HZ. ÖMER ŞEHİT EDİLMESEYDİ NE OLURDU

ASIM ÖCAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 67 makalesi bulunuyor.

Hz. Ömer, Hz. Peygamber’in vefatından sonra İslam Devleti’nin başına geçen dört Halife’den ikincisi idi.

İlk Halife Hz. Ebubekir, ölmeden önce, Hz. Ömer’in olmasını istemişti. O’nun ölümü ile Hz. Ömer ikinci İslam halifesi oldu. Halifeliği boyunca sade bir yaşam süren Hz. Ömer, adalet ve doğruluktan ayrılmamıştır.

Hz. Ömer, İslam Devleti’nin idari, askeri, adalet, siyasi alanlarda teşkilatlanmasını gerçekleştirmiştir. Arabistan dışında büyük fetih hareketlerine girişerek, Irak, İran, Horasan, Suriye, Filistin ve Mısır’ı ele geçirmiş ve devletin sınırlarını genişletmiştir.

Hz. Ömer, 644 yılında Medine’de mescitte sabah namazını kıldırırken Ebu Lülüe Feyruz adında bir köle, elinde bir hançerle cemaat içine dalmış ve Halife Hz. Ömer’i secdedeyken altı yerinden yaralayarak yere sermiştir. Kaçmasını önlemek isteyen altı kişiyi daha yaralayıp mescitten dışarı çıkan Ebu Lülüe Feyruz, dışarda nöbet tutan Beni Esed kabilesinden bir cenkçi tarafından, zehirli okla öldürülmüştür.

Hazreti Ömer, hemen evine taşınmış ve bir süre sonra da şehit olmuştur.

En kısa şekliyle hazreti Ömer’in şehit edilmesi bu şekildedir. Şimdi Mehmet Bicik’in fikrinden yola çıkarak varsayımlar üretelim bakalım

YA HAZRETİ ÖMER ŞEHİT EDİLMESEYDİ?….

Hz. Ömer şehit edilmeseydi, İslam Devletinin sınırları daha da genişleyecek, belki Hz. Peygamber’in methettiği İstanbul’u fetheden komutan Hz. Ömer olacaktı.

Bizans imparatorluğu, 800 yıl önce ortadan kaldırılacaktı belki.

Dünyaya adalet hakim olacak, sosyal ve ekonomik yönden insanlar rahat bir hayat yaşayacaktı belki de….

Türkler, İslamiyet’le daha erken tanışacaklardı belki….

Hz. Ömer, yaşantısıyla ve uygulamaları ile hem Dünyadaki Müslüman yöneticilere hem de İslam dışı dünyada idarecilik makamında olan herkese ahlak ve fazilet adına önemli örnekler sunmaya devam edecekti.

Hz.Ömer şehit edilmeseydi, Hz. Osman İslam Devletinin başına geçemeyecekti belki…..

Hz. Ömer şehit edilmeeseydi, Hz. Osman devrinde iç karışıklıklar çıkmayacak, Müslümanlar arasında ayrılıklar başlamayacaktı belkide…….

Ama dedik ya tarih belkilerle yazılmaz

 

ASIM ÖCAL

7.2.2016

 

 

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
KUYRUK ACISI - 10 Şubat 2019
AR DAMARI ÇATLAMIŞ - 3 Şubat 2019
SOLA DÖNÜŞ YOK MU? - 25 Ağustos 2018
SİLİVRİ NÖBETÇİLERİ - 12 Ağustos 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ