KADER

  • 13 Haziran 2018
  • 797 kez görüntülendi.
KADER

Bu paylaşımda Ali Rıza Bayzan ‘ın kader ve kötülük denkleminde yazdığı bir kısa yazıyı ve benim bu yazı minvalinde sorduğum soruları okuyacaksınız….

Başka bir ifade ile bu bir kolaj yazıdır.

Ucu açık bir tartışmadır.

Bu tartışmanın bir galibi ya da mağlubu yoktur.

* “Her şey Kader’dir.” dersen dün Özgecan’ın bugün Ceylin’in katillerinin kendi istekleriyle değil haşa Allah’ın isteğiyle öldürdüğünü iddia etmiş olursun.

* O zaman bu katillerden hesap sorma hakkı da olmaz.

* İnsan dediğin sözünün nereye varacağını hesap etmeli.

* Kader de var İrade de. Ve insanların işlediği kötülükler kader değil iradedir.

Ali Rıza Bayzan

Kader kavramının sosyolojik açıdan toplumsal kullanımını dikkate alarak bu kader değil, bu hasta bir toplumun hasta birey ya da bireyleri tarafından işlenmiş bir insanlık suçudur demek o kadar zor olmaması gereken bir durumdur.

Ali Rıza Bayzan ‘ın kaderi din halkasının içine çekme gayretini anlıyorum hatta irademizle eylediklerimizin, bilerek isteyerek eylediklerimizin kader olmadığını isyan ederek anlatmaya çalışma gayretini de anlıyorum. Fakat sosyolojik planda işler dinlerin istediği gibi işlemiyor.

Bu noktada sorulması gereken sorular var.●Hangi çağda din dinin emrettiği gibi anlaşıldı da toplumsal planda her şey yoluna ve düzene girdi? Eğer cevabınız hiçbir zaman ise o zaman din kötülüklerin sebeplerini gizleme bakımından bir perde işlevi görüyor diyebiliriz.

O zaman ikinci bir soruyu sormak gerekiyor:●Tekamül etmesinin önüne engeller çıkarılan kötü insan türü neyin ürünü? Eğer hiçbir dinsel öğreti bu vahim durumdan sorumlu tutulamaz diyorsak o zaman bu inanç sistemi nasıl oluyorda kendi tekamülünü tamamlayamamış insanın kendisini savunmasının bir aracı haline geliyor?

●Hangi Tanrı bazı insanların başına gelen kötülükler nezdinde bu dünya da adalet tecelli etmeyecek diyebilir?

●Sormazlar mı insana, iyi insanlar bile bu kötülüğün cezasını sınırlı imkanlarıyla vermek isterken, nasıl oluyorda bir dinin esas sahibi kötü olaylara karşı kör kalabiliyor?

●Kader, sınırları ve kuralları metafizik bir kuvvet tarafından belirlenmiş bir oyun mudur?

● Aklımızdan geçen düşüncelerde bir kader midir?

● Kader varsa neden yaşamak istiyoruz? Bu minvalde özgürlük bir yanılsama mıdır?
Mesut Erdemir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ