HASAN AYDIN: ZALİM BİR SONUÇ, NEDEN ZULÜM…

  • 18 Aralık 2015
  • 1.899 kez görüntülendi.
HASAN AYDIN: ZALİM BİR SONUÇ, NEDEN ZULÜM…

Prof. Dr. Yasin Ceylan, OMÜ Felsefe Topluluğu’nun düzenlediği, 11 Aralık 2015 tarihli ‘Felsefe Nasıl Yapılır?’ adlı konferansta, ‘İslam dünyasının en temel sorunlarında birisi, zulümle değil, zalimle mücadele etmektir, dedi ve ekledi: ‘Çünkü herkes gücü ele geçirince zalim olmak istiyor.’ Kimse insan hakları ve demokrasi, özgürlükler getirmek için, zorlamıyor, baskı yapmıyor. İronik bir deyişle, demokrasi, insan hakları ve özgürlük getirme diktatörü olmuyor.

Bu bilişsel şemaları altüst eden şaşırtıcı bir saptamaydı benim için. Bunun üzerinde epeyce düşündüm. Sonunda, çok bilgece bir saptama oldugunu gördüm:

‘Zalim bir sonuç, neden zulüm.’

Sivri sineklerle uğraşan ama bataklığı kurutmak aklına gelmeyen insanı düşündüm. Sivri sineği öldürsen ne olur? Bataklık yenilerini üretiyor. Asıl mesele bataklığı kurutmak değil mi?

Zalim bir sonuç, zulüm bir neden. Bunu unutmamak gerekir.

Saddam bir zalimdi, doğru, yok edildi, ama bataklık kurutulmadığı için Irak’ta zulüm bitti mi? Hayır, Saddam kahramana dönüşüyor. Kaddafi bir zalimdi, devrildi, Libya özgürlesti mi, zulüm bitti mi? Hayır, Kaddafi kahraman oluyor. Esad bir zalim, devrilse Suriye’de zulüm biter mi? Bir diktatör devirmek zulmü bitirmiyor. Zulmü yok eden kahramanlar çıkmıyor.

Yeni zalimler geliyor iktidara. Gelen geçmişi aratıyor. Bataklık kurutulmalı, asıl mesel bu.

Bunu kurutmak için, nedeni doğru teşhis etmek, insan hakları, demokrasi, özgürlükler, çevre duyarlılığı, anayasal haklar vb. oturmak gerekiyor. İnsan araç degil, amaç olarak görmek gerekiyor. Bunlara karşı olan dinsel kökenli ideolojilerle mücadele etme cesareti istiyor.

Sonucu neden saymak, sorunu görmemek demektir.

F. W. Nietzsche der ki: Kişilerle uğraşanlar küçük insanlardır. Büyük insanlar, düşüncelerle, genelle uğraşır.

Ben de diyorum ki: Küçük insan sonuçla, büyük insan nedenle uğraşır. Esas olan bataklığı kurutmak, bataklık kuruyunca, sivrisinekler kendiliğinden yok olur.

Unutmamak gerekir ki, İŞİD de bir sonuç, nedeni bulup, cesaretle söylemek ve nedeni kurutmak bir zorunluluktur.

Arap dilinden yola çıkarak bir ironi yapayım:

Arap dilinde nedeni görmemek ya da nedeni kasten örtmek de bir zulümdür. Zulüm, karanlık demektir, hakikati örtme çabasıdır. Tıpkı, Arap dilinde küfrün hakikati gizlemek, örtmek olduğu gibi.

İslam dünyasında, insani araç yapan, hakikatı örten, bildiği halde gizleyen, sonucu neden olarak gösteren ne çok zalim, ne çok kafir var değil mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ