ASIM ÖCAL’IN KALEMİNDEN: BESNİ’YE DİN GELDİ!

  • 23 Ocak 2016
  • 2.752 kez görüntülendi.
ASIM ÖCAL’IN KALEMİNDEN: BESNİ’YE DİN GELDİ!

BESNİ’YE DİN GELDİ!

Besni, birkaç münferit olay hariç her zaman uyumlu, sakin, teröre mesafeli, farklılıklara hoşgörülü, katılımcı yapısı ile çevresinden farklı bir tavır takınmıştır. Bu farklılığı sadece ben değil, dışardan gelen insanlarda hep söyler.
Türkü ile Kürdü ile, Müslüman’ı Ermeni’si kaynaşmış, kenetlenmiş, birbirlerini ötekileştirmeden kardeşçe yaşayan bir şehirdir Besni.
Elbette son dönemlerde ülke genelinde geriye gidişten Besni’de payını almıştır, ama yinede farklılığını her zaman koruyan bir yapıya sahiptir.
Besni’den önemli din alimleri de çıkmıştır. Dolayısı ile dinle bir sorunu olmadığı gibi, dinini en iyi yaşayan dini-dar değil, dindar bir şehir olan Besni’ye kimsenin din öğretme haddi olamaz. Ama son zamanlarda ortada Bitlis ve Urfa’ dan geldiklerini söyleyen şalvarlı, uzun ve örgülü saçlı, uzun sakallı giyim ve kuşamlarıyla farklı tipler dolaşmaya başladı.

Yeni kentte apartmanlara girip kapı,kapı dolaşıp, Besni’ye din öğretmeye geldiklerini söyleyen ve insanları sohbet etmek için Mustafa Kara camisine davet eden bu cudamlar, gençleri yolda durdurup önce kısa bir vaaz verip, sonra da kalem ve defterinizi alıp akşamları Mustafa Kara camisine geliniz ve din sohbetlerimize katılın böylece Müslümanlığı öğreneceksiniz deme cüretini gösteriyorlar.

Esnaf, memur,öğrenci benzeri vatandaşlarımızın sıkıntılarını dile getiren serzenişler bana kadar ulaştı. Eminim emniyetinde bilgisi vardır.
Bre cudamlar, bre dini-darlar, bre hadsizler siz kim oluyorsunuz da Bitlis’ten, Urfa’dan gelip Besni halkına din öğretmeye kalkışıyorsunuz. Siz kimin piyonusunuz, kime-kimlere hizmet ediyorsunuz amacınız urubeciliğe militan devşirmek mi, yoksa din kisvesi altında emperyalistlere hizmet etmek mi? Bu rahatlığı kimden, nereden alıyorsunuz, güvenlik güçleri neden seyirci kalıyor?  İlla bir terör eyleminde Besni kimliğinin çıkması mı bekleniyor. Adıyaman’ın yaşadıkları Besni’ye de mi yaşatılmak isteniyor? Emniyetin derhal bunların kimlikleri ve kime hizmet ettikleri konusunda bir çalışma hatta açıklama yapması gerekmektedir diye düşünüyorum.
Mustafa Kara Camisi idarecileri bu cudamlar sizin adınızı ve yerinizi neden bu kadar rahat kullanıyor?  Ne yapıldığı hakkında bilginiz var mı? Bu toleransınız niye?

Din geçmişte de günümüzde de en çok, en rahat istismar edilen bir yapıdır. Lütfen gerek Besni halkı, gerekse Besni idarecileri olarak uyanık olalım, oyuna gelmeyelim. Bu şehir bırakın din öğrenmeyi, din öğretmenliği yapan alimler yetiştirmiştir. Bu urubeciler karşınıza çıktığında hadi be oradan deyiverin gitsin.
ASIM ÖCAL

23.01.2016

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ