Kendi heykelini yontmaya devam et

Murat Kavak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 67 makalesi bulunuyor.

Kendi heykelini yontmaya devam et

Plotinos

Her insan kendi kendinin sanatçısıdır.Kendi heykelinin yontucusu,kendi kitabını yazan bir yazar,kendi kendinin inşaa eden bir mühendis,kendi kendinin muhasebecisi,kendini denetleyen bir müfettiştir.

Kendi içinde kendini gözetleyen hesap sorucu bir vicdanı bulunur.

Her insan kendi kendinin dinleyicisidir.Kendi içinde,kendini dinleyen görünmez bir iç kulağa,kendiyle konuştuğu görünmez bir dile sahiptir.

Plotinos,Romalıdır ve insanın kendi iç dünyasına bakarak bir olan tek tanrıya ulaşacağını onu müşahade edeceğini ileri sürmüştür.Belki de o bu yaklaşımı ile her insanın kendi tanrısını içinde taşıdığını da iddia etmektedir.

Her insan tek tanrılı bir dine mensup olsa da kendi tanrısını içinde taşır.Çünkü onun tanrısı,tanrıyı bildiği kadar onun için anlamlıdır.Bilgi seviyesi insandan insana değiştiğine göre her insanın kendi tanrı bilgisi ile şekillenen bir tanrısı olacaktır.Kimi korkar bu tanrıdan, kimi de sever.Bu tamamıyle kendi tanrısına insanın ne anlam verdiğine bağlıdır.

İnsan için ünlü Amerikalı Hıristiyan filozof Tillich “İnsan çok boyutlu bir birliktir demiştir” Bence insanı en iyi tanımlayan ifadelerden biridir Tillich’in ifadesi.İnsan o kadar çok boyutlu bir birliktir ki, hala insan kendi için muammadır.
Eski Yunanda Apollon tapınağının girişinde yazan iki kelimelik bir yazı hala büyük bir merak uyandırmaya devam etmekte hala muammalığını korumaktadır. “Kendini tanı” yazar tapınağın girişinde.

Apallon eski Yunan mitolojisinde güneş ve bilgeliğin tanrırısı olarak kabul edilirdi.Onun tapnaklarını kadın rahibeler yönetir,insanlara gelecekleri ilgili kehanetlerde bulunulurdu.Tüm bilgeliğin merkezinde bu tapınaklar yer alır ve kutsal kabul edilirdi.

O zamanlardan beri en büyük bilgelik insanın kendi hakkında bilgeliği kabul edilmiştir.İnsanın kendisi yine kendisi için büyük bir soru işareti olmuştur.

Kendi kendinin heykeli olan insan,kendi hayat yolunun da haritasını belirleyen en önemli aktördür.İnsanın sosyal bir varlık olması,içinde yaşadığı toplum,sosyal hayat içinde şekillenen ahlakı onun kendi haritasını tek başına çizmesine olanak vermez.İnsan,özgürlüğü kadar kendi kaderi üzerinde belirleyicidir.Ancak bu özgürlük sorunu onun kendi kendinin heykeltraşı olması ile çelişmez.Çünkü hayatın yönünü belirlemek başka,insanın kendi kişiliğini inşa etmesi başka bir şeydir.Nice krallar vardır ancak İskender bir tanedir.Yani kral olmak başka şey İskender olmak başka bir şeydir.Kader İskenderi kral yapmış, ama büyük sıfatını İskender kendi kendini yontarak elde etmiştir.

İnsan kendini, kendinden koruyan bir varlıktır aynı zamanda.Kendinden korunmayanı kimse koruyamaz çünkü.Bunun sebebi insanın kendi içinde kendini yok edebilecek güçler taşımasıdır.Kendini yontan kişinin, öncelikle yontması gereken tarafları da bunlardır.İnsan kendi içinde kendi kendisini yoldan çıkaracak,hayvana dönüştürecek,doğaya düşman kılacak potansiyeli taşır.Bunlardan kurtulmak bir heykeltraşlık işidir.Kötülük potansiyeli olan insan en çok kendinden sakınmalıdır.Çünkü egosu onu korkunç bir kibire,şehveti,bir namussuza,hırsı bir firavuna dönüştürebilir.

Her insan kendi içinde bir firavun taşır.Bu firavuna kibir diyorum.Firavununa ilk tutsak yine kendisi olur.Kibirli insan içindeki firavun tarafından yönetilen insandır.

Her insan, en çok kendi kendisiyle konuşan kendi kendisini dinleyen insandır.Görünmez sayısı belli olmayan iç kulağa sahiptir.İçindeki dili hiç susmaz.Bazen iyiyi bazen kötüyü konuşur.İnsan hangi kulağına tabiyse eylemleri ve niyeti o dur.O yüzden insan hangi iç sözünü dinleyeceğini iyi bilmelidir.

İnsan kendi kendine isyan edebilen bir varlıktır.O kendi içinde kendine karşı isyan orduları besler, en çok kendisi ile savaşır.Bu savaşlar hiç bitmez.hangi tarafın galip geleceği onun heykelinin ana hatlarını belirler.

Evet çok boyutlu bir birliktir insan.Ondan Hitler de çıkar Yunus Emre de…

MK

YAZARIN SON YAZILARI
Notlarımdan - 15 Ekim 2018
Geçmişe Mektup - 12 Ekim 2018
Depresif Seçimler - 23 Haziran 2018
Hayır Diyebilmek - 10 Haziran 2018
Zihinsel Uçurum - 13 Nisan 2018
Özgürlük - 24 Ocak 2018
Yeni Ahlak - 25 Aralık 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ