GAP GAZETECİLER BİRLİĞİNİN KONFERANSI

ASIM ÖCAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 67 makalesi bulunuyor.

1 Nisan günü diğer tüm işlerimi ikinci plana atıp Adıyaman GAP Gazeteciler Birliğinin düzenlediği, Besni belediyesinin ev sahipliği yaptığı Dr. Ahmet KIYMAZ’ın  konferansına katıldım.

Başta cemiyet başkanı Zeynel Abidin Kıymaz olmak üzere, Hamit Yaşar, Hamit Özpolat gibi Adıyaman’ın önemli gazetecilerini görmek zevkli idi.

Gelen bilgilere göre Dr. Ahmet Kıymaz, Ortadoğu ve terör uzmanı ve  yarbay emeklisi tecrübeli bir konuşmacı olduğu yönünde idi. Toplantı öncesi 15 sayfadan oluşan bir dosya dağıtıldı ki konuşma metni tamamen bu dosya olduğundan benim yazım için iyi bir kaynak oluşturdu.

Konferans başladığında hayal kırıklığı yaşadım. Sayın Ahmet Kıymazın söylediklerinin bazılarını dosyadan bire bir size aktaracağım. Konferans sonunda yaptığım eleştirileri de sizlerle paylaşacağım.

Dr. Ahmet Kıymaz dan aktarıyorum; Suriye DAEŞ’le ( IŞİD idi DAEŞ oldu) ilgili bilgi, gözlem ve kanaatlerim yazılı ve görsel basındaki bilgilere, özellikle Akademik çalışmalara, siyaset ve toplum önderlerinin gözlem ve anılarına dayanmaktadır.

Ortadoğu ve kuzey Afrika ülkelerinin pek çoğunun sınırları Batılı devletlerin iradesiyle çizildiği için günümüzde bu ülkelerin çoğunda sınır anlaşmazlıkları bulunmakta, etnik sorunlar yaşamaktadır. Lozan’da çizilen Türkiye-Suriye sınırlarının da yapay olduğu çok aşikar.

Suriye, bağımsızlığını ilan ettiği 12 Nisan 1946 dan beri darbeler ülkesi konumundadır. Esad ın başını çektiği 1970 darbesiyle alevi kökenli Hafız Esad Ahmet Hatip isimli bir öğretmeni devlet başkanı, kendisini de başbakan ilan etti. 1971 de ise ESAD devlet başkanı oldu. Arap toplumlarının önderliğine soyundu ve Arap milliyetçiliğine önem verdi. Hafız Esad batının çıkarlarını gözetti, Yahudi teşkilatlarıyla gizli ilişkiler kurdu. Gibi sözlerle birlikte Dr. Ahmet Kıymaz uzunca bir bölümde Aleviliği aşağılayan, küçümseyen laflar etti.

Hafız Esad’ın ölümü üzerine Beşar Esad 2000 tarihinde düzenlenen referandumda %97 oy alarak Cumhurbaşkanı seçildi. Türk hükümeti, demokratik bir dizi devrim yapması konusunda, Beşar Esad’a telkinde bulundu. ( bu bölümde konuşmacı uzunca arap baharından, Müslüman kardeşlerden ve Baasçılıktan bahsetti)

Mültecilerle ilgili bilgi verirken ülkemizde 2.523.554 kişi bulunduğunu Adıyaman’da 2.500 kişi olduğunu söyledi. ( burası tamamen bilgisizlik zaten sayın belediye başkanımız İbrahim Öztürk sadece Besni’de 950 nin üzerinde Suriyeli olduğunu söylerken gazeteci arkadaşlarda sadece çadır kentte 10.000 kişi olduğunu belirttiler)

 

Sıra IŞİD’e geldi.( DAEŞ diyor) ve uzun uzun kuruluşunu parasal kaynaklarını anlatıp şu yorumu yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımızın Katar’ın yeni emiri ve Suudi Arabistan’ın yeni kralı ile kurduğu özel dostlukların akabinde, bu ülkelerden DAEŞ e gelen para yardımlarının azaldığı söylenmektedir.

DAEŞ in sahip olduğu silahlar arasında; taşıma ve saldırı helikopterleri, uçaksavar füze sistemleri, hava topları, ağır makineli tüfekler bulunmaktadır.

Türkiye’nin Suriye politikası İRAN,RUSYA ve ÇİN başta olmak üzere ilgili bütün devletleri kaygılandırmaktadır.

Özellikle Belçika’daki patlamalardan sonra, sayın Cumhurbaşkanı’nın katliam failleriyle ilgili istihbarat açıklamaları Hollanda ve Belçika başta olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinin yöneticilerini köşeye sıkıştırmıştır. Bölgede, çok kirli bir oyun oynanmaktadır. Bu oyunu bozabilecek güç Türkiye’dir. Güvenlik sorunlarını çözmede bütün dünyaya örnek olan Türkiye, gelecekte de çıkabilecek her türlü sorunu çözebilecek güce sahiptir.

Türkiye tarafından alınan ve uygulanan her türlü kararın, yapılan her türlü girişimin İsrail, Amerika, İngiltere, Rusya gibi ülkelerin zararına olmayacağı konusunda bu ülkelerin yöneticileri ve halkları ikna edilmelidir.

Dr. Ahmet Kıymaz’ın söylediklerini çok kısaltarak yazmaya çalıştım.

Soru cevap bölümünde ise söz alarak şunları söyledim: Suriye’nin parçalanması siyaseti BOP un bir planı olduğuna göre bizim Cumhurbaşkanı ben BOP eş başkanıyım dediğine göre Suriye’nin bölünmesi Türkiye’nin bölünmesidir anlayışına bakarak Suriye politikamızın doğruluğu nedir. Devamlı ESAD ın Aleviliğine vurgu yapmanız mezhepçilik olmuyor mu? Mezhepçi politikalar ülkemiz için tehlikeli değil mi? ESAD ı Yahudilerle gizli görüşen biri olarak açıkladınız ama bizim Cumhurbaşkanı daha dün akşam Amerika da Yahudi cemaatlerle toplantı yaptı, ayrıca dünyada hiçbir Müslüman’a verilmeyen Yahudi Cesaret Madalyasıyla ödüllendirildi. Şimdi buna ne demek lazım.

Türk hükümeti ESAD a demokratik bir dizi devrim yapması konusunda telkinde bulundu diyorsunuz. Dış politika açısından ne kadar doğru, ABD nin Irak’ta getirdiği demokrasiyi şimdi biz Suriye’ye mi getiriyoruz.

Cumhurbaşkanının özel dostlukları ile sorunu çözeceğiz diyorsunuz. Koskoca Türkiye Cumhuriyetinin geleceği Tayip Erdoğan ile Obama’nın kişisel dostluğuna kaldı ise vay halimize. Kaldı ki sizinde bildiğiniz gibi ülkeler arasında dostluklar değil çıkarlar olur. İsrail bizim dostumuz değil ama çıkarlarımız açısından iyi geçinmeye çalışıyoruz diyerek söze devam edince rahatsız oldular ve diğer söyleyeceklerime fırsat vermediler.

Şunları da sormak isterdim; kirli oyunu bozacak güç Türkiye’dir diyorsunuz oysa para, silah, mühimmat ve insan kaynaklarıyla bu kirli oyunu biz sürdürmüyor muyuz? Güvenlik sorunlarını çözmede dünyaya örnek olan Türkiye, Avrupa’daki patlamalardan sonra başta Hollanda ve Belçika olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinin yöneticilerini köşeye sıkıştırmıştır lafı ülkemizdeki patlamalara bakarsak komik olmuyor mu?

Fazla uzatmaya gerek yok. Tam bir hayal kırıklığına uğradım. Bilgi yok, birikim yok hamasetle laf salatası gırla. Üstü kapalı beni kulaktan dolma bilgilerle, gazete manşetleriyle konuşan biriymişim gibi göstermeye çalıştı ama kaynak gösterdiği dipnotların %80 i gazeteler ve internet siteleri. Kaldı ki -burada mütevazı olmayacağım- o salondakilerin ortalamasının üstünde okuyan yazan biriyim.

TSK dan böyle bir yarbayın çıkması beni şaşırttı ve üzdü. Eminim bu özelliklerini fark eden komutanları emekliye sevk etmişlerdir.

Zeynel Abidin Kıymaz kardeş sana gelince; daha önce Banu Avar hanımefendiyi getirmiştin ve soluksuz dinlemiş, bilgilenmiştik. Sana da sonsuz teşekkürlerimizi sunmuştuk

Hamit Yaşar kardeşim ben konuşurken attığın muzip gülücükler çok manidardı. Hep söylemişimdir, Adıyaman’ın en sevimli gazetecisisin.

Kalın sağlıcakla

ASIM ÖCAL

2.4.2016

YAZARIN SON YAZILARI
KUYRUK ACISI - 10 Şubat 2019
AR DAMARI ÇATLAMIŞ - 3 Şubat 2019
SOLA DÖNÜŞ YOK MU? - 25 Ağustos 2018
SİLİVRİ NÖBETÇİLERİ - 12 Ağustos 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ