BELEDİYE BAŞKANI KUTLU’DAN OTOGAR AÇIKLAMASI

BELEDİYE BAŞKANI KUTLU’DAN OTOGAR AÇIKLAMASI

Başkan Kutlu’dan Otogar Açıklaması..!
Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, yapımı tamamlanan ve uzun bir süredir Adıyaman gündemini meşgul eden otogar konusunda Perre Haber Ajansı (PHA)’ne açıklamalarda bulundu.
Kutlu, yaptığı açıklamada, bu otogarın satılacağı ile ilgili çok ciddi dedikoduların olduğunu belirterek, bunların hem doğru hem yanlış olduğunu ifade etti.
– OTOGAR YANLIŞ YERDE YAPILDI
Otogarın yanlış yerde yapıldığını belirten Kutlu, “Hemde yanlış planlama ile yapıldığına inanıyorum ama oradaki yapılar milli servettir. Oranın yıkılmasını sadece arazi olarak değerlendirilmesini gönlümüz kabul etmez” dedi.
– OTOGARI SATMAYI DÜŞÜNÜYORUZ
Kutlu, “Bizde onun için oranın değerini veren yapıları da kullanmak şartıyla orayı değerlendirecek olan karşılığını da verebilecek bir iş adamı olursa veya iş çevresi olursa bunlara otogarı satmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
– OTOGARI BATIYA YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ
Kentin batısına güzel bir planlama ile otogar yapmayı düşündüklerini aktaran Kutlu, şunları kaydetti:
“Bende şehrin batısında daha güzel bir planlama ile yani camları daha az olan, tavanları cam olmayan, soğutması problem olmayacak bir otogar düşünüyorum. Şimdiye kadar gelen teklifler işin doğrusu bizim beklediğimiz miktarın altında çünkü oranın 20 milyon üzerinde bir yapı maliyeti var. Bu biraz abartılı olduğunu düşünsek bile küsuratını atsak 20 milyon kalır. Birde arsa değeri var yani yaklaşık 30-35 trilyon civarında bize maliyeti var. Bu miktarın verilmesi durumunda ve oranın binalarının kullanılması durumunda, buranın satılmasını meclis gündemine getireceğiz. Tabi burası halka ait bir yerdir. Burayı en iyi şekilde görevlendirmekte bizim görevimizdir. Ama şimdi insanlar çarşıya inip 10 kilometre doğuya doğru gidecek, sonra o yolu tekrar bir daha gelecek, bu yaklaşık 1 saatlik gecikmeye neden olur. Şuan biz gerçek bir müşteri çıktığı zaman çok süratle batıda yeni bir otogar aynı parayla otogar yapma karşılığında oraya vermeyi düşünüyoruz”
– BATIDA OTOGAR İÇİN ARAZİMİZ VAR
Batıda olan arazinin hibe olarak değil parası ile satın alındığına dikkat çeken Kutlu, şöyle devam etti:
“Ama şuanda orası çok ciddi manada değer kazanmış. Eski mülk sahipleri değer artışından dolayı kendilerine ranta çevirmek için kanundaki haklarını kullanıp burayı almak için dava açmışlar. Davada sonuna doğru gidiyor. Burada kanuni bir hak olabilir ama ben vicdani bir hak görmüyorum. Zamanında buranın parası alınmış ve verilmiş ve bugün değer kazanmış. Adıyaman halkının malı olan bir yeri bazı şahısların almasına ben şahsen gönlüm razı olmaz. Bunun içinde her türlü mücadeleyi kanun çerçevesinde vereceğim. Bu konuda gereken maddi manevi mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. O verilen yer Adıyaman halkına ait bir yerdir. Buranın hiçbir kimsenin kendine özel bir mülk edinme lüksü yoktur”
– YENİ OTOGAR İÇİN 4 GRUPLA GÖRÜŞTÜK
Kutlu, “Yeni otogar için şimdiye kadar 4 grupla görüşmemiz oldu. Son yurt dışından gelen Adıyamanlı hemşerilerimizin temsil ettiği bir grup var, yabancı ortakları da var. Bunlarlada görüşmelerimiz sürüyor. Ciddi bir teklif gelirse, yani tatmin edici miktarda teklif gelirse, konuyu meclis gündemine ve kamuoyu gündemine tekrar taşıyacağım” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ