KİTAP FİYATLARINI MÜŞTERİLERİN BELİRLEDİĞİ UMUT DOLU SAHAF: “Ödünç Kitaplar Kütüphanesi”

  • 20 Temmuz 2018
  • 1.057 kez görüntülendi.
KİTAP FİYATLARINI MÜŞTERİLERİN BELİRLEDİĞİ UMUT DOLU SAHAF: “Ödünç Kitaplar Kütüphanesi”

Yaşamı ve yaşamın getirdiği güzelliklerini okuyarak paylaşmak üzerine pek çok şey yapabilmek mümkün. Romanlar, şiirler, öyküler yazmak hatta filmler çekmek. Her şey mümkün. Bu düşle hareket eden Hamzeh Al-Maaytah, Amman sokaklarında kurduğu düşü gerçekleştirebilmek amacıyla umutla çabalıyor…

.

.

Gelin, Hamzeh Al-Maaytahla ve kitaplarıyla tanışalım…

sahaf_kapak_1

 

Hamzeh Al-Maaytah, Ürdün’ün başkenti Amman’da yaşıyor. Sahibi olduğu sahafın ise pek çok kitapçıdan ayrılan önemli bir özelliği var. O da kütüphanesinde bulunan hiçbir kitabın arkasına fiyat etiketi koymamasıdır. Çünkü o, kitap fiyatlarının okuyucular tarafından belirlenmesini istiyor.

.

.

2

Sahaf, maddi sıkıntılardan dolayı kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalınca ziyaretçi dostlar tarafından toplanan bağış sayesinde bu sıkıntı atlatılmış.

.

.

3

Hamzeh ise gerekirse bisikletle hapishanelere ve mülteci kamplarına giderek Amman’ın okuma oranını arttırmak istediğini söylüyor.

.

.

4

Ailesi de dört nesildir sahaf da olan Hamzeh, sahafının adını “su” anlamına gelen “al-Maa” koymuş. Bu düşlerini ise şu sözlerle ifade ediyor:

“Kitaplar aynı su gibi hayati bir öneme sahiptir, herkes erişebilmeli… İnsanlar ekranlardan okuduklarını unutuyorlar, fakat kitaplar böyle değil. Dokunabildiğimizi unutmuyoruz. Bütün bu tozlu kitaplara bakıyorum, düşünsenize insanlığın bu bilgilerden mahrum olduğunu? Toplum kitap okuma alışkanlıklarını değiştirmeli.”

.

.

5

Bu hayalle hayatına devam eden Al-Maaytah, sahafa gelen ziyaretçilerine sadece şunları söylüyor:

“İstediğiniz kitabı okuyun ve vermek istediğiniz kadar para verin…”

.

.

6

 

Bu kısa paylaşımımızı şu manidar sözle bitirmek yerinde olacaktır:

“Kitaplarla birlikte yaşamak/büyümek ve onları oksijen misâli içine çekerek okumak, nerede ve hangi şartlarda olursa olsun umuda ve özgürlüğe uçmaktır.

Haber ve Görselin Kaynağı:

(https://listelist.com)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ