Goebels

Murat Kavak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 67 makalesi bulunuyor.

Tarih 30 Nisan 1945.

Yer Berlin.

Rusların genç ve yetenekli komutanı Genaral Zhokov liderliğinde Rus Birlikleri Berlinde .Hitlerin sığınağında arama yapılıyor.Sığınağın girişinde ki cesetler arasında bir kadın ve erkeğin yanmış cesetleri dikkat çekiyor.Ancak asıl hedef Hitlere ulaşmak.Hitler’in sığınağında (Hitlerbunker) yapılan aramada trajik bir manzara ile karşılaşılıyor.En büyüğü 9-10 yaşlarında 5 çocuk sığınağın odalarından birinde beyaz kıyafetler içinde ölmüştür.

İçeride Hitler’den iz bulamayan Ruslar büyük bir sür’atle sağ yakalanan kişileri subayları sorguya arıyorlar.Çünkü Stalin’in emri var.” Ölü ya da diri bana Hitleri bulun” Ancak Hitlerden hiç bir iz yok .Sığınaktakilerden yaverlerin biri Hitler’in müstakbel eşi Eva Brown ile birlikte intihar ettiğini cesetleri götürüp yaktığını söylüyor.Gözler sığınaktaki cesetlere çevriliyor.Ancak cesetler onlara ait değil.

Cesetler Hitler’in probağanda bakanı Goebels ‘e ve eşine ait.Ölen beş çocukta onların çocukları.Ruslara teslim olmaktansa çocuklarını zehirleyip öldüren sonrada intihar eden bir kadın ve bir erkeğin trajik sonu.

Peki kimdi bu Joseph Goebels?

Kendisi gelmiş geçmiş en iyi propaganda uzmanı olarak kabul edilir.Nazi yönetimi Alman halkını birer militana dönüştürürken,en büyük pay Goebels’e aittir.Çok tehlikeli ve zeki bir kişi olan Goebels o dönemde benzeri görülmemiş bir kampanyayla Alman halkını Hitlerin peşine takarak felakete sürüklenmesinin baş sorumlusudur.Bugün bile kullandığı teknikler hala üniversitelerde araştırma konusu olmaya devam ediyor.

Goebels,Alman halkının beynini hangi teknikle yıkamıştı?Bu konuda bir çok araştırma var.Bu teknikleri şu başlıklarda özetleyebiliriz.

1. İsim takmak. Propagandacı, karalamak istediği kişiye ya da gruba kötü isimler takar.
2. Propagandacı objektif kanıtlar kullanmak yerine “genellemeler” yapar. “Vatan”, “millet”, “şeref”, “ahlak” gibi kimsenin kolay kolay itiraz edemeyeceği kavramlar kullanır.
3. Propagandacı simgeler kullanır.
4. Propagandacı kendi fikirlerini yayarken toplumun beğenisini ve saygısını kazanmış ünlüleri kullanır. Geniş kitleler ünlülerin söylediklerine daha duyarlı olurlar ve onların dile getirdiklerine inanma eğilimi içinde olurlar.
5. Propagandacı sıradan inşaların başına gelmiş olayları “örnek olay” olarak anlatır. Aslında her biri birer istisna olacak kadar az rastlanan olayların tahminimizden daha yaygın olduğunu kanıtlamak ister. Bizim henüz çevremizde görmediğimiz bu olayların, biz farkında olmadan çok yayılmış olduğunu söyleyerek bizi korkutur.
6. Bazı verileri abartır ya da çarpıtır, bizim bilgimiz olmayan rakamları bizim endişe duyacağımız şekle sokar.
7. Propagandacı hiçbir kanıt göstermeden kendi fikrinin büyük çoğunluk tarafından benimsendiğini iddia eder.
8. Propagandacı çok güçlü ve abartılı ifadeler kullanır. Bunlar hiçbir kanıtı olmayan klişe laflardır; ama çok sık söylendiğinde insanların belleklerine kazınır ve etkisi yüksek olur.
9. Propagandacı kendi fikrini anlatırken kutuplaşma yaratır. Olayları, insanları ve fikirleri siyah-beyaz uçlarda anlatır. Propagandacının dilinde gri renk yoktur. Sizi de bir kutbu seçmeye zorlar.
10. Propagandacı dost ve düşman yaratır. Sizin de derhal seçiminizi dosttan yana yapmanızı ister. Seçim yapmakta zorlanıyorsanız düşmandan yana olduğunuz gibi bir sonuç çıkarmaya çalışır.

Yukarıda 10 maddede anlatılan teknikler dönemi inceleyen konu uzmanları tarafında özetlenmiştir.Bu tekniklerin her biri yazılı,görsel ve törensel yollarla uygulanmıştır.

Nazi Almanyası propagandalarının peşinden koyun gibi sürüklenen bir ulusun trajik sonudur.Sözü Goebel ile bitirelim.

“Amacımız doğruIarı söyIemek değiI, insanIarı etkiIemek.”

Murat KAVAK

YAZARIN SON YAZILARI
Notlarımdan - 15 Ekim 2018
Geçmişe Mektup - 12 Ekim 2018
Depresif Seçimler - 23 Haziran 2018
Hayır Diyebilmek - 10 Haziran 2018
Zihinsel Uçurum - 13 Nisan 2018
Özgürlük - 24 Ocak 2018
Yeni Ahlak - 25 Aralık 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ