BÜYÜKASLAN BELEDİYENİN BORÇLARINI KUCAĞIMIZA BIRAKTI

  • 18 Temmuz 2015
  • 1.433 kez görüntülendi.
BÜYÜKASLAN BELEDİYENİN BORÇLARINI KUCAĞIMIZA BIRAKTI
Kutlu, Mercan TV’de Yılmaz Çoban ile “Güncel Özel” programında soruları cevaplandırdı.
Gündemdeki otogar konusuna açıklık getiren Kutlu, önceki Belediye Başkanı Necip Büyükaslan’a otogarın batıya yapılmasını anlattığını, ikna etmesine rağmen otogarın oraya yapıldığını dile getirdi.
– BİR OTOGAR ŞEHRİ GELİŞTİREN BİR UNSUR DEĞİL
Otogarın doğuya yapılmasına bir anlam veremediğini belirten Kutlu, “Sonra nasıl olduysa yine doğuya yaptı. Kendisine sordum, ‘bir çok muhtar doğuda yapılsın’ dedi ama suyu tersine akıtamazsınız. Şehrin doğusu gelişmemiş, orayı geliştirelim mantığı var. Şimdi bir otogar şehri geliştiren bir unsur değil. O bölgeye artı sağlayan bir şey değildir. Onun için orayı çağ atlattıracaksa başka formüller bulmamız lazım. Mesela hastane  oraya bir canlılık getirdi. Ama otogar bir canlılık getirmez. Bunun için ben buranın yanlış olduğunu düşünüyordum, şimdide hala otogarın yerinin yanlış olduğunu düşünüyorum ve bunun içinde bazı şartlarımız vardı. Burası milletin yeri” diye konuştu.
– MEMLEKETTE KARARI ADIYAMAN HALKI VERİR
Memlekette kararları Adıyaman halkının vereceğini anlatan Kutlu, şunları söyledi:
“Bizde dedik şartlarımız var, otogarı satalım batıya yapalım, bunun içinde bir halkın en az yüzde 60’ı evet demeli, ikincisi alan adam bu binayı yıkmamalı, milli servet, bu binayla beraber kullanmalı. 3’üncüsü bu binanın bize maliyeti 24 trilyon. Oranın birde arsa değeri var oda eski parayla 10 trilyon  toplam 34 trilyon bu parayı vermeli. Bize yani vatandaş zarara uğramamalı, bunu batıya yapmamız için biz yaptığımız araştırmada yüzde 52 otogar yanlış yerde de olsa yapılmış bir defa hizmet versin sonucu çıktı. 2’incisi 34 milyon lirayı veren bir babayiğit çıkmadı. Sağda solda dedikodular var. Dicle grubuna vermişsiniz, öteki  menzile vermişsiniz,  ben buradan şunu ifade etmek istiyorum, ne Menzil’e, ne Dicle grubu bize herhangi bir teklif şaka yollu dahi olsa yapmadı. Bunun dışında işadamı geldi çok düşük bir fiyat verdi, birde İsviçre’de ortakları olan bir arkadaşımız geldi, partiyle falanda bir alakası yok. Onlarında verdikleri fiyat bizim istediğimiz fiyat değildi. Vatandaşında yüzde 52’si kalsın deyince bizde burayı kullanmaya karar verdik, o sayfayı kapattık”
– OTOGAR İÇİN ALINAN ARSADA VATANDAŞ 18 TRİLYON ZARAR EDİYOR
Kutlu, “Yazık olan şu bizim otogarın yeri olarak aldığımız yerin o zaman 1.5 milyon civarında almışız ama kanunda 5 yıl içerisinde amacının doğrultusunda kullanılmayınca bu malı, mal sahiplerinin geri alma hakkı var. O arada bunlar araştırmalarını yaptırmışlardı, davalarını açmışlardı, tespitlerini yaptırmışlardı. Bizde geldikten sonra şuanda mahkeme devam ediyor ama aleyhimize sonuçlanma ihtimali var. Şuanda orası 20 milyon lira ediyor, 20 milyon lira eden bir yere eski malikler 2 milyon liraya tekrar alacaklar. Bu vatandaşın 18 milyon lira bir zararı doğacak. Ben bu zararı olmaması için zarar olursa da en az olacak şekilde gereken bütün tedbirlerimi alıyorum. Bu konuda halkın parasını yedirmeyeceğimi, bu konuda bütün kanunu haklarımı kullanacağımı beyan ediyorum” diye konuştu.
– PİYASADA YALAN ÜRETENLERDEN HESAP SORACAĞIM
Piyasada çok yalanın dolandığına işaret eden Kutlu, şöyle devam etti:
“Benim üzüldüğüm nokta şu akşam birileri toplanıyor yarın piyasaya ne sunalım diyor, bir takım yalanlar üretiyorlar ve ertesi sabah bu piyasaya pompalıyorlar. Kendileri bunları gayet iyi biliyorlar. Bunu yapanlar benim aday adaylığı sürecimde başlayan, bıkmadan, usanmadan, birileri aleyhine yıpratma kampanyası yaparak partili partisiz nerden kaynaklandığını bilmiyorum ama bir yalan makinesi sürekli çalışıyor. Bu yıpratma bu memlekete zarar veriyor. Hüsrev Kutlu’yu yıpratayım derken bu memlekete zarar vermeye kimsenin hakları yok ama tespit edersem bunlara en ağır işlemleri yaparım. Ama çok iyi çalışıyorlar, tam bir nifak şebekesi ama bunlar kendilerini biliyorlar ama şunu unutmayın, bugün dünya yarın Ahiret, bugün Hüsrev Kutlu var yarın yok ama bu yaptıklarınızın, bu yalanların, bu iftiraların hesabını bir bir Allahın huzurunda vereceksiniz. Eğer ömrüm vefa ederse, bunları tespit edersem, ahirete bırakmadan bende burada hesabını sorarım ve gerekirse cezalarında veririm. Tabi kanuni çerçeveyi aşmadan, en azından milletin huzurunda, bunları deşifre ederim. Bunu yapmak, bunlara en büyük ceza olacak”
– OTOGAR AÇILSIN DİYENLER, BANA SÖVEMEYECEK
Şuanda otogar sayfasını kapattıklarını belirten Kutlu, “Aama bir şartım var, bu otogar açılsın diyenler gidip otogarda arabaya binecekler ve giderken de bana sövmeyecekler çünkü ben oranın olmasını istemiyorum. Ben otogarın bulunduğu yeri beğenmiyorum ama mecburen orayı açacağız. Milletin niyetinde şu var ‘biz sokakta gideriz, kenarında otobüse bineriz’ böyle bir şey yok. Şehirler arası otobüs her sokağın başında yolcu alarak gidemez, Yarın çevre yolu yapıldığı zaman zaten bu mümkün olmayacak. Şuanda bile yolcuların yüzde 10’u Ünal Petrolün önünde biniyor, yüzde 20’si Üniversitenin orada biniyor, otogar oraya taşındığı zaman yolcuların yüzde 25’i orada binecek, yüzde 25’i DSİ kavşağında binecek, geri kalanlarda Altınşehirde binecek. Eğer o koca otogarı bize bugün itibari ile 50 sene yetecek kadar buraya kimse girmeyecek. Oralarda binecekler ise otogarı niye yaptık, otogara gerek yok. Kahta otogarından çıkar,  bütün yolcuları toplayıp gidebilirdi ve biz burayı kiraya verdiğimiz zaman batıda olsaydı tüm yolcular oradan binecekti ve otogarın değeride yükselecekti. Şuanda oranın ısıtması soğutması belli bir maliyet” diye konuştu.
– NECİP BÜYÜKASLAN’IN AÇIKLAMASINA CEVAP
Eski Belediye Başkanı Necip Büyükaslan’ın açıklamalarına da değinen Kutlu, ” Necip Büyükaslan başkanım ‘Hüsrev bey başkanım bari teşekkür etseydi’ demiş. Ben yapılan hizmetlere teşekkür etmesini bilen, kadir kıymet bilen birisiyim. Yaptığı hizmetler kadar teşekkür ederim ama yanlış yere yanlış projeyle, mimari ile arasında bir koordinasyon yok” dedi.
– BÜTÜN BORÇLARI KUCAĞIMIZA BIRAKTI
Büyükaslan’ın bir kuruş ödemeden gittiğini vurgulayan Kutlu, şunları kaydetti:
“Allah razı olsun, emeği kadar, ödediği para kadar. Allah razı olsun, bütün teşekkür beklediği işler kadar, bir kuruş para ödemedi. Başkanımız hepsini, Yenipınar Taziye Evi de dahil, son yıllarda yapılan bütün yatırımların tek kuruşu ödenmeden bizim kucağımıza bırakıldı. Ben son anda ihale yaptığı için bu yatırımı kazandırdığı için Necip Büyükaslan başkanıma teşekkür ediyorum ama biraz daha kaliteli yapılsaydı şuanda Altınşehir Karaali köprüsünde dolgu malzemesinin maddesinin 10’da 1’i hesap edilmiş. Şuanda köprü var, müteahhit dedi ‘benim aldığım iş bu kadar, benim işim bitti, bana verilen dolgu miktarı bu kadar’ burada ciddi anlamda boşluk var. Dolgunun on katı kadar doldurmak zorunda kaldık. Bunları anahtar teslimi yapsa daha iyi olmaz mı ama önceden gelen paralar nasıl ödenmiş, nereye ödenmiş, bunları bilmiyorlar. Yapılan hiçbir hizmetin parası doğru düzgün ödenmemiş, ödenen bir paralar var, zamanında ödenmiş. Bulvara dikilen laleler, 1 trilyon 200 bunların parası ödenmiş”
Haber Kaynağı: Pir Haber Ajansı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ