Mirasyediler Derneği

Murat Kavak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 67 makalesi bulunuyor.

Bazı sözlükler, tek kelime ile ” kalıt ” kelimesi ile tanımlarlar miras kavramını.Hukuki, toplumsal,kalıtsal içeriği olan çok yönlü bir kavramdır miras.

Mirası hak edene mirasçı denir.

Mirası çarçur edene de mirasyedi adı verilir.

Bu yazının konusu işte bu mirasyedililer.

Sayıları o kadar çok ki bunlara mirasyedi derneği üyeleri demek daha iyi olacak.

Bu derneğin mensupları,kayıtlı bulundukları derneğin farkına varmadan yaşarlar.Bunların çoğu kendilerine kalan mirasların farkına varmadan,miraslarını tüketenlerdir.

Hangi miras diye soracak olursanız bu konuda ben de çok cevap var.Ancak baş ağrıtmamak biraz da can sıkmamak için kısa keseceğim.

Mesela bedavadan bulduğumuz mirasların başında din gelir. Din dünyaya gelen her insan için en bedavasından bir şeydir.Hangi toplumda hangi mezhepte doğulursa doğulsun, din, hayata gelene atasından mirastır.Hazırdır;kuralları belirlenmiş,kodlanmış,ibadeti,duası yazılı nereye dönseniz bir izini bulabileceğiniz bir şeydir din.Tam anlamıyla bedava ve sömürülmeye de sonuna kadar açıktır.

Bedava bulundupu içindir ki merak edilmez çoğu mirasyediler tarafından.Kitabı okunmaz,inanılan tanrı araştırılmaz,kavramları analiz edilmez, sadece herkesin yaşadığı gibi öylesine taklit edilerek tüketilir.

Din mirasyedileri elinde din,aslında hurafeler,masallar ,menkıbeler toplamıdır.Ne kıymeti bilinir ne hayata uygulanır.Lazım olduğu zaman zuladan çıkar.Mezarlıklarda,bir taziyede, ölmek üzere olan bir kişinin başında,bir de siyasetçinin sömürüsünde hatırlanır.

Din mirasyedicisi dini sömürür,onun kavramlarının içini boşaltır,tanınamaz hale getirir.

Oysa dini miras bırakanların ve bu işe ömür harcayanların ne çok emeği vardır onda.Mirasyedinin elinde anlamını yitirir gider.

Bedava miraslardan bir de milliyet mirasıdır.Kimse milliyetini doğmadan önce seçmediği halde,seçmediği birşeyin mirasyedisi oluverip çıkanlarla doludur heryer.

Milliyet mirasyedicisi sloganlarla beslenir.

Tüm mirasyediler gibi gıdası cehalet,üretimi safsata ve slogandır.Araştırmadığı bir tarihin savunucusudur çoğu.Kökenlerini bilmediği bir mirası alabildiğine tüketir.Ne tükettiğini bilmeden.

Tüketir,üretmez.Vatan millet deyince nutuk atmaya başlayan milliyet mirasyedisi,iş eser bırakmaya üretim yapmaya gelince ortadan kaybolur.

Bunlar koltuk milliyetçileridir.Oturdukları yerden lafla milliyetçilik yaparlar.

Oysa emekle ortaya konan bilinçle desteklenen bir anlayışta çalışmaları gerekirdi.

Bedava miraslardan biride akıldır.İnsana verilen en büyük nimettir akıl.

Aklın mirasyedicisi,en korkunç mirasyedicidir.Mirasyediler derneğinin şeref üyeleri bunlardır.Aklını kullanmadan geçirilen bir hayat yaşarlar. “O dedi,bu dedi” “el alem ne der” kavramları ile şekillenen,düşünmeyen,yargılamayan,kafayı çalıştırmayan tipler yanlız kendi akıllarının değil,insan olmanın mirasını da yiyenlerdir.

Bedava bulduğu dini,milliyeti ve aklı kıymet bilmeden vefasızca harcamak mirasyedilik değil de nedir?

MK

YAZARIN SON YAZILARI
Notlarımdan - 15 Ekim 2018
Geçmişe Mektup - 12 Ekim 2018
Depresif Seçimler - 23 Haziran 2018
Hayır Diyebilmek - 10 Haziran 2018
Zihinsel Uçurum - 13 Nisan 2018
Özgürlük - 24 Ocak 2018
Yeni Ahlak - 25 Aralık 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ