KAFASI KARIŞIK SOLCULAR

ASIM ÖCAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 67 makalesi bulunuyor.

Son zamanlarda bölücü Kürt hareketine kuyruk olan solcumsu salakların en büyük açmazı ABD emperyalizminin kara gücü olan PKK yı  savunmada düştükleri durumdur. Sarıldıkları savunmada ise ulusalcılığın tu kaka olduğunu söylerler. İnsan hakları ve temel haklar bağlamında söyledikleri ise ülke gerçekleri ile tamamen zıt görünüştedir. Oysa BU ÜLKEDE EN ADİL DAĞITILAN ŞEY ADALETSİZLİKTİR. İnsan hakları ihlalleri ve adaletsizlik bu ülkenin doğusunda da vardır, batısında da.

Solculuk bu ihlallere karşı çıkmak ve mücadele etmektir. Ama adaletsizliği sadece doğuya endeksleyip böyle görmeye çalışmak kürt milliyetçiliğine ve bölücülüğe payanda olmaktır.

Bu arkadaşlara bakarsak sanırsınız sadece doğuda haksızlık, adaletsizlik, işkence var. Bunlara örnek olarak ta doğudaki geri kalmışlığı v e Diyarbakır hapishanesindeki işkenceyi örnek verirler. Oysa geri kalmışlık Egenin, Akdenizin, Karadenizin kısaca Anadolu’nun her yerinde yoğun bir şekilde görülmektedir. Bu arkadaşlar eğer geri kalmışlık görmek isterlerse Balıkesir’in Havran ilçesinin köylerine, Antalya’nın dibindeki köylere, v.b yerlere bakmalarında fayda var derim. Havran’ın köylerinde siyah taşları üst üste dizip üstünü kapatıp ayı ini gibi yerlerde yaşayanları gördüm. Örnekler çoğaltılabilir. Doğuda son model arabaların birbiriyle yarıştığı, Diyarbakır’daki gecelerin İstanbul eğlencelerinden geri kalmadığını bilmemek, görmemek ancak önyargı ile açıklanabilir.

İşkence konusu 12 Eylül faşizminin bu ülkede yaptığı en büyük ayıptır ve bu işkenceler sadece Diyarbakır da değil, Mamak ta, Metris’te, Pirinde yapılmış alçaklıktır. Erbil Tuşalp’in ‘bin insan’ kitabını okursanız işkencelerin sistematik olduğunu ve belli bir etnik kimliğe değil Türk gençliğine yapıldığını görürsünüz. GARBİS isimli ermeni kökenli gence yapılan işkencelerin dünyada belki de eşi benzeri yoktur. Kısacası kimse sadece Kürt diye işkenceye uğramamıştır.

6-7 yıl önce televizyonda izlediğim bir programda Diyarbakır Üniversitesinde Doçent olan bir akademisyenin milli gelirin %40 nın Kürt kökenlilere ait olduğunu söylemişti. Rakam ne kadar doğru bilemem ama araştırmada gösteriyor ki Kürt kökenli vatandaşlarımız ekonomide önemli yer tutuyor. Meclisin önemli bir kısmının Kürt kökenlilerden oluştuğunu herkes biliyor. O halde siyasetende bir açmazları yok diyebiliriz.

Ben Kürt milliyetçisiyim, Kürtlerin ayrı bir devlet kurmasını istiyorum diyenleri anlarım. Bunlar ‘amaca giden her yol mubah’ anlayışıyla Emperyalizmle kol kola girebilirler, ABD’nin kara gücü olabilirler, taşeronluk yapabilirler……..Ama solculuk söylemi arkasında, ABD’nin kara gücü ile kol kola girilmez, emperyalizm ile solculuk ancak karşı karşıya gelir.

Varsa PKK nın bir sol söylemi, feodalizmle mücadelesi, gericilikle kavgası örnek isterim. Said-i Nursi panelleri düzenleyen bir örgüt solcu olamaz, uyuşturucu kaçakçılığı yapan örgüt solcu olamaz, kadın hakları ile ilgili söylemi olmayan solcu olamaz. (bu konuyu en iyi irdeleyen ‘halam geldi’ filmidir şiddetle izlemenizi öneririm) Altan Tan’ların temsil ettiği kitle solcu olamaz. ABD nin yeniden samanlıktan çıkarıp piyasaya sürdüğü Ertuğrul Kürkçü Türk solunu temsil edemez. 12 Eylül generallerine beslenen öfke sebebiyle ülke değerlerine saldıranlar, yetmez ama evet diyerek AKP politikalarına destek olanlar solcu olamaz.

Emperyalizmin bilinen taktiğidir; böl parçala yönet. Yugoslavya’da, balkanlarda, Libya’da, Irak’ta, Suriye’de…………yapılanlar göz önündedir. Bu gün de aynı oyun Türkiye’de oynanmaktadır. Bunları görmek için Arafata çıkıp seyretmek gerekmez, yüreği taştan olmasın yeter.

 

ASIM ÖCAL

9.4.2016

YAZARIN SON YAZILARI
KUYRUK ACISI - 10 Şubat 2019
AR DAMARI ÇATLAMIŞ - 3 Şubat 2019
SOLA DÖNÜŞ YOK MU? - 25 Ağustos 2018
SİLİVRİ NÖBETÇİLERİ - 12 Ağustos 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ