ASIM ÖCAL’IN KALEMİNDEN: BESNİ DE EĞİTİM NEREYE GİDİYOR? MESLEK LİSELERİNE DİKKAT

  • 18 Ocak 2016
  • 1.319 kez görüntülendi.
ASIM ÖCAL’IN KALEMİNDEN: BESNİ DE EĞİTİM NEREYE GİDİYOR? MESLEK LİSELERİNE DİKKAT

BESNİ DE EĞİTİM NEREYE GİDİYOR? MESLEK LİSELERİNE DİKKAT

Bugüne kadar eğitimle ilgili onlarca kez yazı yazdım. Kimi zaman acımasızca eleştirdim, kimi zaman teşekkür ettim. Ama bu gün yazdığım yazının tarifi, karşılığı yok.
Eğitimle ilgili yazılan her yazıda klasik söylemdir. Eğitimin ne kadar önemli olduğu, çocukların geleceğimiz olduğu söylenip, yazılır. Evet öyledir ama gerçekten gerekli önemi veriyor muyuz peki. İşte bu sorunun cevabı net olarak hayır.
Bu konuda genel kanaat ailelerin ilgisiz ve bilgisiz olduğu, çocuklarına yeterli zamanı ayırmadıkları, özellikle sorunlu ailelerin çocuklarında da sorunların görüldüğü yönündedir.
Ben bu konuda ailelere haksızlık edildiğini düşünüyor ve en az sorumluluğun ailelerde olduğu kanaatinde olduğumu söylüyorum.
Öğretmenlerimize bir şey diyemiyorum. Heyecanlarını yitirmişler, idealizmden uzak, geçim derdine düşmüş bir MEMUR gurubu olarak görüyorum onları. Dolayısı ile fazla bir sorumlulukları olduklarını düşünmüyorum.
Tüm sıkıntı Devletin eğitimdeki politikasızlığından kaynaklanıyor. Evet devletin bir politikası yok.
Bu kadar uzun bir girişi neden mi yaptım? Şimdi yazacaklarımı kaleme dökmek çok zor da ondan. Eğitimde çağ atladığımızı iddia eden bir iktidar döneminde lise iki seviyesindeki bir öğrencinin okuma yazma bilmediğini yazmak kolay mı? Evet bu bir iddia değil tespit. Besni’de Endüstri Meslek Lisesinde bazı öğrencilerin okuma yazma bilmediğini söylüyorum. Hatta aynı sıkıntının genel manada tüm endüstri meslek liselerinde olduğu öğretmenlerin üzülerek anlattıkları bir gerçektir.
Sohbet ettiğim, ama isimlerini veremeyeceğim öğretmenler büyük bir üzüntü içerisinde sıkıntılarını dile getirdiler. Öğrencilerin çok yetersiz olduğu, zaman,zaman öğretmenleri tehdit ettikleri, öğretmenlerin buna karşı çaresiz kaldıklarını, ama asıl sorunun eğitim sisteminde olduğunu söylediler.
Düşünebiliyor musunuz, lise seviyesindeki öğrencilere hafta sonunda okuma-yazma kursu açılması tartışmalarının yapıldığı, bu sorunun sadece Besni’de değil Gölbaşı ve Adıyaman merkezde de olduğu ve konunun müfettişlerce de bilindiği hatta mülki amirlerinde bundan haberdar olduğu söylenenler arasında.
Bu konu aaaa öyle mi! Diyerek geçiştirilecek, üstü örtülecek bir konu değildir. Bunun sorumlusu sadece eğitim camiası ve mülki amirler de değildir. Bu konu eğitim sisteminde 13 yılda 13e yakın değişiklik yapan iktidarın sorumluluğundadır. Dindar ve kindar nesil yetiştirdiğini söyleyen iktidar aslında sadece cahil bir nesil yetiştirmektedir. Ülkenin temeline dinamit konulmaktadır.
Yerel bazda hemen yetkililer bu konuya ilgi göstermeli, gerekiyorsa -ki gerekiyor- hafta sonlarında lisede yetersiz öğrencilere okuma-yazma kursları açılmalıdır. Endüstri Meslek Liseleri okuma-yazma bilmeden lise diploması verilen kurumlar olmaktan çıkmalıdır. Evet bu bir iddia değil tespittir.
En kısa sürede Adıyaman genelinde meslek liselerinde bir tarama yapılmalı ve okuma-yazma bilmeyen öğrencilerimize gerekli alaka gösterilmelidir.
Çok daha vahim bir iddia vardır ki oda şudur; MESLEK LİSELERİNDEN, MESLEK YÜKSEK OKULLARININ İLGİLİ BÖLÜMLERİNE SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKI OLMASI SEBEBİYLE kayıt yaptıran okuma-yazması yetersiz öğrenciler olduğudur. Bu bir iddiadır, araştırılmalıdır. Ama Endüstri Meslek Lisesinde okuma-yazma bilmeyen öğrencilerin varlığı iddia değil tespittir.
Görev yapan öğretmenlerimizi incitmeden ( zira onlarda bu konudan rahatsız ve ellerinden bir şey gelmiyor) ilgilileri göreve davet ediyorum.
ASIM ÖCAL 18-01-2016

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ