KİM BUNLAR?

Mesut Erdemir

Yazarın şu ana kadar yazılmış 121 makalesi bulunuyor.

Hilmi Ziya Ülken’in “Aşk Ahlakı” adlı eserinde “Aldous Huxley bir kitabında, ‘filozoflar yerine pul koleksiyonu yapanların yönettiği’ uydurma bir toplum düşünmüştü. Bu toplum, Ford’u hicvetmek için tasarladığı makine adamların, laboratuvarında tüpler içinde yetiştirilmiş soysuzların uydurma toplumuydu: Çabanın, passion’un, sevginin ortadan kaldırıldığı böyle bir toplum için bundan şiddetli hiciv olamaz. Bu yapma toplumda, hypnopédie metodu ile daha çocukken verilmiş bir altşuur eğitimi insanları istenen kalıba sokuyor. Onları duygusuz, sevgisiz, ihtirassız, yarışmasız makineler haline getiriyor. Orada dram, çatışma, rekabet kalmıyor. Nasılsa, Shakespeare’i bilen bir kimse, aralarında acayip bir yaratık gibi görülüyor.” du der. Bugünde siyasetçileri ahlaka davet eden bir siyasi parti liderinin durumu da Shakespeare’i bilen kimsenin durumundan farklı değildir. Esas meseleye geçmeden önce, insan olmaktan haya edenlerle bir yazı içerisinde bile olsa Hilmi Ziya Ülkeni yanyana getirdiğim için kendisinden ve sizlerden özür diliyorum.

Olay şu: AKP Adıyaman İl Kadın Kolları Başkanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Bakan Sema Ramazanoğlu’na yönelik kullandığı “önüne yattı” ifadesinden dolayı kınamak için bir basın açıklaması yapıyor. Resmi facebook sayfalarındanda basın açıklamasına katılanları ve bu açıklamanın amacını deklere ediyorlar.

Basın açıklamasına katılanlarla ilgili yapılan takdim “Ak Parti İl Kadın Kolları Başkan’ımız Sn.Perihan Gümüş İl Başkan’ımız Sn.Abdurrahman Dimez İlçe Başkan’ımız Sn.M.Hanifi Erdem Gençlik Kolları Başkan’ı Sn.Oğuz Mutlu İlçe Başkanlarımız Mahalle temsilcilerimiz ve yönetim kurulu üyelerimizle birlikte CHP Gen.Başk. Kemal Kılıçdaroğlunun Bakanımız Sn.Sema Ramazanoğlu na yönelik yapmıl olduğu hakaretlerden dolayı basın açıklamasında bulunduk.” şeklindedir. ( İki üç satırlık takdim yazısındaki imla hataları onlara aittir.) Bu takdim şekli aklıma geçen sosyal medyada gördüğüm Kuzey Kore’li generalleri getirdi. İsminizin önüne koyduğunuz statüsünüzü  bildiren ifadelerin işlenen bu suç karşılığında insani anlamda hiçbir karşılığı yok. O çocukların ahları mutlaka sizleride yakacak.

kuzey-koreli-generaller_478915

Oysa bunlar; kendilerini insan Muhammed’in, arkadaş Muhammed’in, ben güzel ahlakı tamamlamak için geldim diyen peygamber Muhammed’in ümmeti olarak görürlerdi. Ama şimdilerde, bir siyasi parti genel başkanının 45 çocuğa tecavüz edilmesi olayı karşısında sergilemiş olduğu ahlaki tavra karşı çıkmakla meşguller.

Gelelim asıl meseleye, bu konuyla ilgili sorulması gereken o kadar çok soru var ki fakat bu sorular, onların vicdanında hiçbir zaman karşılığını bulamayacaktır. Ama bir umut diyelim ve sorularımızı soralım.

Bu durumun izahı o kadar kolay değil, sorumlu olan  ilgili kurum veya kurumlarda bu ahlaksızlık çemberinden  o kadar kolay sıyrılamazlar. Bu noktada bilinmesi gereken ilk şey, kurum ya da kurumların, kendi çatıları altında olan her şeyden sorumlu  olduklarıdır. Hatta denetim mekanizmasında görev alan bürokrasi ve siyasi mekanizma, bahse konu edilen iğrenç fiilleri gerçekleştiren insan ya da insanlardan daha fazla sorumludur.

Gelelim Kılıçdaroğlu’nu malum kurumla ilgili olarak açıklama yapmaya iten sebeplerin arka planında yer alan ve bu olaylarla doğrudan ilgileri olmayan ama olanlara gözyumanları anlamak için sorulması gereken sorulara:
– Nasıl oluyorda o masum fakir fukaranın çocukları yıllarca böyle bir fiile maruz kalıyorlar? Ve birileri nasıl oluyorda bu çocuklara yapılanları görmüyor?
– Ne zaman din perdesini kullanmaktan vazgeçip, insanın doğasına aykırı bu ve benzeri olaylar karşısında insana has bir şeyler söyleyeceksiniz?
-Siyaseten olandan bitenden sorumlu olan ilgili kişilerin ahlaksız açıklamalarına insan olarak ne zaman itiraz edeceksiziniz?
-45 çocuğa tecavüz kronik hale gelmiş,  bu durumun farkında mısınız?

– Nasıl oluyorda bu olayı ortaya çıkaran tek bir insanın vicdanı, bu kurumun ve siyasi erkin sorumlularının vicdanından daha büyük olabiliyor?

-İnsan olma erdeminin, bir grubun siyasi ikbalinden daha önemli olduğunu ne zaman anlayacaksınız?

(Bu arada gazeteci İsmail Saymaz Ensar Vakfı’nın yurtlarında 45 çocuğa tecavüz edilmesi olayını bütün çıplaklığı ile anlattığı videonun linkini sizlerle paylaşıyor ve İsmail Sayma’za teşekkür ediyorum. Saymaz’ın katıldığı programı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=936713269780977&id=245848732200771)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ