GERÇEĞİ Mİ DUYMAK, İNANDIĞINI MI DUYMAK?

GERÇEĞİ Mİ DUYMAK, İNANDIĞINI MI DUYMAK?

 

GERÇEĞİ Mİ DUYMAK
İNANDIĞINI MI DUYMAK?

Özeĺikle son yıllarda siyasi alanda, bilginin bir öneminin kalmadığı bir süreç yaşandığına tanık oluyorum. İftiralar,yalanlar, yakıştırmalar ve gerçeklerden uzak bilgi kirliliği sosyal medyanın akp trolleri tarafından gırla yapılmaktadır. Maalesef bu saçma sapan bilgileri kullanan çok ciddi sayıda taraftar grubu da var. Bazıları paylaştıkları şeylerin ne kadarına hakim diye tartışmaya gireyim dedim. Hepsinin kocaman boş teneke olduklarını tespit ettim. Adamların derdi, doğrunun ne olduğu değil de kim neye inanıyorsa onunla ölçüldüğü bir taraftar hastalığı sürecini yaşaıyor olmalarıdır. Amaç bilgi edinmek olmuyor, öğrenmek olmuyor, amaç inandırmak oluyor ve inandırmak için bilgiye gerek kalmıyor.
Bu nedenle şimdiye kadar epeyi akp trolleri benle arkadaşlığı kesti. Kendi çevresine mahçup olmamak ve hedef kitlesini stabil tutmak için benim itirazlarımı görmek istemediler.

Böyle bir dünyada herkes kendi inandığının doğru olduğunu ispatlamak peşinde. Kimse artık gerçeğin ne olduğunu önemsemiyor. Önemli olan haklı olmak ve haklı olduğunun ispatlanması… Veriler öyle göstermiyorsa, haksız olmayı kabul etmektense haklı olduğunu ispat edecek yeni veriler üretilmesi yoluna gidiliyor. Doğru bilgiyle uzaktan yakından alakası olmayan, hiçbir gerçekliğe sığmayan yalan yanlış şeyler,  karşımıza sanki doğruymuş, sanki gerçek bilgi buymuş gibi servis ediliyor, reklamı yapılıyor ve ille de onlar kabul edilene kadar propagandaları sürüyor.

Doğru bilginin bir önemi kalmıyor ve artık kim kime neyi inandırabilirse o doğru oluyor, öyle algılanıyor. Dolayısı ile ciddi şekilde kof ve ahlak sorunu olan taraftar şekli oluşuyor. Eskiye özlem duyuyor insan. Eskiden kaliteli seviyeli siyasi tartışmalar olurdu.
İktidarı elinde bulunduranlar yanılmadıklarını ve yanlış yaptıklarını kabul etmezler kimsenjn bilmesini de istemezler. Eğer gerçekler onları yalanlıyorsa gerçekleri inkar edip büyük yalanlar söylemekten çekinmemekteler.

Elbetteki suç sadece bu yöneticilerde değil. Rahatının bozulmasını istemeyen kitleler, inandığı şeyin hatalı olduğunu kabul edip doğruya yönelmek yerine, kendini haklı çıkaracak ve rahatını kaçırmayacak alternatif bilgi aramaktadırlar.

Gerçeği değil de duymak istediğini söyleyenlerin peşinden sırf rahatı kaçmasın diye gitmeyi tercih eden kitleler acımasız, saldırgan ve çok tehlikeli olabilmektedirler. Bu anlamda eskiden siyasal islamcı kitlenin erkekrleri bile mütevazı ve saygın iken şimdi çoğu kadınlarında bile sorunlu dil ve üslup hakim durumda.
Bazen çok daha tehlikeli olabilmekteler. Çünkü bilmek istememekteler, gerçekliğe kulaklarını tıkamaktalar ve büyülenmiş gibi duymak istediklerini söyleyenlerin peşinden gitmekteler.

Hal böyle olunca kitleleri alternatif bilgilerle besleyenler olacak, iktidara gelmek ve iktidarda kalmak için ve artık gücü elden kaçırmamak adına sürekli gerçekle alakası olmayan alternatif fikirler üreteceklerdir. Hiçbir şey bulamazlarsa verecekler mehteri.

Hiçbir bilgisi olmayan ama inandığından vazgeçmeyen, inandığını sorgulamayan ve inandığı dışında hiçbir şeye duyarlı olmayan kitleleri peşinden sürüklemek çok kolaydır. Sadece duymak istediklerini söyle ve onların kendilerini iyi hissetmelerini sağla. Onları düşünmeye ve irdelemeye teşvik edenleri düşman, terörist ilan et, hedef kitlenden uzaklaştır ve uyaranları dinlememeleri için bütün engelleri koy. İşte bu kadar basit.
AKP nin yaptığı da tam budur.

Zeynal Bakır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ