Depresif Seçimler

  • 23 Haziran 2018
  • 417 kez görüntülendi.
Depresif Seçimler

 

Türkiye’de bir yılda ortalama 34 milyon kutu anti depresan ilaç reçete ediliyor. Cinciye üfürükçüye gidenler bu rakama dahil değil.

Antidepresan kullanımı son beş yılda 7 kat artmış.

Her on kişiden birinin depresyon yaşadığı kabul ediliyor.

Depresyonun büyüme hızı, ekonomik büyüme hızından kat kat fazla.

Bu depresif rahatsızlıklara bakıldığında  duygu durum bozuklukları başı çekiyor.

Duygusal anlamda dengenin bozulması insanın dengesinin tümden yitirilmesi demektir.

Depresif, gergin ve  problemli insanlarla dolu bir toplumuz.

Köprü yapıp, kalp yapamayan

Kendileri zenginleşirken gönülleri fakirleşmiş

Kalbi betonlaşmış, kendisi makinalaşmış bir toplum…

Duygusuz, hissiz, merhametsiz ve ahlaken de fakir bir toplum bu.

Bu toplumda herkes dini konuları konuşuyor. Ölüm ötesindeki konforu garanti edecek sevap- günah hesabı yapılan, umrede günahların sıfırlandığı din anlayışı  bu toplumun psikolojik sorunlarına da demek ki çare olmuyor.

AVM lerde geçirilen saatler, doymayan alışveriş canavarının girdabına atılan gereksiz tüketim de insanların sorunlarını geçici olarak unuttuğu bir uyuşturucu…

Ülkede boşanma hızı da hızla artıyor.2017 yılında yaklaşık 564 bin çift evlenirken ,boşanan çift sayısı 128 bin civarında. Yani yaklaşık  dört kişi evlenirken bir kişi boşanıyor.

Ailelerde sallanıyor, kapitalizmin rahatlığı ve ardından gelen depresyonun ilk vurduğu yer huzurun merkezi aileler oluyor.

Aile sallanınca, bağlar kopuyor, kopan her bağ insanı yalnızlığın uçurumuna sürüklüyor.

Yalnızlık,güvensizliğin,anlaşılmamanın,paylaşamamanın sonucudur.İnsanın genetik kodları ve varoluşu yalnızlığa göre de evrimleşmemiştir.

Modern çağların yalnızlığı ise derin bir yalnızlıktır. Kalabalık içinde yalnızlıktan bahsediyorum.Çünkü artık eskiyle bağlantılarımızı da kopardık.Artık cenazeleri yakın akraba ve dost kaldırır oldu.Bayram ziyaretleri azaldı,köylerde görülen imece usulu yardımlaşma ise tarihin sayfalarında nostaljik bir anlatım olmak üzere.

Depresyon,ya aklımızda hakim yada onun ayak seslerini iyiden iyiye duymayan yok

Stresin olduğu her sokakta devreye gezen kimin kapısını çalacağı belli olmayan karanlık bir gölgeyi andırıyor.

Modern insan kendisini modern hayat depresyona sokmuşken bunun çaresini yine modern tıpta arıyor.Oysa kapitalistin elinde tıp,sağlık dağıtmaktan çok müşteri memnuniyeti sağlayıp karlılığı artıran verimli bir sektördür.Sağlık sektörünün dev şirketlerinin en sevdiği müşteri  tipi ise depresyona girip çoğu kendinden uzaklaşmış insanlardır.Bunları reçete mahkumu hale getirmek seratonin pompası ilaçlarla hormonlarla oynamak oldukça cazip bir iş ilaç firmalarının patronları için.

Şimdi seçime diyoruz.

Depresyon partisi kurulsa ve ülkedeki her depresif bu partiye oy verse depresyon partisinin  yüzde on barajını aşacağını kesin olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Depresif duygu bozukluluklarının tahrip ettiği sağlıklı düşünmekten uzak zihinler gelecekteki siyasi tabloda belirleyici olabilir.

MK

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ