İSMET İNÖNÜ ÇOCUKLARINI HALK ÇOCUKLARINDAN AYRI TUTMADI

  • 04 Ekim 2016
  • 1.452 kez görüntülendi.
İSMET İNÖNÜ ÇOCUKLARINI HALK ÇOCUKLARINDAN AYRI TUTMADI

 

İkinci Dünya savaşının yarattığı olumsuz koşullar tüm hızıyla sürerken, eğitim çalışmaları da ağırlıklı olarak yürütülüyordu. Köy Enstitüleri kurulmuş, mezunları tüm ülkeye dağılarak halkı aydınlatmaya başlamışlardı. Ancak bu yetmiyordu. Ülke güvenliği ve barış için ordunun savaşa her zaman her durumda hazır olması gerekliydi. Bir yandan yetersiz ekonomik koşullar elverdiğince, ordunun gereksinimleri karşılanıyor, bir yandan da eğitim kurumlarının Anadolu’nun her köşesine yayılması, Halkevlerinin, okuma odalarının Askerlik Eğitim 01(M.Güneri) IMG_1919(A.Dündar)açılarak, halkın aydınlanması her yönden ele alınmaya başlanmıştı. Resim sergileri açılıyor, oyunlar sahneleniyor ve halkın bunlara yoğun katılımına çalışılıyordu.

İşte bu günlerde yüksek okul öğrencileri yer yer askeri eğitimden geçirilirdi. Bunun amacı gerektiğinde orduya eğitilmiş, donanımlı bireylerin hazırlanmasıydı. Yüksek okullarda okuyan öğrenciler, yaz dinlencelerinde, Ankara Balgat sırtlarındaki “Karabiber Çiftliği”nde kurulan askeri kamplara alınıyor, onlara askeri eğitim veriliyordu. Zaten lise yıllarında askerlik dersi almış olan bu öğrenciler savaş yıllarının verdiği dikkatlilikle de askeri eğitim disiplinine çok çabuk uyum sağlıyorlardı.

O günlerde eğitimci ve dilci yazar Ali Dündar öğretmen de Pazarören Köy Enstitüsü’nden mezun olmuş, sınava girerek Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsünü kazanmıştır. Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’nde okurken,  eğitim için kampa çağrılmıştı. Askeri eğitim alacaklardı. Her zaman olduğu gibi, kampta da her işlerini kendileri yapmaya başladılar. İş bölümü kusursuzdu. Eğitimler planlı bir şekilde yürütülüyordu. Yemek ve temizlik aksatılmadan kendileri tarafından nöbetleşe gerçekleştirilirdi.

Bir gün Ali Dündar ve arkadaşı yemek sonrası çadırda nöbetçi olarak bulaşık yıkarken, dışarıda koşuşmalar, alkışlar duydular. Ali Dündar öğretmen çadırdan başını dışarı çıkarınca bir kalabalık oluştuğunu, herkesin oraya doğru koştuğunu gördü. O da koşarak gitti. Kalabalığın karşısında, at üstünde Cumhurbaşkanı İsmet İnönü vardı. Toplananları selamlıyordu. Topluluğa doğru yüksek ve kararlı bir sesle: “Erdal gece gündüz sizinle mi?” diye sordu. Oradakiler hep bir ağızdan “Bizimle” dediler. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü: “Elbette sizinle olacak. O’nun babası da sizin babalarınızla, dedelerinizle cephelerde gece gündüz beraberdi.” dedi. Kalabalıktan yükselen alkış seslerinden ürken at, biraz huysuzlandı. İsmet İnönü atını okşadı, rahatlattı. Atın üzerinde dimdik durmayı sürdürdü.

Erdal İnönü, Ali Dündar ile birlikte çadırda bulaşık nöbetçisiydi. Biraz sonra işini tamamlayınca O da arkadaşlarına katıldı. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü çocuklarını halkın çocuklarından hiç ayırmamış, onları devlet okullarında okutmuştur.

İşte “Devlet Adamlığı” buydu. Savaşta nasıl babalarıyla yan yana olmuşsa barışta da halkla yan yana olmaktı devlet adamlığı. Çünkü O, Lozan’ın yürütücüsü, Lozan’ın mimarıydı. Tartışılmaz bir kişilik ve bilgelikle, savaşta olduğu gibi, masa başında da yedi düvelle boğuşmuş, ince ve kıvrak zekasıyla ülke yararına sonuçlar almayı başarmıştı.

Bu güçlü kişilik; devlet adamıyım diyenlere ders ola.

Ruhu şad olsun.

Mehmet ERBİL

02 Ekim 2016

www.mehmet-erbil.tr.gg

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ