Canlıların Soylarının Tükenmesi Hızlanıyor

Canlıların Soylarının Tükenmesi Hızlanıyor
İklim değişikliği,ormanların yok edilmesinin sonucu olarak yeryüzü bir çok canlının neslinin yok olaması tehlikesi ile karşı karşı kalmış durumda.İnsanda bu sürecin kurbanı olabilir.
Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Stanford ve Berkeley’in ortak yaptığı araştırmaya göre Omurgalı canlıların soylarının tükenme hızı 114 kat arttı.
Araştırmayı yürüten ekibin lideri “Yeryüzü altıncı kez toplu bir soyu tükenme evresine giriyor” diyor.Buna benzer bir süreç 65 milyon yıl önce dinozorların da yok olduğu bir dönemde gerçekleşmişti.
Araştırmayı yürüten ekibin önemli isimlerinden Gerrardo Cebbelos “Eğer bu gerçekleşirse,süreçten en erken etkilenenlerden  biri insan olacak,doğanın toparlanması uzun yıllar alabilir.Tabir yerindeyse bindiğimiz dalı kesiyoruz.” şeklinde konuştu.
Rapora göre 1900 yılından bu yana 400 omurgalı canlının soyu tükendi.Uzmanlar bu hızlı yok oluş sürecini ormanların yok edilmesi,kirlilik ve iklim değişikliğine bağlıyor.Özellikle arıların üç nesil içinde yok olacağı,bundan tüm eko sistemin etkileneceği ,yok olma tehlikesi ile karşılaşacağımızın altı çiziliyor
.Benzer konuda geçen yıl Duke Üniversitesinde yapılan araştırmanın tahminlerinden daha kötümser çizen rapora göre her yıl en az 50 hayvan türü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ