BESNİ’DE TÜM OKULLARDA BÖYLEMİ?

  • 05 Mart 2016
  • 3.365 kez görüntülendi.
BESNİ’DE TÜM OKULLARDA BÖYLEMİ?

Besni’de bir ilköğretim okulu, adı bende saklı. Bu okulda din dersi veren bir cami imamı, onunda adı bende saklı. Çocuklara din dersinde anlatıyor. Kuran 1923 ten sonra felakete uğradı, aslından saptı. Sakın kuranı Türkçe okumayın, günaha girersiniz, çarpılırsınız.

Din dersinde hocanın anlattığı bu. ‘sakın kuranı Türkçe okumayın.’ Neden…..çocuklar kuranın ne dediğini anlar da sana ihtiyaç kalmaz diye mi korkuyorsun.

Bu söylem üzerinde söylenecek çok şey var lakin ben lafı uzatmadan iki husus üzerinde kısaca duracağım. Zaten bana çok yazıp, konuşuyorsun diyorlar…..

Bu söylemin birinci amacı laik cumhuriyete ve Atatürk’e saldırmaktır. Bunlara göre Cumhuriyet rejimi ile birlikte din elden gitmiş, kuran Türkçeleştirilerek aslından sapmıştır. Ancak unuttukları ve çarpıttıkları bir şey var ki o da Cumhuriyetle birlikte insanlar dinlerini öğrenmeye, anlamaya başlamışlardır. Bunu en güzel şekilde Şevket Süreye Aydemir ‘Suyu Arayan Adam’ kitabında anlatmıştır.

Kur’an-ı Kerim’in açıkça bildirdiğine göre, her peygamber, hitap ettiği toplumun dili ile konuşmuş, vahiy almıştır. Bunun sebebi peygamberin getirdiği mesajın, hitap ettiği toplum tarafından rahatça anlaşılmasını mümkün kılmaktır. ( İbrahim.4)

Bunun sonucu şudur.hiçbir dil dinsel anlamda ötekine göre daha kutsal veya üstün değildir. Kutsal olan, Allah’ın gönderdiği buyruklar, vahyettiği gerçeklerdir. Dil bu gerçekleri iletme aracıdır. Yani tüm diller eşittir. ( Rum.22)

‘ Dini Allah ile aldatmanın aracı yapanlar tarih boyunca hep dili kutsal kıldılar. Mesaj hep ikinci plana itildi. Bunun en görkemli örneği engizisyon papazlığının İncil’i tercümeye izin vermemesidir.’ ( Yaşar Nuri Öztürk)  Engizisyon papazlarına göre dil kutsaldı. İncil başka dile çevrilemezdi.

Bugün Kur’an başka dile çevrilemez diyenler Müslümanlıktan öte engizisyon papazlarının artığıdır.

Bu söylemin ikinci amacı ise Kur’an-ı Kerim Müslümanlar tarafından okunup anlaşılmasın sadece Arapça ezberlensin ki, Müslümanlar her zaman kendilerine muhtaç kılınsın ve İslamiyet’te olmayan bir ruhban sınıfı yaratılsın.

İnsanlar bilmediği, anlamadığı şeyden korkarlar. Bu yobazların amacıda korku salarak kendilerine bir kutsiyet kazandırmaktır. Oysa İslamiyet korku değil, anlayış dinidir. Bu hocaların görevi de insanlara okuduklarını anlamalarını sağlamaktır. Bu da ancak yasakla değil teşvikle olur.

‘Şeytanlar, periler gibi varlıkları lahavle ve zikirle kovmak mümkündür. Fakat engel TANRI olursa onu hangi lahavle ve zikir uzaklaştırabilir?’  ( SULTAN VELET)

En büyük ihanet ALLAH ile aldatmaktır. Allah ile aldatanlardan uzak durun.

 

 

ASIM ÖCAL

5.3.2016

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ