HANGİMİZ YİĞİT

ASIM ÖCAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 67 makalesi bulunuyor.

90lı yılların başı,eski otogar üstünde dükkanım var ama ekonomik olarak sıkıntılı bir dönemden geçiyorum. Oto alım satımının gözde olduğu bir dönem. Bir araç günde 2-3 el değişiyor. Yakın arkadaşım Bülent Göksu ile bizde oto alıp satalım diyoruz. Bitlis Adilcevaz da bir reno bulduk alıp geldik. Ama bir ayı geçti satamadık.

Aynı zamanda sürücü kurslarınında yoğun iş yaptığı bir dönem. Bir teklif geldi Ankara’ya gidip 21 gün kurs göreceğim ve Trafik Kuralları Ve Mevzuatı Usta Öğreticisi olarak ders vereceğim. Ankara’ya gitmeden bir gün önce Cemal Kızıldağ aracımıza müşteri oldu. 500 milyon kapora verdi , gerisini üç gün sonra ödeyecek. Ben o peşinatı alıp Ankara’ya gidiyorum. Paranın geri kalan kısmını Bülent’e verecek.

Cep telefonları henüz yok o nedenle iletişim sıkıntılı. Yaklaşık beş gün sonra Bülent bana ulaşıp Cemal’in aracı iade ettiğini söyledi. Ne yapalım geldiğimde görüşürüz diyorum ve ben kursuma devam ediyorum.

Bu süreçte Halit Özbay, Hacı Turgut, Erol Özbay gibi arkadaşlar o dönemin meşhur Tarkanın kahvesinde vakit geçirmek için güya şaka olsun diye Cemal’e Asım, Cemal o paranın üstüne su içsin, ben Cemale paramı veririm, parası yandı diyor, diyerek Cemali dolduruşa getiriyorlar. Benim bunlardan haberim yok olmasıda mümkün değil.

Kursu tamamladım döndüm, dükkanda oturuyorum. Bülent te Antep teolduğundan henüz görüşemedik. Kapıda Cemal beliriyor. Ben paramı almasını bilirim, erkeksen verme v.b diyerek posta koyuyor. Ben evveliyatından haberim olmadığı için ne diyorsun sen diye anlamaya çalışırken Cemal saymaya devam ediyor. Bunun üzerine bende sinirlenip ne diyorsun lan sen erkeksen gel al vermiyorum, diyorum. Tam birbirimize gireceğimiz sırada hararetli konuşmadan olayın farkına varan esnaf yetişiyor bizi m aramıza girerek olayı önlüyor. Cemali sürükleyerek götürüyorlar ama bu sırada Cemal ben paramı almasını bilirim diye saydırıyor. Ben de peşinden erkeksen gel al diye karşılık veriyorum. Aradan günler geçiyor Cemal’den ses yok.

Aylar sonra öğreniyorum ki Cemal’in sessizliği farklı. Dükkanımın üç sıra ilerisinde Cemal’in abisi Mehmet Kızıldağ’ın da dükkanı var. Olayı öğrenen abisi aynı gün yanımda çalışan yiğenim Hüseyin Taş’ı çağırıp bahse konu olan parayı veriyor  ve git bunu bizim Cemale ver ve dayım gönderdi de, ama dayınada bir şey söyleme diyerek tembih etmiş.

Bu nedenle Cemal dükkanını bastım paramı aldım diye yiğitleniyor. Olaydan haberi olmayan ben de resti çektim bir daha semtime uğramadı diye yiğitleniyorum…….da ….şimdi burada ben mi yiğit, Cemal mi yiğit yoksa Cemalin abisi Mehmet Kızıldağ mı yiğit. Sizce hangimiz yiğit.

 

ASIM ÖCAL

28.5.2016

YAZARIN SON YAZILARI
KUYRUK ACISI - 10 Şubat 2019
AR DAMARI ÇATLAMIŞ - 3 Şubat 2019
SOLA DÖNÜŞ YOK MU? - 25 Ağustos 2018
SİLİVRİ NÖBETÇİLERİ - 12 Ağustos 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ