İSVİÇRE DE OYLANAN NEYDİ?

  • 11 Haziran 2016
  • 1.365 kez görüntülendi.
İSVİÇRE DE OYLANAN NEYDİ?

İsviçirede oylanan neydi?

Birkaç günden beri İsviçirede’ki yapılan Referandum tartışılmakta. Tartışmaya baktığınızda, tartışamanın Referandumun yapılma nedeniyle alakası yok. “İsviçirede tembele hayır”, denildi. “İsviçreli olmak böyle birşey olmalı”, gibi manşetler gazetelerde göre bilirsiniz. Bunların hiç birisi gerçkleri yansıtmıyor.

Nedir bu “Ön Şartsız Temel Gelir”? Neden 100 bin kişi böyle bir Referandumun yapılması için imza verdi? %77 hayır dedi ama neden Referandumun olmasını sağlayan kesim %23’ü başarı olarak görüyor? Tabi bütün bu soruların hepisine bir yazı ile cevap bulmak imkansız. Ben daha çok son soru üzerinden cevap bulmaya çalışacağım.
Evet %23 başarılı bir sonuc. Hedef %15 olunca %23 başarı olarak görülür görülmeside gerekir. Referandumun olmasını sağlamak için imza taoplayan kesimin yapmış olduğu açıklama bunun böyle olduğunu gösteriyor. Onların hedefi bu konuyu toplumsal tartışmaya açmaktı, açtılarda. Aslında bu fikir yeni bir fikir değil, yeniden gündeme gelmesinin nedeni Avrupa ülkelerindeki kirize bağlamakta yarar var. Ülkeler arasında farklılıklar olsada Avrupa toplumunun %15-20′ si Sosyal transferlerle günlük yaşamını sürdürüyor. Sosyal transferle yaşayan insanlar ise önlerine konulan şartlar altında ezilmekte. Sistem insanları teşvik etme yerine esasen tembeliğe, evet asalak olmaya zorluyor. Sosyal transfer aldığınızda, ek olarak bir Euro’da kazansanız Sosyal Transferden kesiliyor. Sosyal Transfer bir elden yapılmıyor,bir kaç elden yapılmakta, yani, tabiri cayizise, arab saçına benziyor.
Ön Şartsız Temel Gelir, kampanyasını başlatanların sorunuda burda yatıyor. Temel istek, bir kaç elden sosyal transfer yapmaktan ise herkese Ön Şartsız bir aylık bağlamak, bunun karşılığında ise, bir kaç istisna dışında, bütün sosyal transferleri kesmek. Onlara göre böyle bir Sistem insanlardaki gizli yetenekleri ortaya çıkartır ve ek olarak topluma katmadeğer sağlar. Tabiki buna karşı olanlar tam tersini idda etmekte. Onlara göre bu tembeliğin önünü açar ve toplumda va asalaklık artar.
Değşik ülkelerdeki yapılan araştırmalara baktığınızda, şu anda Sosyal Transfer’ile yaşayan insanların vermiş olduğu cevap hiç’te öyle olmadığını gösteriyor. Araştırmaya katılanların çoğunluğu, aslında şu andada birşey yapmak istediğni ama sistemin bunu kabul etmediğini söylüyor. Ön Şartsız bir transfer olduğunda çalışacağını söylüyor, en azında sosyal kurumlarda yada kendi yeteneğ doğrultusunda birşeyler yapacağını söylüyor. Bu Kültürel dalında Sanat dalında olabilir.
Burada belkide Almanyadan bir örnek vermek gerekiyor. Almanyada bir kuruluş, iki yıldan beri bunu uyğulamakta. Şirket, kendi açıklamasına göre şu ana kadar, bir yıllığına, 80’nin üzerinde insana aylık 1000,- Euro ödemekte. Şirket bağış topluyor ve12.000,- Euro elde edildiğinde sisteme kayıt olan binlerce kişiden birini seçiyor. Bu kişiler üzerinde yapılan araştırma’ya göre transferi alanların ezici çoğunluğu bu parayı olumlu kulanıyor, tabiki azda olsa olumsuz kulananlarda var.

Birğün böyle bir şey olurmu bilmiyorum ama kapitalizmin kiriz insanları yeni arayışlara yitiği bir gerçek. Kapitalist ekonomik sistem büyümeye dayalı bir Sistem. Kısacası ekonomi büyüdükce yeni iş alanları açılacak, açılan iş alanları işsizliği azaltacak böylelikle denğe saglanmış olacak. Yalnız teknolojinin gelişmesi özelikle diğitalaşması bu denğeyi alt üst eti. Endüstüri 4.0 dedikleri sistem, bu sanayinin diğitalaşması anlamınageliyor, buğüne kadar alışıla gelen sistemi alt üst eti. Artık büyümek yeni iş alanları açmıyor, olanları yok ediyor. Esas sorulması gereken soru ileride nasıl çalışacağız? Var olan iş nasıl bölüştürülecek? Ve oluşacak işsizler ordusu, sosyal patlama enğelenmek isteniyorsa, nasıl susturulacak? Ön Şartsız Gelir talebi ortaya atılan çözümlerden birtanesi. Nihayi çözüm olmadığı bir realite.

Önemli Ökonomlar olsun Sosyal bilimciler olsun “ileride nasıl çalışacağız” konusunda kafa yorarken, sendikalar olsun meslek kuruluşları olsunu hala daha bu Paradigma değişikliğinin farkında değiler. İşte yapılan bu Referandum, bu Paradigma değişimin farkındalığı için başarılı bir referandumdu….

Bu tür tartışmaların bizim gibi ülkelerde olmaması esasında sanayileşmenin ne kadar gerisinde olduğumuzu gösteriyor….

Muharrem Kürtbağı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ