BİR AHLAKSIZLIĞIN ANATOMİSİ

  • 30 Ağustos 2017
  • 1.031 kez görüntülendi.
BİR AHLAKSIZLIĞIN ANATOMİSİ

2 Eylül 2015 tarihinde Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunduğu teknenin batması sonucu hayatını kaybeden 3 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi’nin başına gelenler yeryüzünün egemenlerinin çizdiği insanlık dışı bir tabloydu.

185-aylan-bebek-ege-denizinde-yatiyor-h1449091818-aee449

Arakan’da devam eden çatışmalardan kaçıp, komşu Bangladeş’e girmeye çalışan Müslüman bir ailenin adını bilmediğim bebeği de Naf nehrinde botun batması sonucunda Aylan bebekle aynı kaderi paylaştı.

Böylesine ahlaki ve vicadini meselelerde Kant “Madem ki içimizde böyle bir sorumluluk duygusu var o halde özgürüz.” demektedir. İşte bu yüzden Kant, özgür olduğumuz için sorumlu olduğumuzu değil, sorumlu olduğumuz için özgür olduğumuzu söyler. Her iki olayı temele aldığımızda Kantçı bir yaklaşımla bireysel anlamda yaşadıklarımızı sorumluluk kavramı çerçevesinde değerlendirebiliriz. Her iki olayda bireysel sorumluluklarımızı bilincimize taşıyamadığımız için kendimizi sorumlu hissetmediğimizi söylemek mümkün. Bu durum, özgür olmadığımızı göstermekle birlikte sorumlu olmak ve özgürleşmek adına mücadele etmediğimizinde bir göstergesi olabilir.

Sartre ise “insan kendisi için varlıktır; bilinç ve özgürlüktür” der. Sartre özgürlüğün insanlar için kaçınılmaz olduğunu “insan özgürlüğe mahkûmdur” sözüyle dile getirir. “Hangi şart altında olursak olalım biz özgürüzdür ve kendi kararlarımızla hayatımızı yaratırız. İçinde bulunduğumuz belli bir duruma karşı alacağımız tavır, bizim gelecek hakkındaki tasarımızla yani projemizle anlam kazanır; davranışımız da bu tasarımıza uygun olarak ortaya çıkar.” Ona göre özgürlük, sorumluluğu da beraberinde getirir. Yaşanan bu insanlık dışı iki olaya Sartre’nin ahlak çerçevesinden baktığımızda olay, bile bile cinayete gözyummak noktasına geliyor. Bu noktada sorulması gereken sorular: İnsan, özgür olmadığı takdirde nasıl sorumlu olabilir? Ya da özgürlük insana ağır bir sorumluluk yüklediği için mi özgürleşmek istemiyoruz?

Siz kader diyenlere bakmayın bilerek ve istenerek işlenmiş bir cinayete şahit olduk. Bu cinayeti işleyenlerin küresel güçler olduğu kadar bu insanların yaşadıklarına seyirci kalan bizlerde bir o kadar sorumluyuz. Olanı biteni seyredenlerin yaşadığı bir dünya da bir kişi bile sorumlu olduğunu görmüyorsa inandığımız dinleri ve siyasal ideolojileri çöpe atma zamanı gelmiş demektir. Ne dersiniz?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ