Ceplerdeki Canavar

Murat Kavak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 67 makalesi bulunuyor.

Sigara kutularındaki fotoğraflar ve uyarıları bilirsiniz.Bitmiş bir akciğer,komalık bir hasta resmi vb..

Son zamanlarda gelen rakamlar,göstergeler toplumsal yapıyı tıpkı sigara gibi ancak sosyal ekonomik açıdan tehdit eden bir zararlının uyarısını yapıyor..

Bu zararlının reklamları serbest.İnsanlara renkli zarflarda gönderilip,pazarlaması nezih ortamlarda,iyi giyimli şık insanlar tarafından yapılıyor.Bu insanların cebinde geziyor..Yanlış kullanıldığında ailevi yıkımlara,sosyal problemlere,intiharlara yol açıyor.

Her yer bu renkli,cicili bicili modern zamanların icadını kullanma yönünde reklamlarla dolu..İnsanlara keyif,rahatlama psikolojik deşarj imkanı sağlayıp anlık mutluluklar yaşatıyor.

Cebiniz de eğer o varsa gezip eğlenebilir,keyfinizi sürebilirsiniz.

Oysa o gerisinde korkunç bir sömürü düzeni,emek düşmanlığı barındırıyor.gerçek yüzünü onu kullanıp,keyfini sürüp,kontrol edemediğiniz ihtiyaçlarınızı sağladıktan sonra tanıyorsunuz..

Neden mi bahsediyorum? Nedir bu modern zamanların tatlı yüzlü şirin canavarı..Cevabını tahmin edemediyseniz hemen vereyim..

Kredi kartları…

Haziran ayında Kredi kartları borcunu ödeyemeyenlerin sayısı yüzde sekiz artmış.takip edenler bilir bu son yıllarda bu alanda görülen en yüksek rakam.Kartlar yüzünden takibe girenlerin sayısı altı yüz bini aşmış.Görünen o ki bir o kadar da takibe gitmek üzere olan kart müptelası var.

Kapitalizmin alışverişe yönlendirip,insanların ihtiyacı olmayan şeyleri ihtiyaçmış gibi göstermesi,sosyal hayatın stresinden bunalanların AVM lere koşması,yeni telefon,yeni bilgisayar sevdası toplumu bu şekle sokmuş durumda.

Fütursuzca insanların alış verişe sürükleyen sistemin hiç bir suçu yok gibi intiharın eşiğine gelmiş insanlara bir de pişkin pişkin “ödeyebileceğiniz kadar harcamalıydınız” nasihatleri veriliyor.İş işten geçtikten sonra.

İnsanlara sahte bir cenneti vadeden bu toplumsal uyuşturucunun üzerine tıpkı sigarada olduğu gibi uyarı resimleri konmalıdır.

Evi yıkılmış bir babanın resmi mesela

Veya kavga eden karı kocanın evinde bir köşede ağlayan bir kız çocuğu da olabilir.

Ya da eve gelen icra memurunun eşyaları götürürken ağlayan bir kadının gözü yaşlı fotoğrafı

Bu da yetmez.İntihar etmiş bir borçlunun mezar taşı da konsun.

Bu canavardan kurtulmak hele alış verişe müptela iseniz,bu yaz tatile de gitmek niyetindeyseniz,sabit bir geliriniz var,artıramıyorsanız çok zor.

Faizle,kart aidatıyla,türlü oyunlarla insanların emeklerini çalıp canına okuyan bu renkli canavardan şikayet etmeyen var mı?

YAZARIN SON YAZILARI
Notlarımdan - 15 Ekim 2018
Geçmişe Mektup - 12 Ekim 2018
Depresif Seçimler - 23 Haziran 2018
Hayır Diyebilmek - 10 Haziran 2018
Zihinsel Uçurum - 13 Nisan 2018
Özgürlük - 24 Ocak 2018
Yeni Ahlak - 25 Aralık 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ