Çocuklara Mektup;Bir Büyüğün İtirafları;

Murat Kavak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 67 makalesi bulunuyor.

Beni iyi dinle küçüğüm:

Bugüne kadar ailen,öğretmenlerin,büyüklerin;hep sana yalan söylediler.Seni korkunç bir şekilde aldattılar.Sana okudukları,anlattıkları hikayeler hep mutlu sonla bitti.Masallarda hep iyiler kazandı,kötüler kaybetti.

Küçüğüm:

Senin o tazecik zihninde,tüm bunların ardından adaletli,iyilik ve sevgi dolu bir yaşam canlandı değil mi? İyi olmanın,dürüstlüğün,doğruluğun,paylaşımcılığın,bencil olmamanın büyük erdemler olduğuna;hayatta yaramazlık yapanın değil,uslu duranın kazandığına inandın.Kötülerin bu dünyada tutunamayacağını;iyilerin ise her zaman ödüllendirileceğine seni inandırdılar.

Evladım:

Ben sana karşı dürüst olacağım.Önce söylemeliyim ki;sana anlatılan şeylerin çoğu kocaman bir yalandan ibaret.Büyüklerin dünyasında,sana anlatılan bu erdemlerden cok azını bulabilirsin.Aslında dünya,öyle büyüklerin dediği gibi sonunda hep iyilerin kazandığı,adaletin yerini bulduğu bir yer değil.Büyüklerin dünyasında,uslu uslu oturanlar değil,hep yaramazlıkyapanlar kazanır.Büyüklerin dünyasında haklı olan güçlü değil,güçlü olan haklıdır.

Büyüklerin dünyasının tarihi,sevinçlerle mutluluklarla değil,hep savaşlarla,katliamlarla doludur.Bu dünyada ölmüş çocuk cesetleri kıyılara vurur.

Büyüklerin dünyasında,kaldırım kenarlarında,açlıkla mücadele veren insanların bulunduğu şehirlerde,varlık içinde yaşayan insanlar yemeklerini çöpe dökerler.

Büyüklerin dünyasında,günde 12 saat köle gibi binlerce insan hiç durmadan çalışır.Ne için bilir misin? Daha zengin bir insanın midesini daha iyi doldurabilmesi,mülküne mülk,zenginliğine zenginlik katabilmesi için.

Büyüklerin dünyasını yönetenler,yalanı pek severler.Siyaset adı altında,yaptıkları işin başarısı,insanları inandırıp kandırmaktan geçer.

Küçüğüm:

Sana kavga ve dövüşün kötü olduğunu söylediler değil mi?Birilerine zarar vermenin korkunç bir suç olduğundan bahsettiler.Oysa,kendi dünyalarında savaş egemendir.Barış içinde tüm dünyanın hiç bir yerinde savaş olmadan geçen tek bir yılı bile yoktur insanlığın.Toplu katliamlardan,fırınlarda yakılan insanlara,işkence merkezlerinden,aç bırakmaya kadar tüm kötülükler,iyilikleri geçmiştir tarihlerinde.

Büyükler birbirlerini daha etkili öldürebilmek için,inanılmaz seviyede gelişmiş silahlar yaparlar.Ardından bu eserlerini birbirlerine pazarlayıp,bununla övünürler.Sizlere “kavga etmeyin” diye emri vaki tavırlarla,çok bilmişlik taslayan büyükleriniz var ya; onlar boks adı verilen,insanların birbirlerini kıyasıya dövdüğü gösterileri spor diyerek keyifle,heyecanla,anlaşılmaz bir zevle seyrederler.Büyüklerin çoğu açıkça itiraf etmeseler bile kan görmekjten gizli bir zevk alır.

Büyüklerin dünyası tuhaftır küçüğüm.Mantıksız bir çok şeye bir gerekçe bularak onu mantıklı hale getirmekte ustadır büyüklerin.Sana paylaşımcığı birde utanmadan,hiç aynaya bakmadan öğütlüyorlar.Onlara dikkatli bak hadi! Onların bir kazancı adil paylaştığını çok nadir görebilirsin.Çölde kar görmek gibidir bu.

Sana”iyilik yap,iyilik bul;kim kazanmış kötülükten” diye şarkı söyleten büyüklerin,kendi aralarda şöyle konuşur:”Acımayacaksın;acırsan,acınacak hale gelirsin”.Sana öğütler veren kişiler ,kendi aralarında rahatlıkla bir canavar dönüşür,bundan da utanç duymazlar.

Neden mi? Çünkü büyüklerin dünyasında iyilere “enayi” deniyor artık.İyi niyetlilerin nesli tükenmek üzere olduğundan onlara uzaylı muamelesi yapılıyor.

Küçüğüm:

Sözlerimi yanlış anlama.Sana kötü ol,savaşı sev,insanları kullan ancak böyle başarılı olursun demiyorum.Benim anlatmaya çalıştığım şey ancak gerçek hayatı sana anlatabilmektir.Büyüyünce sende görecek,eminim bana hak vereceksin.Arkandan kuyu kazanları,seni ispiyonlayanları,yalakaları,yüzüne gülüp ardından iş çevirenleri,seninle sadece çıkarları olunca numaradan iyi geçinenleri görecek,onlardan tiksineceksin.Ve yediğin her darbede,her ihanette bana daha çok hak vereceksin…

YAZARIN SON YAZILARI
Notlarımdan - 15 Ekim 2018
Geçmişe Mektup - 12 Ekim 2018
Depresif Seçimler - 23 Haziran 2018
Hayır Diyebilmek - 10 Haziran 2018
Zihinsel Uçurum - 13 Nisan 2018
Özgürlük - 24 Ocak 2018
Yeni Ahlak - 25 Aralık 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ