kartvizitler,ibadet yerleri makam odaları,sahneler,en sevdikleri ilahi alkışlar,övgüler,önlerinde eğilmiş başlar,duydukları methiyelerdir.

Kendilerini,insanlıkları,ahlakları,erdemleri yerine şöhretleri,makamları ile ifade edenlerin tanrısıdır bu.

Yalakalara korkunç bir sempati beslerler.Övgü,methiye bunlar için ekmek su gibi vazgeçilmez gıdalardır.

Makam ,saygınlık kazanmanın tek yolu, Şöhret varolmanın tek biçimidir.Makam ve şöhreti bu gözle değerlendiren için ahlak sıfırın altına düşmüştür.

Makam putunun dindarları,devlette veya büyük bir şirkette koltuk sevdasına düşmüşlerdir.Koltuk oturulacak birşey değil,bir çeşit Hecerul Esvet taşıdır onlar için.Bu koltuğa ulaşanlar kaybetmemek için koltuklarını sınır tanımayan bir ahlaksızlığın kölesi olmaya eğilimlidirler.

Makam putunu kendilerine tanrı edinenler için oturdukları koltuk,varoluş nedenleridir.Emeklilik,koltuklarının elinden alınması bunlarda bir çeşit çırılçıplak kalma etkisi yaratır.

Dostları sahtedir.Hemen hiç gerçek dostları,arkadaşları yoktur.Bir yalaka sürüsü tarafından,çepeçevre kuşatılmışlardır.Bu alkış ve yalakalık üreten güruhta varolmalarını makam sahibinin insafına terk etmişlerden oluşmuştur.

Makam putuna tapanlar üstlerine karşı yağcı,astlarına karşı zalimdir.Siyasetin en önemli güç kabul edildiği az gelişmiş demokrasilerde siyasi makamlar makam putunun bir çeşit Zeusudur.

Narsizm(kendini aşırı beğenmişlik)makam putuna tapanların belirgin özelliğidir.

Mülk Putu

Tanrıları arsa,bina kutsal belgeleri tapu senetleri mabetleri tapu daireleridir.

Tüm hayatlarını,binalara bina arsalarına arsa katmaya adamış dindarları bulunur.Bu dindarlar irili ufaklıdırlar.Kimisi büyük inşaat şirketlerinin başı, kimiside tüm hayatını borç içinde geçirmeye bir eve sahip olmak için razı olmuş insanlardandır.

Kimliklerini taşa toprağa bu dünyada bırakıp gidecekleri beton yığınlarına adamışlar en sık rastlanan mülk putunun müminleridir.

Konut kredisi faiz oranlarını,damarlarındaki nabzın atış sayısından daha dikkatle takip ederler.Bina gösteriş kazandıkça kendi değerlerinin artacağına inanırlar.Taş,toprak,demir yığınından ibaret olan bu binalar,onlar için içinde mutlu ve huzurlu bir yuva kuracakları mekanlar değil,tüm huzurlarını bunun için feda edecekleri kutsal mabeddir.

Tüm hayatlarını,gençliklerini,orta yaşlarını bir ev sahibi olabilmek için çektikleri kredinin sıkıntısında geçirip,bu dönemde dert sahibi olduklarından,yaşlılıklarında şeker,kalp gibi hastalıklarla uğraşır duruma düşerler.

Kapitalizmin paraya,imaja,makama şöhrete ve mülke dayanan ana dininin putlarından bazılarına göz attık.Bu tanrıların sayısı aslında Sümer dini tanrıları kadar çoktur.Mesela şehvet tanrısına,pazarlama tanrısına değinmedik.Çünkü bu iki tanrı o kadar ahlaksız unsurlar içerirki burada değinmeye haya ediyoruz.

Kendilerini tek bir ilahın olduğu dine mensup zanneden sürünün çoğunluğu inkar etsede gerçek şu sözde gizli.

‘Bir ağacı meyvelerinden tanırsın.’

YAZARIN SON YAZILARI
Notlarımdan - 15 Ekim 2018
Geçmişe Mektup - 12 Ekim 2018
Depresif Seçimler - 23 Haziran 2018
Hayır Diyebilmek - 10 Haziran 2018
Zihinsel Uçurum - 13 Nisan 2018
Özgürlük - 24 Ocak 2018
Yeni Ahlak - 25 Aralık 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ