BÖYLE BİRLEŞTİRİCİ OLAMAZSIN

ASIM ÖCAL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 65 makalesi bulunuyor.

Bu konu hakkında 10-15 gündür yazmak istiyordum. Bazen zaman kısıtlılığı, bazen duygularım dur dediği için erteledim. Ama dün yoğun şehit haberleri içinde Besnili ana kuzusu ENES’ ide görünce dayanamadım.

Böyle günler birlik ve beraberlik günüdür. Ekonomik ve askeri müdahelelerin, mücadelenin yapıldığı zamanlarda başarılı olmanın tek yolu toplum olarak kenetlenmektir. Kurtuluş savaşı buna en güzel örnektir. Bozguncular, kaçaklar, işbirlikçiler o günde vardı, bu günde var, elbette olacaktır. Bunu aşmanın yolu kişisel ikbal ve hırslardan arınıp toplumu birleştirici söylemler yapmaktır.

Bu yapılan müdahale elbette haklıdır. Hatta geç kalmıştır. Ben 2005 yılından beri söylerim, bu ülke zaten bedel ödüyor. Bu nedenle karşımızdaki Amerika da olsa mücadele edip sonuca gitmemiz gerekir. Zira Amerikadan dost ve müttefik olmaz ve onların bu coğrafyada 100 yılı aşkın emelleri vardır. Ben ve benim gibiler bunları söylerken bu iktidar ve yalakaları analar ağlamasın kandırmacasıyla Ergenekon ve Balyoz kumpaslarını kurarak ülkenin en değerli, en iyi yetişmiş komutanlarını içeri atıp tasfiye etmekle meşguldü.

Terör ile, terörist ile, dış güçler ile mücadele top yekun devlet millet kucaklaşması ile olur. Cephede kurşun kimlik sormaz. Alevisi, sünnsi, Türkü, Kürdü, CHP lisi AKP lisi ayırt etmeden can alır.

Beylerin söylemine bakınca sanki cephede sadece AKP ve avaneleri var. Diğerleri hain. Bu anlayışla birlik ve beraberliği kuramazsın.

Şehit kanı oy devşirme aracı olamaz. Şehit cenazesinde namaz kılındıktan sonra mikrofonu kapıp, dirseğini tabuta dayayıp nutuk atarsan birleştirici olamazsın.

Askerlik yapmamış Bilal komuta merkezinde poz verip, paylaşıyorsa vicdanları yaralar, birleştirici olamazsın.

Federasyon tartışılmalı diyen Adnan Tanrıverdi adındaki SADAT kurucusunun MGK içindeki fotoğrafını  paylaşırsan birleştirici olamazsın.

Suriye karışıklığında ateşe odun taşırken, oradaki çapulcuları, rejime öfkeli gençler diye savunursan birleştirici olamazsın.

ÖSO adındaki paralı askerleri, çapulcuları Kuvvayı Milliye ye benzeterek savunursan birleştirici olamazsın.

Şehit sayısı verirken 20-25 kişi diye açıklama yaparsan ( ikisi arasında 5 can var ) olayı sadece sayılara indirgemiş olur ve küçümsemiş olusun. Ve işte o zaman birleştirici olamazsın.

Türk ifadesini kullanmaktan imtina ederken, layık olan olmayan  diye kendince ayırım yaparsan birleştirici olamazsın.

Bir yandan ABD, PKK ya tırlarla ( son iki ayda 5000 i aşkın tır) silah sevkediyor diye yakınırken, İncirlik üssünü, Küreciği kapatmazsan inandırıcı olmaz, birleştirici olamazsın.

PKK Silahları ile birlikte tören alayı şeklinde senin sınırından Ayn el Arap a takviye olarak giderken göz yumup, sonrada halkın bir bölümünü PKK sevicileri diye suçlarsan birleştirici olamazsın.

Her bulduğun kalabalığa hitap ederken %50 ayrımı yaparak hamaset kokan nutuklar atarsan birleştirici olamazsın.

Kardeşim dediğin Esat a halkını öldüren katil Eset derken El Beşir ile kol kola diz dize poz verirsen inandırıcı olmaz, birleştirici olamazsın.

Bir yandan İSRAİL e efelenirken, bir yandan da Suriye ye saldıran İSRAİL in işini kolaylaştırıp vatansever ülkesini savunan ESAT güçlerine husumet beslersen birleştirici olamazsın.

Kısacası hamaset ile mezhepcilik yaparak toplumu ayrıştırırsan ülkeyi felakete sürüklersin. Her toplantıda AKP genel başkanı olarak insanları kışkırtır, reis bizi Afrin e götür diye bağırtırsan, şehit kanı üzerinden 2019 yılının ikbalini hazırlamaya çalışırsan ülkeyi felakete sürüklersin.

Sayın AKP genel başkanı kefenini giyip seni alkışlayan kalabalığını da al AFRİN e git sizi tutan yok. Canıyla kanıyla mücadele eden mehmetçiği daha fazla rencide etme.

Eninde sonunda ESAT ile anlaşmak zorunda kalacaksınsınız. Bu bir zaruret. Aksi takdirde başarılı olmak imkanı yok. Bu nedenle bir an önce aklınız hırsınızın önüne geçsin ve en az kayıpla bu badireyi atlatalım.

Ama yok. Siz ABD ile anlaşırsınız, FETOŞ ile anlaşırsınız, ama Cumhuriyetin kuruluş felsefesi ile uzlaşmaz çelişkiniz olduğundan hırsınız aklınızı yer. Bu da ülkeye bedel olarak döner.

 

ASIM ÖCAL

11.2.2018

 

YAZARIN SON YAZILARI
SOLA DÖNÜŞ YOK MU? - 25 Ağustos 2018
SİLİVRİ NÖBETÇİLERİ - 12 Ağustos 2018
BUGÜNE NASIL GELDİK - 15 Temmuz 2018
BESNİLİ VEKİL - 7 Temmuz 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ