Geçmişe Mektup

  • 12 Ekim 2018
  • 356 kez görüntülendi.
Geçmişe Mektup

Dedelerim,Ninelerim,cedlerim!

 

Bu mektubu size,sizin geleceğinizden yazıyorum.Bilmediğiniz hiç tanımadığınız torunlarınızın sesiyim ben.

Sizi tarih kitaplarından okudum.Hayatınızın zorluğunu,yokluğunu oradan bildim.Siz ne elektrik bildiniz ne evinizde çeşme vardı ne de dört şeritli yolda uçarcasına giden otomobiller gördünüz.

Evinizde televizyon,cebinizde telefon,etinizi saklayacağınız derin dondurucunuz yoktu.Hiç selfi çekmediniz,facebook nedir bilmediniz.

Sofranızda ayran,bulgur pilavı bir kuru fasulye yemeği bolluğunuzdu.

Şimdi sofralar dolu,dolaplar full,AVM lerde internet pazarlarında her şey mevcut.

Uçakla uzak yakın olmuş,arabası olmayan fakir sayılıyor.Gönül evlilikleri yerine mantık evlilikleriyle yuvalar kuruluyor.

Tohumlarımız bozuldu,buğday Amerikan buğdayı,genetiğiyle oynanmış Amerikan buğdayından yapılan ekmek de bozuldu.Kısır tohumlu karpuzlar,domatesler,biberler pazarlarda satılıyor.Bu zamanın karpuzunun tohumundan karpuz bile yeşermiyor.Elmalar hormonlu,yemişler tatsız.Görüntüsü güzel,tadı saman gibi meyveler,meyve kılığına girmiş satılmaktalar.

Suyumuz klorlu,derlere fabrika atığı karışmış,balıkların kökü kurumak üzere coşkun akan ırmaklarda.Dağdaki kurt her şeyden çok korkar olmuş insandan.Sokakta açlıktan veya zehirlenerek ölen köpek bile pişman olmuş insana sadık olmaktan.

Delerim,Ninelerim,Cedlerim!

Köy kalmadı artık,ne imece var ne buz gibi suyun aktığı köy çeşmesi.Meralarımızda yabancı koyunlar otluyor,ineklerimiz Hollanda’dan gelmiş,köy düğünlerimizde halaylar sahte ve ruhsuz.

Daha da acısı askerlik para ile satılır olmuş.Bunu size yazmaktan öylesine utanıyorum ki.Savaşlarla,askerlikle yoğrulmuş ruhunuza bunun çok ağır geleceğini biliyorum ama söylemek zorundayım ki OnBeşBinTL veren askerlikten yırtıyor.Bu yapanlar bir de Osmanlıcılıktan bahsettiler bize,Ne garip değil mi?Askerliği parayla satanın tarihiyle ne ilgisi olabilir ki!

Bu zamanlar çıkar Tanrı gibi olmuş,Sizin köy ağalarınız artık yok.Sevindiniz değil mi kan emici ağanın olmadığı bir dünyanın var olduğundan.Ama sevinmekte acele etmeyin sakın,ağa yok,holding patronu,siyaset kulislerini tutmuş politikacı var onun yerine.İşlerini yasal yoldan gören ağalar bunlar.Geçmişten çok bir şey değişmedi yani.Dünya hala birinin yediği birçoklarının baktığı,üzerine de bir sürü laf ettiği dünya hala.

Herşey teknolojik,herşey çok kolay bu çağda,bizler boğazımıza kadar rahata gömülmüş,onu sevmiş ve ona dört elle sarılmışız.Birkaç km yürümek spor olmuş,market çantasını elde taşımak zulüm.Klima yoksa kendimizi yazın cehenneme düşmüş hissediyor,pantolonumuz çamura batsa küfrediyoruz.

Ceplerimiz dolu olabilir ama kalbimiz boşaldı.Evlat,babanın elini bayramdan bayrama harçlık karşılığı öper oldu.Gönül dostluğu yerini, iş ortaklığına bıraktı.Günümüzde ne Kerem ile Aslı ne de Leyla İle Mecnun var. Onun yerini maaşlı çalışan karı kocalar aldı.Onların da çoğunu birleştiren gönülleri değil ortak ödenecek borçları oldu.

 

 

Dualarımız,eve ve araba için yapılıyor artık.Huzuru satın alınabilir birşey sanıyor benim zamanımda yaşayanlar.Boğazımıza kadar faize battık.Yabancı paralar belirliyor yarın ne yiyeceğimizi,Alafranga moda belirliyor sokakta ne giyeceğimizi.Bunların üstüne bir de modern insan kendini özgür sanıyor boynundaki görmediği Amerikan prangalarıyla…

Daha yazacak çok şey var ancak ağır ağır yazmalıyım.hepsini yazarsam hiç tanımadığınız torunlarınıza lanet okumanızdan  ağız dolusu küfretmenizden korkuyorum.

Sokaklara düşen insanlığı hiç bilmeseniz daha iyi.

 

MK

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ