MADIMAK’TAN BAŞBAĞLAR’A ACI VATAN

Mesut Erdemir

Yazarın şu ana kadar yazılmış 121 makalesi bulunuyor.

Bugün Başbağlar katliamının 24. yıl dönümü. 33 masum insanın öldürüldüğü ve köyün ateşe verildiği bu eylemi, PKK 2 Temmuz 1993 yılında gerçekleşen Sivas Madımak katliamına misilleme olarak yaptığını deklere etmişti.
PKK lideri Abdullah Öcalan İmralıdaki duruşmalarda olaydan habersiz olduğunu ve olayın sorumlusunun Dr. Baran kod adlı bir PKK sorumlusu olduğunu ifade ederek, katliamı PKK’nın düzenlediğini zımnen kabul etmiştir.

“Akşam üzeri 100’e yakın PKK mensubu köyü bastı. Ezanın okunduğu sırada camiye giren örgüt mensupları cemaati zorla dışarı çıkardı.1.5 saat örgüt propagandası yaptıktan sonra tüm erkekler kurşuna dizildi, burada 29 kişi öldü. Daha sonra köy ateşe verildi ve 214 ev, köy okulu, köy camii, halkevi yakıldı. Yakılan evlerde saklanan 1’i kadın 4 kişi de yanarak can verdi.”

ŞİMDİ BU EYLEMİN DETAYLARINA BAKALIM:
* Kemaliye’nin Başbağlar Köyü baskını karşılıklı kışkırtma taktiği üzerine kurgulanmış tipik bir gladyo eylemidir.
* Bu eylemde taşeronlar kullanılmıştır. Sivas’ta dinci gericilik, Başbağlar da Pkk saha temizleme aracı haline getirilmiştir.
* Bu iki eylemin temel amacı ülkemize bir Yugoslavya süreci yaşatmaktı.
* Her iki olayın tanıklarının ifadelerine baktığınızda bir tertibin olduğunu görüyoruz. Aziz Nesin, saatlerce devletin olaya seyirci kaldığını söylerken; Başbağlar katliamından yaralı olarak kurtulan Hüseyin Keskin, katliamı yapanların gerilla tarzı giyinen ve daha öncede örgüt adına köye gelip giden insanlar olduğunu ifade ediyor. Olayın nasıl başladığını anlattıktan sonra örgüt mensubu olduğunu söyleyen bir kişinin ” TC Türk-Kürt, Sünni- Alevi ayrımı yapan bir devlettir. Bizleri katlediyor. Bunun hesabını soracağız.” şeklinde bir konuşma yaptığını aktarır.

HALKA KARŞI YÖNELEN VE DEVRİMCİ ŞİDDET GİBİ ABSÜRT BİR KELİMEYE SIĞINAN, KENDİLERİNİ MASUMİYET MÜZESİ İLAN EDECEK KADAR HAYASIZ VE VİCDANSIZ OLAN BU TİP TAŞERONLAR TARİHİN HER DÖNEMİNDE GÖRÜLMÜŞTÜR. BU TOPLUMA KARŞI AHLAKEN BİR ÖZÜR BORCUNUZ VAR DEYİP İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRMAK İSTEMEM.

BU EYLEMİ, BIRAKIN DEVRİMCİ AHLAKA SIĞDIRMAYI, İNSAN AHLAKINA SIĞDIRAMAZSINIZ. BU TOPLUMUN HAFIZASI ZAYIFTIR, HATIRLATMAKTA YARAR VARDIR DİYE DÜŞÜNDÜM.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ